Jump to content

PoN оборудване на V-Sol


Recommended Posts

Леле Mile сипал си им с големия черпак да ядат ?

У село с преко сили 100 пациента кажи какво шаси да турим. Немоа реша на кво да рипна - ZTE или Huawei, с 32 или 64 ПОН порта. Да зема да пусна секи Усер на отделен ПОН порт да ни си пречат и нета да им е на МАХ.

Сега сериозно. Тук повечето колеги са селски доставчици в градчета с по 500-600 абоната и селца и паланки с 50-150 абоната. Междуселски оптики-трудна работа. До селата карат трафика през кой каквото радио има. В този сегмент (ОЛТ - 400$, ОНУ-14-15$) нямат алтернатива V-Sol и C-DATA.

По малките градчета и селата 60 абоната на ПОН порт са мисия невъзможна. При мен ползвам 16х -> 8х сплит и пак ги докарвам максимум  до 50 абоната на порт.

При SNMP си имат издънки в някои от версиите, но ако човек разгледа внимателно резултата от няколко последователни snmpget-а и snmpwalk-а може да се ориентира къде е проблема.

Не ми се налага да отварям веб интерфейса на ОЛТ-тата които ползвам. Ползвам веб базиран софтуер и SNMP за управление на ОНУ-тата. Конфигурирам си ОЛТ-тата с техния си CLI.

Не мога да дам мнение за последните firmware-и. Не съм привърженик на безразборния ъпдейт само защото е излязла нова версия. Слагам такава версия, която има функционалността която ми трябва.

ПП Да не стане грешка. Не работя нито за V-Sol нито за техен оторизиран търговец. Доставчик съм на интернет и аз и мои колеги сме сравнително голям потребител на V-Sol. Повече от година си работим директно с тях за собствени нужди.

Редактирано от Ivo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пусни dhcp през v-sol и да питаме MrChen дали ще е впечатлен.

Аз не пиша, че искам нещо коооой знае какво. Искам няколко използвани функции.

Etherchannel дай боже да вземе да проработи LACP... Static работи (освен ако не ъпгрейднете).

За web-a и използването му:

Ами... определено едно и също действие ако води до различни резултати не е ок. Да мога да

правя, като теб или като другия Иво и да си взимам нужното с логване (оти snmp определено не

им работи коректно) ама защо?

И определено не са по 400$. Мисля последно към 900-9хх бяха. Ае да не говоря пък за ону-тата им.

Добре, че има c-data, които определено стават.  За ону-та. ОЛТ им е леш още по-невероятна. Може

би защото тоя така наречен ЕМС е 1:1 с v-sol? И работи само с него некакси.. той пакистанеца не знае

та ние ли?

 

това е. въпрос на вкус и цвят.

 

те не са кой знае колко на порт. дори ги разтоварихме леко до ъпгрейда

basic-info.jpg.310d8de52564d6d4295f1c03668d3c13.jpg

 

Редактирано от Mile
screen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ама защо нямам отговор?

Вероятно сега мистер Chen си подготвя резюмето?

Ае стига глупости. Железото е ок за парите си. Са ако

некой, като мен иска нещо.. ми греда бе пич... Що се натегате?

За нема нищо и лоялност, каквато нямате.. и евентуално нема

да проимате.... а после ще помислим и за функционала ?

 

"техния ems" е страхотно забавен. за всички ,,, ЗА ВСИЧКИ ДРУГИ ОТВЪД ОКЕАНА: ДА СИ ЕБЕТЕ МАЙКАТА МОЛЯ!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами хората си го бяха казали - китаеца първо пуска хардуера и после му пише софтуера. Така си работят по цял свят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакам предложение за OLT което регистрира над 60 noname ONU на 1 PON за под 30мин.
Ама то OLT ли ги регистрира или ONU се регистрират когато решат ... е това вече не го знам ?

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 28.10.2018 г. at 3:53, Mile написа:

ама защо нямам отговор?

Вероятно сега мистер Chen си подготвя резюмето?

Ае стига глупости. Железото е ок за парите си. Са ако

некой, като мен иска нещо.. ми греда бе пич... Що се натегате?

За нема нищо и лоялност, каквато нямате.. и евентуално нема

да проимате.... а после ще помислим и за функционала ?

 

"техния ems" е страхотно забавен. за всички ,,, ЗА ВСИЧКИ ДРУГИ ОТВЪД ОКЕАНА: ДА СИ ЕБЕТЕ МАЙКАТА МОЛЯ!

 

Милене, не мисля, че очакваш някакъв отговор, но все пак ще отговоря.

Не мисля и да убеждавам никой, какво оборудване да ползва, а само споделям моите впечатления.

Относно проблемите, които коментираш.

1. Преди две вечери имахме токов "поздрав" от ЕВН и масова дерегистрация на ОНУ-та. Прилагам снимка на която се вижда как ОНУ-та с номер над 60 се регистрират на секундата след рестарт. Нормално Power Cycle и регистрация на ZTE ОНУ е около 25-30 сек средно. Уточнявам, че ползвам само V1600D4-L3 ОЛТ (цитираната цена от 4ХХ$ се отнася за тях) и само техни ОНУ-та със ZTE чипсет. Нямам "зоопарк" и калпави RTL ОНУ-та. Колеги, ползващи ОНУ-та с RTL се оплакват от "забиване" (не регистрирани) на ОНУ-та след токов удар. Тук другия Иво може и да е прав. Може някои ОНУ-та да са "капризни", да се "сърдят" и да не искат те самите да се регистрират ?

