Jump to content

PON ?


Recommended Posts

Няма сметка да слагаш по стълбовете оптики ако са за PON. Ивестицията ще е сериозна защото ще правиш направо нова мрежа, Иначе за стълбовете ми е доста ясно защото освен че съм опасал целия град с оптики по стълбовете съм съвсем нясно, че така не бива. Тук няма шахти и т.н. но ако има шанс да получим разрешение ще си ги направим сами и ще си заровим всички оптики с удоволствие. Колкото и да излезе пак ще е евтино защото ще се ползва години наред след това и то законно и горе-доло безпроблемно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 75
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Mile

    10

  • bambo

    8

  • MiPSus

    8

  • Duvi

    7

Няма сметка да слагаш по стълбовете оптики ако са за PON. Ивестицията ще е сериозна защото ще правиш направо нова мрежа, Иначе за стълбовете ми е доста ясно защото освен че съм опасал целия град с оптики по стълбовете съм съвсем нясно, че така не бива. Тук няма шахти и т.н. но ако има шанс да получим разрешение ще си ги направим сами и ще си заровим всички оптики с удоволствие. Колкото и да излезе пак ще е евтино защото ще се ползва години наред след това и то законно и горе-доло безпроблемно.

Това е идеята..ако правиш някъде нова мража да не е FTP-LAN , а направо оптика-PON.

P.S  

Mnogo dobre poqsnenie na sistemata PON ::

http://aibsnleawb.org/Passive%20Optical%20Network.doc  

gotovi reshenia....centralni i klientski u-va :)

http://www.h3c.jp/jp/res/200702/01/20070201_64041_EN-S6500%20EPON-SLD-V1.00(20050823)_200993_0_0.PPT

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак съм аз  ::) Тая тема ме зачопка и паразучих как стоят нещата в БГ. Чува се ,че всеки момент ще започнат да се предлагат EPON у-ва в БГ......

Базова станция  OLT ~ 1900$

Клиентско 8 port ODU ... към 300$

splitter passive 1/16 e 30$

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак съм аз  ::) Тая тема ме зачопка и паразучих как стоят нещата в БГ. Чува се ,че всеки момент ще започнат да се предлагат EPON у-ва в БГ......

Базова станция  OLT ~ 1900$

Клиентско 8 port ODU ... към 300$

splitter passive 1/16 e 30$

Аз знам ,че към момента едно OLT е около 5000~6000$ a ODU  120~150$

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОЛТ, което поддържа 32 ОНУ е около 2000$, наистина. Все пак, на един рак могат да се закачат до 8 ОЛТ, всяко от които да упрявлява до 32 ОНУ, а всяко ОНУ има до 255 ЛЛИД( Линк Лоджикал ИД), което може да се разглежда като клиенти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OLT - GF600.

EasyPath GFA6000 works with remote equipment EasyPath GT8xx (ONU) and (ODU) to support 20 GEPON optical ports and connect 1280 remote ONU at most.

ONU е крайно клиентско  у-во което практически си един сохо рутер.

POS e сплитера (нещо като суич ) може да бъде до 48 порта

връзката м/у POS и ONU става с оптика като тази http://danimpex.com/product_info.php?cPath=68_83&products_id=214&ishopid=109c8ear63st30lnuq1d5c5kblassinh или тази http://danimpex.com/product_info.php?cPath=68_83&products_id=216&ishopid=repotg51tleo472hm3nfo0e3ec29eaaj

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно ...

За нас като начало ще е интересно приложението на GEPON като заместител на носещите магистрали  ;)

При топология звезда се налага да наемам паралелни влакна за 3-4 точки по дължината на магистралата, при пон просто ще ги пусна по едно влакно  ;)

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Оптиката е изключително здраво животно.

Самоноси се на 30-40 метра , изключително здрава на опън - къса се носещото въже, кабела остава здрав. Издържа  жестоки огъвания . Толкова жестоки, че външната обвивка сдава багажа, а кабела продължава да работи.

Една оптика я отнася камион  за пети път и още работи , на няколко места се е показал кевлара и вътрешната туба - но работи :)

Мисли тоя дни да я дозакопаем , че останаха 30-на метра незакопани. Щото шестия път май ще бъде фатален.

А като се сетя как и треперех когато я слагахме :) . Не зна, може да съм попаднал на здрав кабел, ама това чудо е десетки пъти по здраво от утп-то.

Проблема при оптиката е някой да не вземе да я нареже нарочно :(

Вярно е оптиката е здрава, дори и тънките Унитюб кабели са доста здрави.

Важно е да не се правят големи огъвания, ушите да са по-големи, да няма пречупвания.

http://razhodka.com - Идеи за разходки и туризъм в България
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеца по-късно ...

Аз говорих с шефа ха Спектрумнет за Русе и ми вика че били много скъпи станциите (OLT)  Приказва ми за суми от 50000 лв, но това е за станция за над 1000 ONU-та. Приказвах и със хора от Данимпекс, уж казаха, че ще потърсят такива истории да вкарат, но си мисля че ако и други хора се заинтересуват ще се потрудят повече  ::). Вярно че техниката ще излезе бая пари, но според мен си струва.

Така че, който иска да си прави PON и не знае от къде да вземе техника да звъни на Данимпекс, пък току виж вкарали  ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента дори Point to Point оптичните технологии са достатъчно достъпни, така че направете двата плана - PON (P2MP) и съпостваете срещу P2P. Първото е с пасивни оптични разклонители и по-скъпи портове, второто е с активни оптични суичове и по-евтини портове. Аз съм за P2P но цената е определя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и по евтини 1U OLT ($3500-$6000) за 256 клиента.Като ги напълните си купувате шаси ($4000)и почвате с платки OLT ($1500), а това OLT за 256 клиента го местите в нов район.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеца по-късно ...

Има и по евтини 1U OLT ($3500-$6000) за 256 клиента.Като ги напълните си купувате шаси ($4000)и почвате с платки OLT ($1500), а това OLT за 256 клиента го местите в нов район.

А къде се продават тези OLT-a и ONUs? Дори и за 16 и 32 клиента да са OLT-aта пак е файда отначало, то така или иначе по едно влакно може да се закара до 32 клиента. Като напрайм 32 клиента на PON ще земем още OLT-a.

Поздрави!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно ...
  • 2 weeks later...

OLT-1308, ONU-631HA и ONU-634HA

или

OLT-2300M, ONU-631HA и ONU-634HA

Това са модели на ZyXel.  при ориентировъчни цени за ОЛТ-тата около 25К

I FEEL THE NEED THE NEED FOR SPEED

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.sfp-xfp.com/gpon-sfp/index.html

това наистина ли са сфпта които могат да ползват споделено влакно

и някой има ли ориентировачна цена защото можеби биха били по-подходяще за по-плавна миграция към пон

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.