Jump to content

Отзиви от GEPON мрежа


Recommended Posts

  • Отговори 186
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • tsvgos

    24

  • Mile

    16

  • MiPSus

    14

  • borko13

    13

С мрежа тип простири си е голяма поддръжката.

Като нямаш активно оборудване за горене, остава само камиона с балите и смяната на стълбове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами до момента като погледна на зад там където има активно оборудване в последните 3-4г е спирало само един път и то от много сериозна мълния при която нямаше начин да се спаси каквото и да е. 

Но другите фактори като е р п тата(местене на стълбове и т.н.), кражбите, конкуренцията са спирали услугата много по-често.

 

А за GW базиран на IPacct ли ?

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е подземно супер но по стълбовете някак ми се струва абсурд за поддръжка.

  

 

По-голяма простотия не можа ли да съчиниш ! На другите 'разбирачи' Мтел точно такива паланки облагороди с РON  ВЪЗДУШНО по стълбовете на енергото , 150-200 абоната на 1000-1500 това е максимума ако има и друг а то винаги има Вива и някоя смотана кабеларка .Паре да има пускаш си PON'a и 90% от абонатите са твой гаранция .Например в 3 града с 30к ,8к и 4,3к жители (за абонати брой попитайте Мтел , с по 3 ISP ) и някоя друга паланка Няма стационарни екипи за подръжка на 'повикване' са същите подържат и областен град 70к , да не казвам с колко екипа става съпорта за някои ще е смешно . Масово се ползват други фирми боло за разширение или доизграждане на мрежата. В момента и аз се явявам като наемен екип  'бием се' са този който плаща , такива са реалностите тук 'големите' изядоха дребната риба(последното пиша за н'ти  път ) . Който не е градил и подържал оптитична(и) мрежа(и) нищо не видял (пон на повече от 5г. нокия,зиксел сега е заложено на huawei ) просто ги няма 'лайната' от 'бакърената' мрежа ,добре технологично изградена оптична мрежа е мечта за подръжка .Всичко написано е мое лично мнение на дългогодишен участник минал през цялата еволюция на мрежите ,така са нещата при мен (сигурно доста има да са минали по този път един мога да посоча  Mile  да ме извини ако нещо не така мисля ,че не бъркам но все пак)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цял ден си мислех как да сътворя по-голяма простотия но само до тук стигнах.

Аз напълно те разбирам... проблема е, че явно по вашия край е съвсем друго положението.

За екипите и броя на хората за съпорт много добре знам колко е поне тук тъй като ги познавам. 

Проблема е там, че като има някой да ти чупи и реже оптиките през няколко дена и не са закопани и добре обезопасени с тоя брой хора за съпорт положението излиза извън контрол.

Не казвам че пона е лошо нещо просто според мен не е начина да се изгражда и поддържа по-този така.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наскоро ми казаха от 3ма колеги работещи в Вива ,от различни райони са и тримата ,че Вива щели да правят цялостен пон в по малките градове ,даже били сключили договор с ЕВН за ползване на стълбовете,пореден пример според мен как се започва монополизиране на пазара.

 

 А за Мастер ,не GW  не е базиран на Ип-акта, GW то имат Uniview -Програма за цялостен мониторинг на ПОН-а ,но е много скъпа ,мисля че беше ~2k $ , Боян е обещал да го разработи на негова база ,но .......дано успее.Засега сме само през конзола.

Редактирано от space
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е те са голям "ISP" и могат да си го позволят ние да му мислим.

@space 1024х за инфото :)

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наскоро ми казаха от 3ма колеги работещи в Вива ,от различни райони са и тримата ,че Вива щели да правят цялостен пон в по малките градове ,даже били сключили договор с ЕВН за ползване на стълбовете,пореден пример според мен как се започва монополизиране на пазара.

 

 А за Мастер ,не GW  не е базиран на Ип-акта, GW то имат Uniview -Програма за цялостен мониторинг на ПОН-а ,но е много скъпа ,мисля че беше ~2k $ , Боян е обещал да го разработи на негова база ,но .......дано успее.Засега сме само през конзола.

 

 

Щом ще по стълбовете това значи паланки до 5к  така е по закон. Система за цялостен мониторинг с билинг с-ма управление на аварии ,екипи кога е подадена заявка за проблем от потребител или аварии на различни нива автоматично се следят вписване / отстранено ,във всеки момент къде са локализирани наличните екипи (в проекта трябваше да са с gps трекинг  ,сигурно и това е факт ) .Системата е разработена от екип програмисти модулна е всичко се тестваше в реални условия още в процеса на разработка с оценка на админ  щеф да се стигне до каси за плащане дори и доколко и мнение на потребители .Нещо много сериозно дори в рамките на БГ , като най радостни са мтел (мислело се е ,че трябва да може да се стикова с потенциални вече реални собственици, наистина нямаше проблем ) . Мисля ,че екипа програмисти остана и извършва услуги ,системата(да не и казвам името ) не знам дали я продават като софтуер ( вкарани са и пари от европейски програми ,нещата са сериозни и успешни )

Редактирано от freenet
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да вметна, че нашето оборудване е тествано в реални условия. Имаме изградени мрежи с него вече в 5-6 населени места, общо над 700 абоната - села и градчета, ако някой иска може да се предостави достъп до реално работещо оборудване и да се разгледа всичко. Също така, ако някой има нужда от разяснение относно физическото изграждане на инфраструктурата, както и софтуерната част (настройки, управление и т.н.), също ще помогнем с удоволствие :) А който иска може направо да дойде където имаме изградена мрежа и да види как е направено всичко в действителност, а бирата ще е от мен ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Охх най обичам ГПС-ите,преди в старата ми фирма бяхме почти така, много сполучлива само дето системата я правех луда колата е "уж" на обекта , а аз си обикалях да си върша часпром.Пък и случаино се зарових в форума на "голямото семейство" (мтел) погледни понеже имат велика система какво става от оплаквания и колко бързо реагират има-няма седмица.И като се замисля този техен форум е една много малка част от истинските проблеми,и тепърва мисля че ще имат проблем в стремежа си за монополизиране на пазара, само хвърлят луди пари и правят големи грешки. А и до колко виждам имаш общо с "великата" фирма ,може много да си говорим за тях ,ама не и тук ,може би някога на по бира.....

