Jump to content
  • 0

Vivacom NET + IPTV


sadjoe

Въпрос

Здравейте,

Имам няколко въпроса надявам се някой, който е по на "ТИ" да отговори.
Закупил съм си още преди време HEX S - (RB760iGS)
- Медията на Vivacom в момента може ли да се прескочи и директно да се забие оптиката в Mikrotik-a? Поне това което ми отговориха от Vivacom че не може.
Каква е идеята на цялото упражнение?
Вариант 1 - ползвам тяхната медия и от там в Mikrotik-a и от там вече интернет за PC и телевизия за телевизорите
Вариант 2 - оптиката влиза директно в Mikrotik-a и от там вече пак същата конфигурация.

Единия слот ми е запазен пък за Ubiquiti - U6 Long-Range на Mikrotik-a.

Ако някой е правил упражнението наскоро да сподели и как се прави.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

11 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Ако някой ти регне медия ще е добре,

но от тамошната купчина "професионалисти" нема и един дет да може.

 

Nokia ONT G-010S-A
GPON SFP ONT

https://www.al-enterprise.com/-/media/assets/internet/documents/ale-gpon-nokia-ont-g-010s-a-datasheet-en.pdf

Това се разпознава от Микротик с актуален 7,11 софтуер и фирмуер.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 31.08.2023 г. at 12:56, sadjoe написа:

- Медията на Vivacom в момента може ли да се прескочи и директно да се забие оптиката в Mikrotik-a? Поне това което ми отговориха от Vivacom че не може.

Със сигурност може, но трябва да сдобиеш с нужните данни, за да се оторизираш в мрежата им. Има много информация в нета, макар аз да не можах да намеря нищо за Алкател I-010G-U ONU-то с което съм в момента. Тоест трябва ONU SFP коeто ще вземеш да поддържа смяна на МАК адрес, сериен номер, PLOAM password и Бог знае какво още. За Нокията която раздават G-2425G-A има скриптове за декриптиране на конфигурационния файл. И на мен много ми се иска да си ползвам директно рутера с SFP ONU забучено в SFP слота но като гледам няма да стане лесно. Освен ако не използват за оторизация само мак адрес и/или сериен номер, но въобще не ми се вярва да е само това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 9 часа, sppmaster написа:

Със сигурност може, но трябва да сдобиеш с нужните данни, за да се оторизираш в мрежата им. Има много информация в нета, макар аз да не можах да намеря нищо за Алкател I-010G-U ONU-то с което съм в момента. Тоест трябва ONU SFP коeто ще вземеш да поддържа смяна на МАК адрес, сериен номер, PLOAM password и Бог знае какво още. За Нокията която раздават G-2425G-A има скриптове за декриптиране на конфигурационния файл. И на мен много ми се иска да си ползвам директно рутера с SFP ONU забучено в SFP слота но като гледам няма да стане лесно. Освен ако не използват за оторизация само мак адрес и/или сериен номер, но въобще не ми се вярва да е само това.

Почти 100% използват TR069 както са използвали за всичко друго преди това. Без директна помощ от админ на Виваком (настоящ или поне бивш) - няма да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 17 часа, hgd написа:

Почти 100% използват TR069 както са използвали за всичко друго преди това. Без директна помощ от админ на Виваком (настоящ или поне бивш) - няма да стане.

Но TR069 не пречи да се използва собствен рутер. Просто те няма да могат да го управляват и толкова, дори е по-добре. Същото е и с ONU.

В нета има информация как Нокията която раздават G-2425G-A също може да се пусне в бридж (доста испански интернет доставчици я ползват), макар от съпорта да твърдят че това не може да се направи. Има доста интересни неща написани. В тубата има мароканско видео за Алкател I-010G-P, което изглежда точно като Алкател I-010G-U и там използват серийния номер и мак адреса.

Ще трябва явно да се пробва.

Редактирано от sppmaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И аз днес се мъча да направя моето ONT G-140W-C в Bridge mode и да го направя прозрачно и всичко да си ми тръгва от Микротика ,  в ONT прехвърлям режима на Bridge mode от меню WAN , копирам МАС адреса от ONT да е като admin mac адрес на Бриджа ми и пускам да си вземe по DHCP адрес от доставчика ,но адрес не си взима , след това пробвах да си въведа външният адрес да е статичен на Бриджа, но пак без успех . Намерих тази статия, но от меню LAN го нямам това да избирам всеки LAN порт в какъв режим да работи Bridge или Route mode . Някаква идея дали изобщо може да се получи това което искам ? 

 

 https://medium.com/@navneetkhandelwal1998/extend-your-router-using-nokia-g-140w-f-bridge-mode-49b52cabc77b

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

И серийния номер смени.

Но очаквай проблем заради TR069.

 

https://www.youtube.com/@VanTechCorner
този канал е интересен за целта.

 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Днес говорих,  със съпорта  и  казаха,че въпросните ONT Nokia, нямат такава възможност да се бриджват , въпреки че му казах че вътре в софтуера има такава опция, но твърдо ми заявиха ,че не става . Единственият вариант е да си сложа просто ONT  без руутинг, които са с един LAN порт , но мен не ме устройва и така, защото Микротика ми е с 5 порта от които имам 3 заети и отделно трябва да навържа и 3 броя IPTV приемници . Трябва да купувам някакъв Микротик със Switch модул с повече портове ,отделно и AP и ще ми излезе цялата схемаа около 400-500 лв . 


Другият вариант за който се сещам е да си взема AP пак на Микротик да  го вържа след моят Микротик и да му дам Gateway да ми бъде сегашния Микротик и така всички устройства, които се връзват през Wifi ще имат достъп до отдалечените ми мрежи на VPN без разни приложения като WireGuard примерно , пък вече като съм на мобилни данни ще си пускам приложението . 

 

P.S. А аз имам като възможност да изключа TR069 , а този сериен номер как се сменя на Микротика ? 

Редактирано от ianiovski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Пестеливо си вземи рутерборд от 2011 серията и сфп на което да клонираш данните на операторското оборудване.

Гледай видеата от канала човека показва стъпка по стъпка.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Искат да го включа на ГПОН-ът им за да го гледат от там а в момента нямам точно такава линия на адресът. 🙈

Две различни Nokia имам и двете не ги намират по сериен номер. 🤯😭

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.