Jump to content
  • 0

Vivacom IPTV


johnnie

Въпрос

Здравейте,

От около месец се опитвам да подкарам Vivacom IPTV на няколко Mikrotik рутера. Очаквания резултат е да имам IPTV + NET на първия рутер, които да мога да изпратя до втория ( и третия ), на който има закачено едно STB и няколко LAN клиента.

Идеята зад тази сложна конфигурация е , че всички кабели са положени в стените ( по един кабел на стая ) и се групират в разпределителна кутия над входната врата. В момента там има Tplink switch от Vivacom, към който са закачени STB-тата и един HAP ac2. Телевизия има, Wi-Fi също има, но не навсякъде най-вероятно строителите не са пестили от арматура и бетон. Също така няколко устройства, които изискват кабелна връзка ( NAS ) стоят и събират прах.

Всички устройства трябва да са в една мрежа, което усложнява нещата ... иначе всичко на Tplink-а и готово.

 

Опитах с IGMP Proxy, но телевизия не тръгва дори на първия рутер: Upstream ether1(WAN) downstream bridge.

Опитах и с VLAN-и , пак без успех:

/interface bridge
add fast-forward=no igmp-snooping=yes name=IPTV
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan6-ether1 vlan-id=6
/interface bridge port
add bridge=IPTV interface=vlan6-ether1
add bridge=IPTV interface=etherX

Някой може ли да ме упъти към възможен работещ вариант защото вече се изчерпах от към идеи а и знанията ми не са завидни :) .

 

image.thumb.png.18a921196ad32efd03243ba190d7b64d.png 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
1 hour ago, JohnTRIVOLTA said:

Щом така се е получило може да пробваш следното:

Слагаш на IPTV бириджа local-proxy-arp .После добавяш на двата бридж порта /eoip и етернет 5/ през които се връзват боксовете за телевизия bridge-horizon=10 . Деактивираш горните правила, които си направил и пробваш дали ще ти тръгне телевизията.

Тествах, пакетите пак минаха към eth4, откъдето идва мрежата и виваком устройството прехвърли порта към нет сегмента. Филтрите не изглежда да товарят процесора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

https://habr.com/ru/post/228093/

колко отдавна е открита топлата вода

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
На 14.08.2021 г. at 14:36, raphus написа:

Тествах, пакетите пак минаха към eth4, откъдето идва мрежата и виваком устройството прехвърли порта към нет сегмента. Филтрите не изглежда да товарят процесора.

Нямам на идея точно какво си направил и тествал след като така и не сме видяли конфигурациите на двата рутера, но важното , че си се справил по някакъв начин сам и имаш работещо решение.

Преди 12 часа, 111111 написа:

https://habr.com/ru/post/228093/

колко отдавна е открита топлата вода

В неговият случай сякаш така директно с EoIP по публични адреси не може да се сетне, понеже единият от рутерите е зад snat . Ако пък се има в предвид , че се ползват адреси на пусната L2TP връзка тогава е друго.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

има няколко теми но не намерих това, което ме интересува. 

Mikrotik hap AC3 и Виваком как се конфигурира IPTV на два порта ?

Ether1 - WAN 

Ether2 - Set top box

Ether3 - Set top box

Ether4, Ether5 - LAN

 

Видях, че Ether1 и Ether2 и Ether3 се правят в бридж. Трябва ли да се направят други настройки за да тръгне Set top Box-са ?

 

 

 

Редактирано от vikmet
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 20 минути, vikmet написа:

Здравейте,

има няколко теми но не намерих това, което ме интересува. 

Mikrotik hap AC3 и Виваком как се конфигурира IPTV на два порта ?

Ether1 - WAN 

Ether2 - Set top box

Ether3 - Set top box

Ether4, Ether5 - LAN

Видях, че Ether1 и Ether2 и Ether3 се правят в бридж. Трябва ли да се направят други настройки за да тръгне Set top Box-са ?

