Jump to content

Микротик rb2011uias-rm и оптика от Vivacom + SFP


PSIHOLOG

Recommended Posts

Здравейте!

Имам Мikrotik rb2011uias-rm и искам оптиката, която влиза в Алкател I-010G-P да я прехвърля на Микротика. Купих си SFP модул, слагам оптичния кабел, включвам го в рутера но... нищо. Рутера отчита модула, но няма "линк". Може ли да ми помогнете, какво трябва да направя. Благодаря предварително!

20211030_134306.jpg

20211030_134318.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Най вероятно не става въпрос за чиста Оптична свързаност,

а за PON технология за което трябва съвместим SFP модул.

GPON и EPON са също рaзновидности. 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Link to comment
Share on other sites

Освен това оператора трябва да се съгласи да се премахне неговото устройство.

Което много ме съмнява.

Analog Audio™

Link to comment
Share on other sites

Не става твоето начинание, трябваше първо да попиташ. Както ти казаха по-горе, това е друг вид оптична мрежа - пасивна (PON) и за нея си трябват специфични устройства ONT (или ONU), каквото са ти дали от Vivacom. Освен това, това устройство си е неразделна част от мрежата на оператора и ти не можеш да го премахваш, клиентската точка на свързване е изходящият порт към теб. На него вече можеш да си закачиш микротика, но с меден кабел. Можеш да поискаш да ти бриджнат тяхното устройство, така ще стане "прозрачно" за теб и твоят микротик ще рутира и/или нат-ва.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговорите. Сега говорих с Виваком - техническия отдел, които ми отговориха буквално "...ъ... не знам". Аз видях, че има GPON SFP модули, но... дали ще стане ми казаха "... ами пробвайте, от наша страна няма да има проблем, не филтрираме по MAC". не били разглеждали Микротици... :) Малко се учудих в техническия отдел от този отговор, но... сега отново не зная какво да направя. :) Вероятно ще си закупя такъв модул и ще пиша. Ако някой има опит с това - да пише. Благодаря още един път!

Link to comment
Share on other sites

Там съпорта или поне тези на телефона са без коментар. "Оптичен нет през телефоната линия".

Не съм много убеден, че ще стане дори с гпон сфп без намеса от тяхна страна. Чувал съм, че из София малки доставчици го имали като опция.

Analog Audio™

Link to comment
Share on other sites

На 30.10.2021 г. at 13:56, PSIHOLOG написа:

Купих си SFP модул, слагам оптичния кабел, включвам го в рутера но... нищо. Рутера отчита модула, но няма "линк".

Твоите модули са 1310/1550, а аз намирам някаква спецификация за I-010G-P, в която пише:
Wavelengths: 1310 nm upstream, 1490 nm downstream
и
receives data through the PON over a nominal 1490 nm wavelength

България - земя, като една човешка дLAN...
". . . явно самото оптично влакно привлича светкавиците и ги пуска по мрежата във вид на ярка светлина и се задръства сичко от мноото светлина . . ."


Всички мои обяви - network.olx.bg

Изпращам само с ЕКОНТ. Не изпращам със спиди/speedy! Никога вече!!!

Link to comment
Share on other sites

Няма да стане понеже ONT-то се връзва по сериен номер. Другото е, че gpon-a работи с ATM протокол, който мисля не се поддържа от микротика. 

Link to comment
Share on other sites

Ша умръ, още два поста и ще имаме BGPON разработка.

Но съм ЗА включване на SFP tx 1310nm към мрежата на Виваком.

Най-добре снимай лепенката на това дето сега е свързана оптиката.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Хайде , чакам развръзка, понеже аз съм на същата ситуация.  И аз съм със RB 2011 . На тяхното устройство пише 2.5G/1.25G GPON/ ONT

Edited by TiratroN
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

В крайна сметка това случи ли се? Насочил съм се към рутер L009UiGS-2HaxD-IN, но не знам какво сфп да взема?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Влади changed the title to Микротик rb2011uias-rm и оптика от Vivacom + SFP
  • 3 weeks later...

Въпросът живо ме интересува заради новите планове със скорости на оптичния интернет 2000Mbps/1000Mbps и това че сегашното ONU Алкател I-010G-P, което предоставят е с 1Gbps LAN порт. Доколкото разбрах всички нови устройства предоставяни от тях нямат бридж функция. Някой знае ли дали предлагат ONU с 2.5G порт.

Питам защото искам да си използвам моя рутер с OpenWrt както и досега без да се налага използването на безумици, като двоен NAT.

В интернет има доста информация за SFP модули на които може да се инсталира дори OpenWrt. Тук обаче е необходима техническа информация как става оторизацията на устройството в мрежата - MAC, сериен номер, LOID, PLOAM password и/или други. След това се набиват същите данни в новото устройство и би трябвало успешно да се оторизира в мрежата им.

Тук има едно подобно устройство.

Link to comment
Share on other sites

Няма да постигнеш нищо, там нещата не се случват в твоя полза.

  • Thanks 1

Analog Audio™

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.