2. Съгласен съм, че от време на време с някоя нова версия на firmware пипат по SNMP, и се налага и ние да пипнем по нашия софтуер, но те уверявам, че SNMP работи. Целият ни софтуер за управление и провизиране на мрежата е изграден на базата на SNMP. Никакви логвания и вземане на данни през конзола.

3. За DHCP не мога да споделя, но обещавам да пробвам.

4. След първия неуспешен опит за инсталация на техния EMS преди 2 години, реших, че не ми се занимава с "Прозорци" 7 и няма да го ползвам. Има и други начини. За много колеги обаче, отделянето на пари за софтуер не е приоритет и това е приложението, с което си управляват мрежата. Вкус. Все пак V-Sol доста са дръпнали в това отношение за 2 години.

Засега толкова ?

pon_log.jpg.a7ec26aac08ab1195bd8099da8ce0940.jpg

Редактирано от Ivo
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма какво да добавя ? освен, че ползвам само RTL onu-та. Само такива продават за "без пари" с RF бате ? 

...малък бизнес (публичен дом) - само свирка и ан*лен  - сам съм още, казах ви ... малък бизнес

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не искам да умаловажавам усилията на китайците и другите им по манталитет пакистанци.

Просто всяка версия решава едно, а скапва друго. Без да съм икономист почвам да смятам

opex и capex. Нищо лично що викат нЕкои ?

Нещата са свързани. Нема как всяка една мрежа да не преболедува "грешките на растежа" и

всичко съпътстващо.

 

Всяка цел си има .. точната тел, с която да се вържат гащите:

 

 

 

 

поздрави

upg_on_the_fly.jpg

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...
snmpwalk -v 1 -c public 129.168.55.3 iso.3.6.1.4.1.37950.1.1.5.12.2.1.8.1.7 | awk '{print $1"."$6}' | awk -F[.] '{gsub("[(]","");print $17":"$18,$19}'

 

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Здравейте колеги,

някой ползвал ли е този модел онута https://www.gpononu.com/gpon-ont/4ge-epon-onu-v2804ew.html

интересно ми е да чуя някакви отзиви за тях

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 2.11.2018 г. at 21:27, Mile написа:

Просто всяка версия решава едно, а скапва друго.

А бе, на коя фирма ти приличат ? май и те са в правилния форум ? 

сега сериозно:

Upgrade the .ubi file first, then reboot olt. 
After olt starting-up, upgrade the .img file. then reboot olt again.

Линк към текуща V1600D_IMG_V2.03.54R за Epon L3 OLT 

https://boxpro.cn/boxpro/p/TxTcmtE54

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Здравейте колеги. Някой има ли възможност да направи бекъп на mtd0 и mtd1 дяловете на OLT V1600D4?

Процедурата е малко тегава, трябва tftpd сървър, връзка по конзолен и lan кабел към OLT то.

TFTPD:

apt install xinetd tftpd tftp

nano /etc/xinetd.d/tftp
service tftp
{
protocol        = udp
port            = 69
socket_type     = dgram
wait            = yes
user            = nobody
server          = /usr/sbin/in.tftpd
server_args     = /srv/tftp
disable         = no
}
mkdir /srv/tftp
chmod -R 777 /srv/tftp
chown -R nobody /srv/tftp

/etc/init.d/xinetd stop
/etc/init.d/xinetd start
touch /srv/tftp/mtd0
touch /srv/tftp/mtd1
chmod 777 /srv/tftp/*

OLT:

> en
# conf t
(config)# switch

cd /tmp
dd if=/dev/mtd0 of=/tmp/mtd0
dd if=/dev/mtd1 of=/tmp/mtd1

UPLOAD Files
tftp -g -r mtd0 192.168.101.76
tftp -g -r mtd1 192.168.101.76

IP адреса е примерен. Ако не сте свързани през конзолен кабел, най-вероятно няма да ви позволи switch.

Редактирано от mysticall
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравей,
ползвали ли сте при вас новите ONU-та на VSol - квадратните (линк), с рутер функция без WiFi.
Взехме няколко такива за тест (уж нямало било от старите модели вече) и почна страшно псуване - не знам дали е от версията на фърмуера на ONU (default-но) или OLT (v2.03.40).

Има кофти бъг, като си настройваш IP-тата за remote access на ONU-то през OLT, ONU започва да работи в рутер режим, т.е. все едно се чупи бридж функцията от LAN към PoN порт - вече не е прозрачно. Това с няколко часа тестове установих, че по дефаулт новосъздадена мрежа през OLT вкарва отметка на NAT, която не може да се махнe. Като се създаде от самото ONU нова мрежа със същите IP-та, но без отметка за NAT, после се изтрие мрежата създадена от OLT, смени се името на мрежата създадена на ръка и заработва - но това работи точно докато не се рестартира въпросното ONU от тока. Ако са вписани настройките през OLT и го рестартирате, при старта OLT-то отново създава мрежите в ONU-тата и те отново стават в NAT режим и спира нета на потребителите.
Този проблем го нямаше в старите версии на ONU - към същото OLT има закачени клиенти със старите ONU-та които нямат тези проблеми

Срещал ли си подобни проблеми, ако сте ползвали от тези ONU-та (дали няма по-нов firmware за OLT или ONU)? OLT-то работи за сега и не е правило проблеми, освен стария проблем, който така и не го оправиха - профилите, които се създават за ONU-та така и не ги направиха да работят, днес отново пробвах едно "лечение" с профил - изобщо не ги отразява.

Благодаря предварително.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.