Jump to content
  • 0

Vivacom IPTV


johnnie

Въпрос

Здравейте,

От около месец се опитвам да подкарам Vivacom IPTV на няколко Mikrotik рутера. Очаквания резултат е да имам IPTV + NET на първия рутер, които да мога да изпратя до втория ( и третия ), на който има закачено едно STB и няколко LAN клиента.

Идеята зад тази сложна конфигурация е , че всички кабели са положени в стените ( по един кабел на стая ) и се групират в разпределителна кутия над входната врата. В момента там има Tplink switch от Vivacom, към който са закачени STB-тата и един HAP ac2. Телевизия има, Wi-Fi също има, но не навсякъде най-вероятно строителите не са пестили от арматура и бетон. Също така няколко устройства, които изискват кабелна връзка ( NAS ) стоят и събират прах.

Всички устройства трябва да са в една мрежа, което усложнява нещата ... иначе всичко на Tplink-а и готово.

 

Опитах с IGMP Proxy, но телевизия не тръгва дори на първия рутер: Upstream ether1(WAN) downstream bridge.

Опитах и с VLAN-и , пак без успех:

/interface bridge
add fast-forward=no igmp-snooping=yes name=IPTV
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan6-ether1 vlan-id=6
/interface bridge port
add bridge=IPTV interface=vlan6-ether1
add bridge=IPTV interface=etherX

Някой може ли да ме упъти към възможен работещ вариант защото вече се изчерпах от към идеи а и знанията ми не са завидни :) .

 

image.thumb.png.18a921196ad32efd03243ba190d7b64d.png 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Не съм наясно с технологиите на IPTV. Ще видя да се образовам малко. Иначе една бърза сверка на портовете за IPTV в рутера изглежда, че HD канал гълта 9-10Mbit/s, а SD канал средно 3-3.5 Mbit/s. 

Един бърз тест - 2 STB включени и настроени на HD канал. Ето линка към Vivacom:

355326407_Screenshot2021-02-24at17_34_51.thumb.png.a13f2c413e6df5c2988619c52b74b295.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 18 минути, antoniy написа:

Точно така. Имам два различни доставчика за Интернет и IPTV. Телевизията е на ether6.

А в случая , който ти описах влиза един кабел за двете услуги ! До входната врата има суич в който влиза този кабел и от него излизаха по кабел към 3 стаи, като в едната беше рутера, а в другите две IPTV. Понеже беше слаб WiFi сигнала в другите стаи с TVто, а нямаше как да се пускат други кабели, понеже тези единични бяха единствено вградени (само по един за стая) се наложи да сетна така нещата. По този начин хората вече имаха  и достъп до общата LAN по мед във всяка стая от описаните и същевременно хубаво покритие със сигнал в цялото жилище !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
6 minutes ago, JohnTRIVOLTA said:

А в случая , който ти описах влиза един кабел за двете услуги ! До входната врата има суич в който влиза този кабел и от него излизаха по кабел към 3 стаи, като в едната беше рутера, а в другите две IPTV.

Да видим дали те разбирам - разделението на IPTV трафик и Net трафик е станало в switch-а преди твоя рутер, проследявайки обясненията ти от предните ти постове. Реално ти пак си правиш двата bridge-а, имайки два отделни порта, през които ти влиза Internet/WAN и IPTV (от техния switch). Ако това ми разбиране до тук е вярно, то пак нямаш проблем да ползваш vlan и да елиминираш нуждата от тунели и L3 оборудване. Ако не съм разбрал правилно постановката, то не ми е ясно как сам си разделил IPTV от Net трафика да не се мешат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 1 минута, antoniy написа:

Да видим дали те разбирам - разделението на IPTV трафик и Net трафик е станало в switch-а преди твоя рутер, проследявайки обясненията ти от предните ти постове. Реално ти пак си правиш двата bridge-а, имайки два отделни порта, през които ти влиза Internet/WAN и IPTV (от техния switch). Ако това ми разбиране до тук е вярно, то пак нямаш проблем да ползваш vlan и да елиминираш нуждата от тунели и L3 оборудване. Ако не съм разбрал правилно постановката, то не ми е ясно как сам си разделил IPTV от Net трафика да не се мешат.

Не си разбрал. Хората имаха само един рутер - в едната стая, а в другите две стаи директно кабелите си влизаха в STBтата . Тези кабели идват от суич при входната врата в който влиза също и кабела от доставчикът. Те си закупиха още два hAP Lite, които ги поставихме при TVта.Вдигнах им по два бриджа за ТВ и LAN. LAN от централният рутер гo закарах с pppoe и BCP до съответните бриджове на двата рутера!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Разбрано. Вярвам си им сложил encryption, че идеята lan трафика ми да минава през switch на доставчика ме втриса по дефиниция. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 54 минути, antoniy написа:

Разбрано. Вярвам си им сложил encryption, че идеята lan трафика ми да минава през switch на доставчика ме втриса по дефиниция. :)

Не е нужно , трафика завърта през "прост" суич само .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте, ще преизползвам темата, за да няма един куп теми с едно име. Искам да използвам VIVACOM IPTV на друго място - Локация2 през тунел. Имам 2 микротик рутера.

Виваком сетъп-а на Локация1 е: оптичен кабел влиза в Нокиа устройство от Виваком. Устройството има няколко ЛАН порта(eth1-eth4) и WIFI. Мога да вкарам STB или интернет клиент на който искам порт. WAN порта има публичен IP адрес, получен по DHCP и е във VLAN.  Във WAN конфига виждам:Service VOIP(disabled) TR-069(enabled) INTERNET(enabled) IPTV(disabled), не виждам конфиг за Bridge или IPTV. Локалната мрежа е 192.168.1.0/24, като по мрежата на STB виждам пакети от 10.0.0.0/8, но не съм сигурен откъде/как точно идват. В момента използвам eth1(микротик) и eth2(STB).