Ако си с конфигурацията по подразбиране то със сигурност трябва да се пипне малко :)

Вече WAN ще го играе новосъздаденият бридж в който са вкарани етер1,2 и 3. За целта адреса ще е на него бридж, а не на етер1 било то dhcp client, статичен адрес или пък PPPoE. После в инерфейс листата променяш и там вместо етер1 променяш да е новосъздаденият бридж в листата за WAN.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
1 hour ago, JohnTRIVOLTA said:

Ако си с конфигурацията по подразбиране то със сигурност трябва да се пипне малко :)

Вече WAN ще го играе новосъздаденият бридж в който са вкарани етер1,2 и 3. За целта адреса ще е на него бридж, а не на етер1 било то dhcp client, статичен адрес или пък PPPoE. После в инерфейс листата променяш и там вместо етер1 променяш да е новосъздаденият бридж в листата за WAN.

 

Супер. Може ли да се раздели на стъпка по стъпка. На човек който си е купил сега микротик и не разбира /начинаещ/ :) ?

Редактирано от vikmet
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Едно бързо видео съм нагласил в общият случай когато по dhcp си взима рутера адрес, как се прави !

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
On 1/21/2022 at 12:04 AM, JohnTRIVOLTA said:

Благодаря!! 🥳За мен проработи без проблеми!! Сетъпа е същия - hAP ac3 + Vivacom IPTV.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

 

имам дребен проблем със замяната на ЗТЕ на Виваком с Миктротик.

Правя 2 бриджа - WAN + LAN. На WAN-а са 2 порта и си закачам там Android приемника. Всичко си работи идеално с изключение на това, че Андроида не се вижда и от вътрешната мрежа, което е съвсем нормално при тази схема. 

 

Как е най-безболезнено (и безопасно) да го направя да се вижда от LAN-a?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
На 6.03.2022 г. at 12:28, bozko написа:

Здравейте,

 

имам дребен проблем със замяната на ЗТЕ на Виваком с Миктротик.

Правя 2 бриджа - WAN + LAN. На WAN-а са 2 порта и си закачам там Android приемника. Всичко си работи идеално с изключение на това, че Андроида не се вижда и от вътрешната мрежа, което е съвсем нормално при тази схема. 

 

Как е най-безболезнено (и безопасно) да го направя да се вижда от LAN-a?

Освен да смениш доставчика на дали има друг начин 😉

Опитай с VPN

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

или wifi модула със статични адреси.

Операционни система за рутери и  суичове : Linux и FreeBSD.
OpenWRT - Open Wireless Router.
Всичко останало е просто търговско наименование.

Mikroshit.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това с VPN ми мина през акъла, но ми се струва извратено да пускам ВПН между два порта на един рутер. Приемника ми на Виваком няма wifi. Вероятно ще разпознае някое USB wifi, но и това ми се струва малко крайно. 

Впрочем оригиналното ZTE дръвце на Виваком си му дава и вътрешно IP...

Редактирано от bozko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 8 часа, bozko написа:

Това с VPN ми мина през акъла, но ми се струва извратено да пускам ВПН между два порта на един рутер. Приемника ми на Виваком няма wifi. Вероятно ще разпознае някое USB wifi, но и това ми се струва малко крайно. 

Впрочем оригиналното ZTE дръвце на Виваком си му дава и вътрешно IP...

Пробвайте тогава и вие да си рутирате мултикста в локалният сегмент /LAN/ с IGMP на место да ползвате отделен бридж. За целта може да добавите тези примерни стандартни настройки:

/routing igmp-proxy interface add interface=ether1 upstream=yes
/routing igmp-proxy interface add interface=all
/routing igmp-proxy interface set [find upstream=yes]

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
1 hour ago, JohnTRIVOLTA said:

Пробвайте тогава и вие да си рутирате мултикста в локалният сегмент /LAN/ с IGMP на место да ползвате отделен бридж. За целта може да добавите тези примерни стандартни настройки:

/routing igmp-proxy interface add interface=ether1 upstream=yes /routing igmp-proxy interface add interface=all /routing igmp-proxy interface set [find upstream=yes]

/routing igmp-proxy interface add interface=ether1 upstream=yes
/routing igmp-proxy interface add interface=all
/routing igmp-proxy interface set [find upstream=yes]

 

Интересно, не съм правил такова нещо никога, но 

...

/routing igmp-proxy interface add interface=all

...

това не трябва ли да е само за интерфейсите (в моя случай 1 интерфейс), на които са закачени устройства за телевизия?

Тази схема нали предполага разкарването на 2-та бриджа. 

Редактирано от bozko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.