Jump to content
  • 0

Vivacom IPTV


johnnie

Въпрос

Здравейте,

От около месец се опитвам да подкарам Vivacom IPTV на няколко Mikrotik рутера. Очаквания резултат е да имам IPTV + NET на първия рутер, които да мога да изпратя до втория ( и третия ), на който има закачено едно STB и няколко LAN клиента.

Идеята зад тази сложна конфигурация е , че всички кабели са положени в стените ( по един кабел на стая ) и се групират в разпределителна кутия над входната врата. В момента там има Tplink switch от Vivacom, към който са закачени STB-тата и един HAP ac2. Телевизия има, Wi-Fi също има, но не навсякъде най-вероятно строителите не са пестили от арматура и бетон. Също така няколко устройства, които изискват кабелна връзка ( NAS ) стоят и събират прах.

Всички устройства трябва да са в една мрежа, което усложнява нещата ... иначе всичко на Tplink-а и готово.

 

Опитах с IGMP Proxy, но телевизия не тръгва дори на първия рутер: Upstream ether1(WAN) downstream bridge.

Опитах и с VLAN-и , пак без успех:

/interface bridge
add fast-forward=no igmp-snooping=yes name=IPTV
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan6-ether1 vlan-id=6
/interface bridge port
add bridge=IPTV interface=vlan6-ether1
add bridge=IPTV interface=etherX

Някой може ли да ме упъти към възможен работещ вариант защото вече се изчерпах от към идеи а и знанията ми не са завидни :) .

 

image.thumb.png.18a921196ad32efd03243ba190d7b64d.png 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)
преди 14 минути, bozko написа:

Интересон, не съм правил такова нещо никога, но 

...

/routing igmp-proxy interface add interface=all

...

това не трябва ли да е само за интерфейсите (в моя случай 1 интерфейс), на които са закачени устройства за телевизия?

Да, доста общи и примерни са настройките. Добре, нека в правилото за ъпстийм да е зададен WAN интерфейса, а за другото правило LAN интерфейса. Заменете нужното:

/routing igmp-proxy interface add interface=WAN upstream=yes
/routing igmp-proxy interface add interface=LAN
Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Много благодаря. Това работи.

Понеже откровено не съм наясно как работи това - има ли някакви рискове от пускането по този начин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако въпросният Андроид-приемник е EON на Виваком, никакви правила за IGMP не са нужни. Обикновен NAT (masquerading) върши работа, защото EON не е вече IPTV, а дефакто OTT и работи като всяка стрийминг-услуга.

Имам EON при мен и работи точно така - имам си вътрешна мрежа и приемникът е част от нея.

P.S. Ако не съм разбрал и не става въпрос за EON, моля за извинение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

JohnTRIVOLTA,

пускам нещо, което не разбирам. Въпросът е, дали освен ефектът, че работи както искам има и дефект - т.е. пускам неща, които не трябва да пускам. 

 

stanstanyov,

И аз имам ЕОН андроид при мен и не работи така. Иска едно от трите:

1. Тъп суич преди рутера.

2. Бридж с WAN-а, което е почти същото. 

3. Схемата на Триволта.

 

Като обикновен хост зад НАТ-а не работи. Взима си ИП от DHCP, пингва и трейсва всичко, но телевизията не тръгва. Мисля,


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)
Преди 2 часа, stanstanyov написа:

Ако въпросният Андроид-приемник е EON на Виваком, никакви правила за IGMP не са нужни. Обикновен NAT (masquerading) върши работа, защото EON не е вече IPTV, а дефакто OTT и работи като всяка стрийминг-услуга.

Имам EON при мен и работи точно така - имам си вътрешна мрежа и приемникът е част от нея.

P.S. Ако не съм разбрал и не става въпрос за EON, моля за извинение.

Мисля частично сте прав, защото EON през уеб или EON андроид апликацията работи така , през всякакъв нет, но не и апликацията EON TV на техните TV Bох, която би трябвало да е мултикаст!

Виж пример B-box на Булсатком е друга бира !

Преди 1 час, bozko написа:

JohnTRIVOLTA,

пускам нещо, което не разбирам. Въпросът е, дали освен ефектът, че работи както искам има и дефект - т.е. пускам неща, които не трябва да пускам. ...

Бъди спокоен, нищо няма да стане!

P.S.

