Jump to content
  • 0

Vivacom IPTV


johnnie

Въпрос

Здравейте,

От около месец се опитвам да подкарам Vivacom IPTV на няколко Mikrotik рутера. Очаквания резултат е да имам IPTV + NET на първия рутер, които да мога да изпратя до втория ( и третия ), на който има закачено едно STB и няколко LAN клиента.

Идеята зад тази сложна конфигурация е , че всички кабели са положени в стените ( по един кабел на стая ) и се групират в разпределителна кутия над входната врата. В момента там има Tplink switch от Vivacom, към който са закачени STB-тата и един HAP ac2. Телевизия има, Wi-Fi също има, но не навсякъде най-вероятно строителите не са пестили от арматура и бетон. Също така няколко устройства, които изискват кабелна връзка ( NAS ) стоят и събират прах.

Всички устройства трябва да са в една мрежа, което усложнява нещата ... иначе всичко на Tplink-а и готово.

 

Опитах с IGMP Proxy, но телевизия не тръгва дори на първия рутер: Upstream ether1(WAN) downstream bridge.

Опитах и с VLAN-и , пак без успех:

/interface bridge
add fast-forward=no igmp-snooping=yes name=IPTV
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan6-ether1 vlan-id=6
/interface bridge port
add bridge=IPTV interface=vlan6-ether1
add bridge=IPTV interface=etherX

Някой може ли да ме упъти към възможен работещ вариант защото вече се изчерпах от към идеи а и знанията ми не са завидни :) .

 

image.thumb.png.18a921196ad32efd03243ba190d7b64d.png 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Да имах един drop, който блокираше трафика. ?  98GiB се бяха дропнали! 
Така тунела се отпуши имам около rx 5мб трафик!

Обаче ? пак не тръгва, охх! ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Сложи на бриджовете мак админ да е мак адреса на етер порта ако не са го взели т.е. на единият бридж слагаш мак адреса на пора от където идва трафика, а на другият мак адреса на порта от където ще пускаш. После им сетни и на двата бриджа prpoxy-arp !

Виж и на другият firewall-a!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Я приложи това 

 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
19 hours ago, JohnTRIVOLTA said:

 

Виж и на другият firewall-a!

Да, забравих че имам правила на бриджа. Понеже има един тунел eoip и свързвам две dhcp мрежи, и 67 port  е дропнат , бях направил глобално. Сега дропа ми е само за другия тунел.
Съответно вече има и обратен трафик , зареждането стигна до 36%, светна зелената лампичка,

ОБАЧЕ пак извади грешка(failed to synchronize time. The tv pause feature may be unavailable.) message ID: 102011

Приложих и MSS правилата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Лека по-лека ще си изчистиш конфига ... синхронизирай си бордовете с sntp клиента в тях ! Правилата за пресегментиране ги ползвай само ако ползваш директно EoIP за връзка . Както казах това не е нужно в другият случай, когато за транспорт ползваш някаква ppp връзка с активен Multilink Protocol ! Дето се вика срамна работа, на хора зад океана им закарахме българска IPTV  , а тук в БГ да не успеем ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

? Да!
Ами сложих:
ntp 1 - 185.117.82.66 -> 0.bg.pool.ntp.org

ntp 2 - 84.54.128.102 -> 1.bg.pool.ntp.org

dns  - bg.pool.ntp.org


Направих рестаер и на двете страни, обаче нещо не ок, единия изостава с 0.5с от другия. 
двата са с верси1 6.44.3, RB951?
?
Иначе на clock настройките всичко е същотото...
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Огледай си и в двете страни конфига - има логично обяснение защо не тръгва телевизията .

Има и друг прекрасен фасулски вариант да се бриджнат двете страни прозрачно и то е с ползването на някакъв PPP с MultilinkProtocol и BridgeControlProtocol . Правиш си ppp профил от двете страни на който ще избереш съответният бридж за свързване. Сикрета за PPP връзката без назначени адреси да бъде.За всеки бридж нека админ мак адрес да е този на етер порта, както споменах по-горе , ако не си го е присвоил автоматично .Накрая proxy-arp на всеки бридж. Ползваш и от двете страни този ppp профил и за сървъра , който си избрал и в другата страна за клиента!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

Наскоро успях да завърша цялата конфигурация от картинката в първия пост. Телевизия и нет има, но с леки забележки.

Когато двете STB-та са на HD канали и пусна един speedtest, телевизията на по-слабия рутер ( Hap Lite ) започва да прекъсва. Тъй като това е специален случай може да го игнорираме.

По-големия и дразнещ проблем ( лично за мен ) е скороста на интернета на Wi-fi. При наличието на 50Mbps от Виваком успявам да достигна до максимални 20Mbps на по-скъпия рутер ( Hap ac2 ) и не повече от 10Mbps на слабичкия. На кабел нещата са си нормални - 50Mbps - независимо на кой от рутерите съм закачен, дори и на първия ( HEX S ). Спрях и двата EOIP тунела да не би да не стига bandwidth, но и това не промени крайните резултати.

Ето и как изглежда конфигурацията в момента:

 

image.thumb.png.5299fab5e2396607f784275125eeed50.png

Скоростите на картинката са засечени с пуснати и двата телевизора на SD канали.