  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям Миле ,ползвам GW от Бонев 2 година,проблем никакъв.за функции и протоколи и всякакви нещица ..бол.

за кратко (тестово) изпробвах и Хуавеи,бива но почти всеки напреднал юзер може да човърка из онуто.

С две думи,забравих къде ми е е сървърното ,там пипам само ако цепя влан ,и ли по ОДФ-а с сплитерите.

И както бе писано по горе пон се прави с добър сплайсър ,ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОН пауър метър и кадърен персонал.ОТДР-а е за предпочитане ,но не болка и без него може стига да пресмятате правилно сплитването и да знаете тънкоста на ПОН-а.

Имам Fujikura S60 предполагам минава за добра. Имам пауър метър, кой включва честотите на gepon (дали е достатъчен или трябва специализиран). Въпроса, който ме тормози е: Дали е реалистична идеята за селска мрежа до 64 клиента да се ползват фаст конектори и сплитери 1 към 2 на стълба пред клиента, за да избегна размотаването на кабели по стълбовете?

 

 

В едно село средно с 500-700 човека от които примерно половината са потенциални клиенти, а реално според зависи от броя доставчици. Има ли смисъл да се опъват въздушки и да се затварят луди пари в пон?

 

За село най-добре е да се опънат 5-6 въздушни точки на оптика и да се разцепи от всяка точка с фтп на по няколко вилана. Хем по-лесна локализация на проблем, хем по-малко аварии като цяло :) Пон-а си е за градове с големи жилищни квартали.

От 15 години се занимавам с доставка в 20-на села в северна България. Мъчил съм се в началото с медна мрежа. Сега съм с хибридна. Кабела е здрав и се чудя на кой стълб да се обеся. Не ме интересуват парите, не искам да чувам повече за меден кабел. Не виждам проблем с въздушните мрежи, ftth кабела се работи и нади лесно. Ниска консумация на пон у-вата. Едно място на захранване в селата, а не във всяка махала. При пон-а чета, че разбираш кога си е изключил onu-то кога се е скъсала оптиката. Не се налага да търчиш на по 20 км до там и обратно за тоя дето клати гората ... А и не виждам за какво ми е в жилищна сграда пон там оптика до сградата си е ок. Според мен PON-a е "селска" технология :)

 

 

Щом ще по стълбовете това значи паланки до 5к така е по закон. Система за цялостен мониторинг с билинг с-ма управление на аварии ,екипи кога е подадена заявка за проблем от потребител или аварии на различни нива автоматично се следят вписване / отстранено ,във всеки момент къде са локализирани наличните екипи (в проекта трябваше да са с gps трекинг ,сигурно и това е факт ) .Системата е разработена от екип програмисти модулна е всичко се тестваше в реални условия още в процеса на разработка с оценка на админ щеф да се стигне до каси за плащане дори и доколко и мнение на потребители .Нещо много сериозно дори в рамките на БГ , като най радостни са мтел (мислело се е ,че трябва да може да се стикова с потенциални вече реални собственици, наистина нямаше проблем ) . Мисля ,че екипа програмисти остана и извършва услуги ,системата(да не и казвам името ) не знам дали я продават като софтуер ( вкарани са и пари от европейски програми ,нещата са сериозни и успешни )

Това с 5к не е вярно

Виж ЗЕС

Чл. 286. (1) Кабелните електронни съобщителни мрежи се изграждат подземно.

(2) Кабелни електронни съобщителни мрежи могат да се изграждат въздушно само извън границите на урбанизираните територии и в урбанизирани територии с население до 10 000 жители и/или с ниско жилищно застрояване.

И обърни внимание на това "и/или"

Относно останалите писанки: Запомни от мен: Бързата риба изяжда бавната, а не голямата - малката.

 

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

fttb е добра топология също, но задължително виланите трябва да са гигабитови. Просто много бързо кляка мрежата ако предлагаш IP TV.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

fttb е добра топология също, но задължително виланите трябва да са гигабитови. Просто много бързо кляка мрежата ако предлагаш IP TV.

За Гигабитов VLAN не съм чувал. За гигабитов порт - да.

Мрежата да кляка от IPTV съм чувал, ама като не е направено IPTV по стандарта. Стандарта за IPTV e:

1) SD - 1200 kbps Video (H.264 Base 3.1) + 96 kbps Audio (AAC), а не 6000 kbps Video (H262) + 192 Kbps (MPEG1 Audio Layer ||)

2) HD - 8500 kbps Video (H.264 High 4.0) + 128 kbps Audio (AAC), а не 12000 kbps Video (H264 AVC) + 256 kbps (MPEG1 Audio Layer ||)

 

За IPTV. По-добре от FTTH няма. Все пак ONT терминала е управляем суич с IGMP snooping, което ще предпази интерфейсите от наводняване с нежелано съдържание.

За InternetTV. Оптичната технология няма особено значение.

Редактирано от tsvgos
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.