Jump to content

PON ?


Recommended Posts

Съдейки по цената на другите сфп-та за едно влакно 1310/1550 за 20км мисля беше 110-120$ за комплект не мисля, че ще има голяма разлика в цените

I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 75
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Mile

    10

  • bambo

    8

  • MiPSus

    8

  • Duvi

    7

Сега като се позамисля няма как да стане със СФП щото за пона требват 3 дължини . 1310/1490 и 1550 за тв-то то за тва платката при пона е най скъпото нещо дето пуска по 1 влакно 3 дължини

I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свързах се с въпросната фирма от която получих отговор че немогат да работят самостоятелно тези сфп-та а трябва да се монтират на pon платформа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Сега като се позамисля няма как да стане със СФП щото за пона требват 3 дължини . 1310/1490 и 1550 за тв-то то за тва платката при пона е най скъпото нещо дето пуска по 1 влакно 3 дължини

аз нещо явно съм изпуснал, предавателя в станцията бълва 3 честоти , 2 от тях за за преноса на инет а другата 1550 е еднопосочна за ТВ ? 

А иначе е ясно, че обикновенните СФП работят на 1310 и 1550  а в сайта си пише че за гпона се ползват 1310nm/1490nm за да бачка требе устройството от другия край най - малкото да ги поддържа тез дължини, абе ся се загледах в линка, там са комплект двойки и се чудите дали могат да бачкат ако се бучнат примерно в някой суич ли? Или май нещо се омотах.

Мисля си че е добре някой продавец да напише няква статия кое какво е и защо е, иразни примерчета да се дадът няма да е зле , най - малкото нещата да станат по - привлекателни.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с третата честота е по-скоро опция, отколкото правило. Масовото е 2 честоти.

С думи прости що е то ПОН:

Идеята е, че влакното се разклонява "пасивно" със сплитери като при ТВ (доста по-специални са на практика, трябва да се има предвид дължината на трасето, затихването на всеки "сплитер", мощността на предавателя). Схемата според мен наподобява тази на DVB интернет през сателит еднопосочен, ама тука е двупосочно - OLT-то в случая излъчва трафика (един вид броудкаст) и всички устройства ONU го получават на оптичния си порт.  Всяко устройство, филтрира (според MAC адреса) трафика който е за него и го "предава" към лан-а си. ONU-тата от своя страна, по другата дължина на вълната предават към OLT-то и т.н. ПОН е вид шерната медия. ОЛТ-то "пуска" по влакното 100 мегабита примерно, и тези 100 мегабита се делят между всички активни в момента клиенти. Т.е. ако са 10 - всеки има по макс. 10 мгабита и така...

На мен лично, повече ми допада идеята CWDM/DWDM за магистралите в градовете до кварталите... но цените, ценитееее

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта на ПОН-а е да имаш по малко активно оборудване. Има и по ефтини варианти. Давам прост пример.

В главното сървърно се слага 1 х 48 портов суч на СФП-та от него по 1 влакно ти тръгват към опорните точки на кварталите там се слага един 12 портов на СФП и от него към блоковете в блока бухате един 3109 на TP-link и спи градо , ако ще пускате кабелна слагате един НОД от оптика към коаксиал и сте готови..

I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта на ПОН-а е да имаш по малко активно оборудване. Има и по ефтини варианти. Давам прост пример.

В главното сървърно се слага 1 х 48 портов суч на СФП-та от него по 1 влакно ти тръгват към опорните точки на кварталите там се слага един 12 портов на СФП и от него към блоковете в блока бухате един 3109 на TP-link и спи градо , ако ще пускате кабелна слагате един НОД от оптика към коаксиал и сте готови..

Примера който си дал ми прилича повече на CWDM  ;D Което си е добър варант, като изключим проблемите със осигуряване на захранване за оборудванията по "опорнните" точки и по блоковете  ;) И въобще става един омагьосан кръг, където всеки се справя според конкретната ситуация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примера който си дал ми прилича повече на CWDM  ;D Което си е добър варант, като изключим проблемите със осигуряване на захранване за оборудванията по "опорнните" точки и по блоковете  ;) И въобще става един омагьосан кръг, където всеки се справя според конкретната ситуация.

В грешка си: http://en.wikipedia.org/wiki/Wavelength-division_multiplexing.

При CWDM по едно влакно се излъчва сигнал с различна дължина на вълната (цвят). Затова още е познат като "Color WDM".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам примера който съм дал е точно с WDM SFP-ta 1 влакно 2 дължини 1330/1550 и си работи. Обикновено големите мрежи нямат проблем с тоците. За това дадох този пример

I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак така де, само дето не съм те разбрал точно, мислех че имаш предвид не по 1 влакно до всяка опорна точка, а 1 влакно за всичките или няколко опорни точки.

На мен ми харесва повече така: 1 влакно до група от да речем 16 блока. По това 1 влакно - CWDM. На всеки блок, пасивно със drop сплитер си вадиме по една "вълна" и там си слага всеки каквото му е на сърце TP-Link 3109 примерно  ;D т.н. Така намаляваме броя на влакната котио излизат от техническия център (или използваме старите кабели които вече имаме, ама са от едно време и със малко влакна), и в същото време си имаме пълна звезда със "отделно" влакно / капацитет което стига до всеки блок (или на който каквото му е критерии там). Тази схема си е перфектна, като изключим цените на CWDM сфп-тата и дроп/инсърт модулите, които въпреки че се коригираха и са по-нормални сега, пак не са баш като за всеки джоб. Ланком няма ли да изкочи със добра оферта за CWDM / DWDM играчки ?  ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[table][tr]  [td]Модул  1.25G SFP-WDM, 20km, SM fiber, 1310/1550nm, LC[/td][/tr][/table]Не е чак толкова скъпо ;D около 140$ комплекта

Тфа е стандартен WDM. Аз говоря за CWDM :-) 1470nm, 1490nm, 1510nm, 1530nm, 1550nm, 1570nm и т.н. Още не съм видял да продавате такива, а то освен SFP-тата трябват и add/drop модули и mux/demux със съответния брой канали. Има достатъчно китайски производители все от някъде може да се измъкне нещо сносно на добра цена  ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.