Всъшност не мога да твърдя със сигурност за EON, че ползват мултикаст на техните боксове.Може и да ползват, вероятно според мрежата в района или тип на услугата. Или пък ограничават връзки инициирани освен от техни публични адреси и нещо подобно.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Странно, при мен работи. Единствената разлика е, че ползвам мрежа с фиксирани адреси, която нат-вам с masquerading зад интерфейса към Виваком. Съответно в андроид-бокса съм въвел фиксиран адрес.

В службата пък имаме един, който работи зад обикновен рутер-сапунерка Netgear на 6-7 години. Там е по DHCP - няма грижи.

То и техниците на виваком, като ми го донесоха, влачеха и техен рутер, аз им показах микротика, викам тука имам и друг нет и вътрешна мрежа, нали мога да закача и вашия, те - разбира се, няма да ти даваме нашия рутер тогава и толкова. Без "ама то няма да стане, ама трябва бридж, суич" и прочее. На меден кабел съм към тях, ако има значение.

И не, не е мултикаст.

Редактирано от stanstanyov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Андроидите не работят с мултикаст.

описваш в dhcp задаваш рутинг и работи

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Явно има разлики в различните райони. Имам андроид STB, предоставено от Виваком, което не работи зад NAT. Дали адреса и конфигурацията са дадени от DHCP или са статично настроени не би трябвало да има каквото и да е значение, стига DHCP сървъра да дава вярни настройки, а те са верни, защото всичко друго зад NAT-а си работи. 

ЕОН приложение на телефон или на РС с браузер работят зад NAT в същата мрежа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Не работи, защото твоето DHCP не праща същите параметри на сервизните опции.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако говорим за dhcp options - те пък как се слагат със статични настройки?

Не ми се вярва да е това, но все пак, ако се знаят кода и стойността, които трябва да се пратят по dhcp - мога да пробвам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 22 часа, bozko написа:

Ако говорим за dhcp options - те пък как се слагат със статични настройки?

Не ми се вярва да е това, но все пак, ако се знаят кода и стойността, които трябва да се пратят по dhcp - мога да пробвам. 

Че снифни си ги от интерфейса на вайвайшита

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Остана малко време напоследък и дребната ми заигравка продължава. През Wireshark не показва никакви dhcp опции да се предават на интерфейса, на който е закачен андроид бокса. Може и аз да не ги виждам, снифенето не е за всеки.

Както и да е, този проблем с igmp proxy за мен е решен. 

Сега нова заигравка: 

местя бокса в друга мрежа, закача се, виждам си профила, но дава грешка 300 при опит за пускане на каквото и да е, независимо на живо или на запис. Явно има акаунти и акаунти във Виваком, моят е от скапаните. Планирам следното:

 

1. Wireguard между рутерите на двете мрежи

2. EOIP през Wireguard

3. Бридж на EOIP с порта на бокса в чуждата мрежа. 

4. Добяване на EОIP като интерфейс за igmp proxy в рутера, закачен към Виваком?

 

Пропускам ли нещо? Има ли по-прост начин?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)
преди 56 минути, bozko написа:

Остана малко време напоследък и дребната ми заигравка продължава. През Wireshark не показва никакви dhcp опции да се предават на интерфейса, на който е закачен андроид бокса. Може и аз да не ги виждам, снифенето не е за всеки.

Както и да е, този проблем с igmp proxy за мен е решен. 

Сега нова заигравка: 

местя бокса в друга мрежа, закача се, виждам си профила, но дава грешка 300 при опит за пускане на каквото и да е, независимо на живо или на запис. Явно има акаунти и акаунти във Виваком, моят е от скапаните. Планирам следното:

 

1. Wireguard между рутерите на двете мрежи

2. EOIP през Wireguard

3. Бридж на EOIP с порта на бокса в чуждата мрежа. 

4. Добяване на EОIP като интерфейс за igmp proxy в рутера, закачен към Виваком?

Пропускам ли нещо? Има ли по-прост начин?

Би трябвало да се получи!  Ако пък не то може на римоут страната да отделиш един етернет порт заедно с EoIP в бридж за ТВ, а при теб на место да вкарваш EoIP в IGMP Proxy да го вкараш в локалният бридж където автоматично ще се зафлуди - все едно изнасяш LAN на основният рутер на отдалеченото място!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.