Някой има ли предположение какво може да създава това забавяне ? 

 

П.С.: Писна ми жената да казва върни стария рутер ... не го искам тоя TP-Link :) ! 

 

Глупава грешка !!!

Не бях погледнал Band-а, който е сетнат на wlan* с default настройките ... на ac2 беше "5GHz A" а на Lite "2GHz A" сложих ги на "5GHz A/N/AC" и "2GHz B/G/N", промених малко "Channeel Width" и нета потече с очакваната скорост :).   

 

Поздрави

Редактирано от johnnie
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте. Пиша, след след като изчетох много по темата но не успях да се сдобия с информация за следната конфигурация. Имам рутер от Виваком и отделно един Mikrotik hAp lite. Имам и един бокс за iptv, който искам да ползвам в друга стая. За съжаление не мога да прокарам кабели и powerline адаптер също не е решение, поради проблемна ел. мрежа. Успях да вържа Mikrotika (безжично) за вивакомския рутер, но не мога да подкарам iptv-то. Възможно ли е изобщо да се получи такава конфигурация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

А от едната страна като микротика ще е след vdsl модем и си взима ip адрес от dhcp то на модема . Какво трябва да се направи за да направим връзката към другият микротик чрез EOIP

Редактирано от Cobran89
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик
Преди 23 часа, Cobran89 написа:

А от едната страна като микротика ще е след vdsl модем и си взима ip адрес от dhcp то на модема . Какво трябва да се направи за да направим връзката към другият микротик чрез EOIP

Желателно е да си сложиш статично първо

Трябва да се обадиш на виваком да си искаш root паролата на модема, след което да си забиеш постоянно ИП на микротик-а ти да ти дава едно и също ип.

Втори пач от модема на вивата до ether2 на микротика ти.

Пренасочваш си портовете които ще ползваш спрямо VPN сървър дето ще използваш от модема на вивата към микротика, после по вътрешните ти адреси си подкарваш един EoIP и всичко работи

ether1-WAN
ether2-IPTV

IPTV-Bridge Port
        ether2-IPTV
        EoIP-Tunnel

И всичко би трябвало да ти светне

Screenshot 2020-12-23 at 19.12.35.png

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 23 часа, Cobran89 написа:

А от едната страна като микротика ще е след vdsl модем и си взима ip адрес от dhcp то на модема . Какво трябва да се направи за да направим връзката към другият микротик чрез EOIP

Ако другият микротик се достъпва по публичен адрес , то вдигаш си pptp тунел до него и си возиш ,колкото искаш EoIP върху него. По този начин се возят/прекарват/ и VLAN-и ! Важно е да ползващ мултилинка също за да се трансмитва цялото MTU !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 23.12.2020 г. at 19:17, Влади написа:

Желателно е да си сложиш статично първо

Трябва да се обадиш на виваком да си искаш root паролата на модема, след което да си забиеш постоянно ИП на микротик-а ти да ти дава едно и също ип.

Втори пач от модема на вивата до ether2 на микротика ти.

Пренасочваш си портовете които ще ползваш спрямо VPN сървър дето ще използваш от модема на вивата към микротика, после по вътрешните ти адреси си подкарваш един EoIP и всичко работи



ether1-WAN
ether2-IPTV

IPTV-Bridge Port
        ether2-IPTV
        EoIP-Tunnel

И всичко би трябвало да ти светне

Screenshot 2020-12-23 at 19.12.35.png

 

 

На 23.12.2020 г. at 19:17, Влади написа:

Желателно е да си сложиш статично първо

Трябва да се обадиш на виваком да си искаш root паролата на модема, след което да си забиеш постоянно ИП на микротик-а ти да ти дава едно и също ип.

Втори пач от модема на вивата до ether2 на микротика ти.

Пренасочваш си портовете които ще ползваш спрямо VPN сървър дето ще използваш от модема на вивата към микротика, после по вътрешните ти адреси си подкарваш един EoIP и всичко работи



ether1-WAN
ether2-IPTV

IPTV-Bridge Port
        ether2-IPTV
        EoIP-Tunnel

И всичко би трябвало да ти светне

Screenshot 2020-12-23 at 19.12.35.png

Аз си имам настройките като цяло. Но не знаех, че през един порт на модема не може да се прекара iptv и internet( не може да се бриджне vdsl модема ) затова идеята с двата отделни кабела свърши работа . Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
На 23.12.2020 г. at 21:52, JohnTRIVOLTA написа:

Ако другият микротик се достъпва по публичен адрес , то вдигаш си pptp тунел до него и си возиш ,колкото искаш EoIP върху него. По този начин се возят/прекарват/ и VLAN-и ! Важно е да ползващ мултилинка също за да се трансмитва цялото MTU !

What's new in 7.0beta5 (2020-Feb-7 11:56):

New features in this release:

......
!) vxlan - added support for Virtual eXtensible Local Area Network (VXLAN);

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, kokaracha написа:

What's new in 7.0beta5 (2020-Feb-7 11:56):

New features in this release:

......
!) vxlan - added support for Virtual eXtensible Local Area Network (VXLAN);

Знам за наличието му в дивълопмънт рилийзите, но докато не мине, хайде да не е в стейбъл, но поне в тестовият ченъл, не смея да предлагам преминаване към нея версия !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.