Jump to content
  • 0

Блокиране на DHCP в мрежата, но не чрез Bridge ?


SiN

Въпрос

Идеята ми е следната:

Ако някой клиент  по случайност обърка и вместо в WAN сложи интернет кабе в LAN на своя рутер и започне да раздава адреси в мрежата.

Съответно близките до него няма да вземат адрес от сървъра/хотспота, а ще получат някакъв си адрес примерно 192.168.0.101. 

Някой има ли идея, как да блокирам заявките, които бълва на неговия порт на сървъра, без да ползвам филтъра на бриджа? 

Простата причина за това е, че не ползвам бриджове и не ми се ще да ги ползвам :) 

Примерно чрез hotspot настройките, dhcp сървър настройки или firewall... Някакви идеи ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

14 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Няма как да стане или VLAN или PPPoE са ти алтернативите
или му влизаш на рутера и го спираш.

Много лесно ще го откриеш убавеца, като видиш мак адреса +-1 бройка му е на WAN порта адреса

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

dhcdrop ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Може да ползваш и суичове с порт изолация, но трябва цялата мрежа да ти е с такива.

Аз ги намирам, спирам им безжичната връзка и dhcp сървъра.

Като си купи няколко нови рутъра почва да внимава.

Редактирано от px1
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 7 часа, 111111 написа:

Няма как да стане или VLAN или PPPoE са ти алтернативите
или му влизаш на рутера и го спираш.

Много лесно ще го откриеш убавеца, като видиш мак адреса +-1 бройка му е на WAN порта адреса

И на РРРоЕ да е първите два суича си пердашат по DHCP и ако са бабички скайпаджийки чакай да разберат че имат нет без да се конектват.
arp -a  скиваш му мака и macban или цък от суича. Аз на такива им залепям рж-то за WAN-а с каноконлит. :)

Alina Wesа
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Сега не знам защо казвате, че неможе може да се блокне HDCP. Може, но чрез бриджа. Както казах аз не ползвам бриджове. Естествено този блокаж ще предпази другире мрежи, но съответно проблема ще продължи да си съществува на локално ниво.

Ще обясня за моя проблем на който вече си решех проблема. Интересно, че никъде не намерих решение.

На хотспот сървъра на Host ми се появяват дублиращи се MAC адреси с вътрешни IP адреси от рутери (192.168.*.*), тъй като сървъра е настроен на Address per mac - 2. Появи ли се дублиран втори или трети MAC сървъра изхвърля акаунта. След няколко дни ровене стигнах до заключението, че някои рутери (при положение, че почти всички рутери са еднакви, от около 300 рутера 3-4 правят така) по незнайно каква причина, ако на рутера са закачение примерно 4 устройства в Host се появяват вътрешните им адреси, зад които седи 4 пъти мака на рутера, като сметнем и свързания акаунт стават 5. Та тези дублиращи се мак адреси и вътрешни IP адреси в Host ме заблудиха, че имам DHCP пуснато в мрежата.

Най- лесно е да премахна това ограничение  Address per mac - 2, но нали не харесвам изключенията, а съм превърженик на решенията има по елегантно решение.

Както и да е, ако на някой му се случи да пише, ще постна скрийн какво съм направил...

Редактирано от SiN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Е постни го де няма сега хората да ти се молят.

Все пак целта на занятието е да си помагаме.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 13 минути, 111111 написа:

Е постни го де няма сега хората да ти се молят.

Все пак целта на занятието е да си помагаме.

Пиша през телефона. По-късно ще направя скрийнове и ще постна :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Значи проблема е следния:

В Hotspot>Hosts много често ми се появяват дублирани MAC адреси с вътрешни IP адреси от рутери.

59e4c4272999c_1.JPG.e57dc1e3fcee67d7aa0d46a30f1f195c.JPG

Ако Hotspot сървъра ви е настроен на Address per mac - 2, ако се появи 3ти идентичен MAC адрес сървъра ще изхвърли съответния акаунт. За да се избегне това единия вариянт е да премахнете това ограничение Address per mac - * (което за мен не е готино ) или в hotspot>IP Bindings да му заложите един такъв блокаж:

59e4c55798c13_2.JPG.637fe76c2095b7cc7f68246016d15caf.JPG

Поздрави на всички колеги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Това е решение което си предложил на дали ще сработи,

ако има DHCP-Server в лан мрежата. 

На дали някой ще види хотспота, като няма заявки към него.

Затова започваш с

/ip dhcp-server alert
add disabled=no interface=bridge-local

Резултата е следния

sep/11/2017 23:54:47 dhcp,critical,error dhcp alert on bridge-local: discovered unknown dhcp server, mac 14:CC:20:66:89:BE, ip 192.168.0.1

Ако не се филтрира на входните точки, ползата навътре е никаква.

Сапунерките може да се флашнат с LEDE firmware.

  • Благодаря 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Направих няколко неща за предотвратяване и алармиране на фалших DHCP в мрежата (или така нареченото rogue DHCP):

1. Зададох на DHCP сървъра Authoritative>yes - четох някъде, че би трябвало да реши проблема с  rogue DHCP

2.Задал съм тази аларма (която ми препоръчваш по горе) със скрипт с мейл съдържание IP, MAC, сервър, интерфейс

Да отбележа, че се пише MAC на интерфейса или бриджа на DHCP сървъра, ако имате активирани няколко сървъра.

59e5b248b069a_55.JPG.2407ec649fcd534c608b4a8f57586656.JPG

Естествено преди това си настройвате мейла :

59e5b23de78e7_56.JPG.9b4e8e9f0597c95bdd4e0d0b43a0b770.JPG

3. Добавил съм следните блокажи, ако мине през защитната стена:

Chain - forward
Source ip - 192.168.0.0/16
protocol - udp
ports  - 67,68
Out.Interface - eth1_dhcp
action - drop

Така или иначе това не решава проблема, но поне ви дава нужната информация да го решите.

Ако някой има други идеи нека сподели...

Редактирано от SiN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ако адреса на сървъра ми е 192.168.88.1 то това  ми е достатъчно , пък който както иска да блокира :

/interface bridge filter
add action=drop chain=forward dst-port=68 ip-protocol=udp mac-protocol=ip src-address=!192.168.88.1/32

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 17.10.2017 г. at 18:14, JohnTRIVOLTA написа:

Ако адреса на сървъра ми е 192.168.88.1 то това  ми е достатъчно , пък който както иска да блокира :

/interface bridge filter
add action=drop chain=forward dst-port=68 ip-protocol=udp mac-protocol=ip src-address=!192.168.88.1/32

Тук нямаме бриджове за съжаление! Но така или иначе ми е интересно, ако ти свършат адресите от тази мрежа 192.168.88.1/32 и добавиш още една примерно !192.168.89.0/32.

В този вариант сработва ли ? По скоро трябва да го зададеш без адрес.

Редактирано от SiN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Ако не ти стигнат адресите просто правиш мрежата /23 ... като и пула и мрежата на dhcp сървъра промениш ! иначе ще сработва ако първото правило е позволение а другото е дроп с изключение.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.