Jump to content
  • 0

Ползване на DHCP сървъра на LAN мрежата

yuli_d
 Share

Question

Здравейте,

От около месец и нещо си имам RB951Ui-2HnD.

Имам изградена LAN мрежа със собствени DHCP и DNS сървър. Искам да направя така, че устройствата (интересуват ме предимно мобилни телефони), които се свързват към MT да получават IP адрес от DHCP сървъра в LAN мрежата и съответно да виждат и да са видими в LAN. Целта ми е да ползвам някои услуги за връзка PC <-> Мобилно устройство, които изискват и двете страни да са в една локална мрежа, като отдалечено управление (PC -> мобилно устройство и мобилно устройство -> PC), принтиране от мобилно устройство и други.

В момента МТ ми е вързан с LAN през WAN порта и си ползва собствения DHCP да раздава адреси на устройствата. От мобилно устройство виждам устройствата в локалната мрежа, но обратното не мога, зажото в LAN се вижда само IP-то на WAN порта.

Не мога да кажа, че съм начинаещ в IT сферата, но МТ си е цяла отделна наука, която е трудно да се усвои за месец-два. Едно на ръка е теорията на мрежите, друго е спецификата на самото устройство и операционна система. Чета непрекъснато. Попрочетох и доста мнения от форума, които ми дадоха ценна информация. Разликата от рутерчетата за по 30-40лв. е огромна и възможностите са почти неограничени, но за сметка на много четене и знания, опити и грешки.

Надявам се да има начин да постигна целта си и някой да ми помогне в това. В това отношение се смятам за начинаещ.

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Administrator

или създай бридж добави лан-а и бежичната мрежа

сложи на бриджа адреса от лан картата а от dhcp-server-a смени интерфейса на бридж интерфейса който направи

• Like 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

• 0

ресетни конфигурацията на микротика

сложи му 2-та интерфейса в бридж (безжичния и жичния-ван) и ако се налага настрой протоколите за сигурност на безжичната мрежа (в профилите)

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

• 0

Благодаря много за помощта. Направих го и работи перфектно.

Първо ресетнах конфигурацията, като му дадох да не добавя профила по подразбиране.

Създадох бридж и добавих към него ether2 и wlan1. В DHCP зададох създадения бридж.

Малко настройки на WiFi секюритито и всичко тръгна.

Надявам се, че този пост ще помогне и на други, които искат да направят същото. Високо оценявам оказаната помощ.