Локация2 е: Микротик с публичен адрес и НАТ на eth2-eth5 портовете. Локалната мрежа е 192.168.2.1/24.

Доколкото разбрах от темите до момента, би следвало сигналът да влиза в switch през оптиката(VLAN Trunk?) и оттам IPTV и Интернет трафикът да са разделен през VLANи. Губи ми се как е реализирано в момента, ЛАН портовете да служат и за IPTV и за Интернет, осве ако устройството не прави разпознаване какво му е на порта и да решава дали да го сложи след рутера или на същото ниво. Малко разяснение ще ми е от полза.

До момента, прехвърлих интернет мрежата (192.168.1.1) през L2TP/IPSEC (172.16.1.1 в Локация1 и 172.16.1.2 в Локация2) + EoIP тунел използвайки 172.16.1.х адресите като Local-Remote. EoIP тунелите са в Bridge и на двете места с eth порт от микротиците. В Локация2, след като маркирах EoIP тунела като 'trusted' от Bridge менюто, DHCP трафика минава и ако вържа компютър в порта, който е в bridge с EoIP тунела, получавам адрес от Локация1 (192.168.1.х) и интернета работи. Ако вържа STB дава грешка при стартирането.

Пробвах в Локация1 към Bridge-a на EoIP да добавя и още един порт, където да вържа кабела към STB-то, вместо към Виваком устойството. Ефектът е, че или тунелът не се връзва, или няма телевизия.

Към момента нямам представа как да прехвърля IPTV-то.

 

 

Редактирано от raphus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Толова елементарна логика е цялото упражнение, и всички искат да усложняват???

 

суич >вивашит рутер > микротик > лан 

Порт 4 и 5 на микротик се отделят в отделен бридж
в тях се включва кабел от суича и локален приемник ако не и само един порт стига.
Прави се тунел чиито един край е в бриджа.
Огледално от другата страна.

Дори адреси не трябва да се задават.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Възможно е нещо да изпускам, но към момента не мога да го пусна. Входната ми точка е рутера на Виваком, който има вграден суич за NAT мрежата. Ако пусна кабел от Виваком(eth1) към Микротик (eth1) и от Микротик(етх2) към SBT, Микротик (eth1+eth2 в bridge без DHCP клиент), SBT работи и се виждат пакети от мрежа 10 от/към ITPV адреси. Ако пусна DHCP клиента и бриджът вземе адрес от 192.168.1.х, masquerade и/или добавя интерфейс от тунел, в бриджа се появява трафик от 192.168.1.0/24 и до 10 минути всичко спира. При такива проблеми в локалния сетъп, не знам как да прехвърля IPTV трафика.

Редактирано от raphus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Пак повтарям в ИПТВ бриджа не ти трябва адрес камо ли интернет, това е тунел за мрежата с иптв приемниците.
вътре има dhcp от вайвайком-а по мак маска и мултикаст нужна само на приемниците

 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За всеки случай тествах отново, не знам дали нещо бъркам. При следната ситуация:

- Виваком(етх1) -> Микротик(етх1, не е част от bridge, има dhcp клиент). Микротик(етх1) взима адрес 192.168.1.х и може вече да прави тунели през интернет.

- Втори кабел: Виваком (етх2) -> Микротик(етх4, част от bridge за iptv без dhcp клиент). Микротик(етх5, част от bridge за IPTV) -> STB

STB работи локално, по интерфейса се вижда трафик от мрежа 10.

За сетъп към Локация2:

L2TP интерфейса няма опция да се добави в Bridge в RouterOS 6.48.3. Може да не му се задава конфиг за IP адреси на тунела, но става неизползваем. EoIP интерфейса може да се добавя в Bridge, затова използва ИП адреси от L2TP тунела като Source и Destinaton. EoIP не знам как да го прекарам през NAT с IPSEC. 

В Локация1, EoIP се добавя към Bridge за IPTV. В Локация2 се прави огледална настройка L2TP, EoIP в бридж с eth4 порт. ЕоИП интерфейсът се маркира като 'trusted', за да минава DHCP по него.

STB в Локация2 дава грешка 102004. Лаптоп с мак адреса на STB получава адрес 192.168.1.х и има работещ интернет. Не виждам следи от мултикаст трафик. Не знам дали STB би работило в Локация1 в този момент, защото имам само едно STB и съм го преместил.

 

Редактирано от raphus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Сам си отговаряш, прочети от началото темата.

Мултикаста не се рутира. /поне не така както опитваш/

 

ЕОИП тунела върши всичко, на теб ти трябва L2 тунел a не  рутиране,

може и с рутиране ама не е това целта на упражнението, а и не е с 2 команди.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Порт > Бридж > ЕоИП <-WWAN-> ЕоИП < Бридж < Порт

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако разбирам правилно:

Локация1: WAN е на Виваком. Виваком (етх2) -> Микротик(етх4, част от bridge за iptv без dhcp криджалиент, ЕоИП тунел добавен към брижда). Какво се задава като Local и Remote адреси в EoIP конфигурацията и как микротика ще комуникира с Локация2 през интернет, яко няма IP и DefaultGateway? Необходими ли са настройки за Виваком устройството?

Локация2: WAN e на Микротик, eth4 е в bridge с EoIP. Каква е конфигурацията за Local и Remote адреси в EoIP?

Редактирано от raphus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.