Jump to content

Какви разходи има по изграждане на една оптика.


jaredharet

Recommended Posts

това е схемата - макс разстояние е 2км - до последния клиент - брой - 30-50 клиента

много благодаря за експресното включване ;)

здравейте, приятели!

Внимателно прочетох всичко писано в темата. Искам само да кажа на Пух, че не трябва да се плаши - от многото кинти, споменават се дори някакви конкретни числа 3600 + не'нам колко си на клиент.

Виж. Това не е вярно. Като си решил - щракай с оптика до клиента. Или до къщата - шкафче и съвсем малко ю-ти-пи през стената в хола ;-)

Ако влакно отиде от центъра на мрежата до къщата, отпадат проблемите с тока в селото. Един Ю-Пи-Ес в ПОП-а. Слагаш оптичен суич с модули - излиза 700 лева за празен суич + 100 лева на клиент за вложка + медиа конвертор при клиента + цената на оптиката. Аз слагам по 1км на клиент и клиент ти излиза 160 лева. Без работата и сплайса. Е, 180 всичко. На последната миля - до клиента слагам оптика с едно влакно. Боклук, лайно, ама имам клиенти година и малко - не са мръднали...

Но сега идва най-хубавото: този клиент го з-а-б-р-а-в-я-ш. Forever  твой. Виждате се само за да му вземеш парите. Или да направиш enable на забранената му от самия него Лан карта ;-) Демек, пак да му вземеш парите.

А, още нещо: точно за такива села си струва. За една година акумулираш спестени разходи, дето иначе една стотинка нема да видиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 63
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • ¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

    13

  • puh

    11

  • NetworkPro

    7

  • Велин

    6

  • Администратор

здравейте, приятели!

Внимателно прочетох всичко писано в темата. Искам само да кажа на Пух, че не трябва да се плаши - от многото кинти, споменават се дори някакви конкретни числа 3600 + не'нам колко си на клиент.

Виж. Това не е вярно. Като си решил - щракай с оптика до клиента. Или до къщата - шкафче и съвсем малко ю-ти-пи през стената в хола ;-)

Ако влакно отиде от центъра на мрежата до къщата, отпадат проблемите с тока в селото. Един Ю-Пи-Ес в ПОП-а. Слагаш оптичен суич с модули - излиза 700 лева за празен суич + 100 лева на клиент за вложка + медиа конвертор при клиента + цената на оптиката. Аз слагам по 1км на клиент и клиент ти излиза 160 лева. Без работата и сплайса. Е, 180 всичко. На последната миля - до клиента слагам оптика с едно влакно. Боклук, лайно, ама имам клиенти година и малко - не са мръднали...

Но сега идва най-хубавото: този клиент го з-а-б-р-а-в-я-ш. Forever  твой. Виждате се само за да му вземеш парите. Или да направиш enable на забранената му от самия него Лан карта ;-) Демек, пак да му вземеш парите.

А, още нещо: точно за такива села си струва. За една година акумулираш спестени разходи, дето иначе една стотинка нема да видиш.

Малко не разбрах какво точно се включва в тая цена от 180лв ? Много малко ми се струва.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

sfp, media converter, 500m от най-евтината оптика по 1 влакно. тел за обон и ПВЦ. за колкото стигнат. За труд няма, труда спестяваме за една година напред. Може и повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първоначално ще купиш switch с SFT изцяло - слагам го 700 лева.

UPS за POP-а в селото.

Сплайсовете също не съм ги броил. Може да платиш някой да ти ги направиш, ако нямаш собствен. Аз лично не бих купувал, но много е важно да може да си сплайснеш когато ти искаш, а не когато някой друг няма работа. Но това е друг въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

аз ще посна един малак коментар: дано да нямате конкурентна на вашата фирма защото може да почне едно рязане на оптиките а тогава ядовете и цените се увеличават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kolega delev, w edni ot purwite postowe stana wupros, 4e horata goworyat za niakakwo selo i kakwo shte struwa klientite da se poseshtawat samo za mangizi. da nema poddrujka. w grada e suwsem drugo - optikata nikoi ne ti ia gleda kwi pari e. kato naprawish proekta za kopaeneto, kato razkopash, kato zarowish trubite i nema i ti da pitash kwo she struwa optikata ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Първоначално ще купиш switch с SFT изцяло - слагам го 700 лева.

UPS за POP-а в селото.

Сплайсовете също не съм ги броил. Може да платиш някой да ти ги направиш, ако нямаш собствен. Аз лично не бих купувал, но много е важно да може да си сплайснеш когато ти искаш, а не когато някой друг няма работа. Но това е друг въпрос.

много благодаря за подкрепата mtr!!! ще направя един тест с едно село - след това ще пиша. имам един много сериозен проблем - с какъв иинструмент да махам черната обвивка на кабела - пробвах с обикновен много остър нож  - само малко невнимание и всичко отива по дяволите. взех за тест от екском един инструмент - той не свърши работа а и цената според мен е доста висока за това което взех. сега ще се пробвам да направя нещо с което да се работи. много ще съм благодарен ако някой помогне с мнение, модели и цени!!! какъв оптичен свич ползваш и от къде го взимаш? ако не те притеснявам - може ли един телефон за връзка или скайп .

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пух,

вземаш какъв да е суич, само да е с СФП-модули. Да речеме 16-портов. Виж, на въпроса "Откъде?" - може откъдето намериш... Ще препоръчам Видеомакс или Ланком.

При тебе на суича слагаш модул - като се появи  клиент, разбира се.

При клиента - медия конвертор.

По средата - оптика. Може и едно влакно. Оптика едно влакно има под 20 стотинки метъра вече.

От всичко вземаш най-евтиното. Но работата е до клиента да стига влакно.

Като станат 16 клиентите, вземаш суича и го "меткаш" в друго село. А за там - 32 - портов...

Най-важното е, че ЗАБРАВЯШ за клиента, веднага след като го направиш. Така, де... какво да правиш при него - 'ша го притесняваш за мангизи или пък ще му разрешаваш забранената от него самия ЛАН - карта? Е, да. Може нещо да скъса оптиката му. Статистиката ми е, че това се случва веднъж на 2 години на един на 100 клиента.

А'е, със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а, забравих. по-важно е как да им закараш много трафик на клиентите. поне 100 Мегабита. За разстояния от 5-7 километра вече става и с уайърлеси. За 16 клиенти 100 Мегабита Интернет са достатъчни според мен. Не зная какво ще кажат разбирачите, но с Малко QoS - н'ема никакви проблеми. Може да им кажеш, че имат (почти) гарантирано до 20 Мегабита на човек и това е. Мисля, че NetworkPro например може да направи корекция, ако е нужно на това, което казвам тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Корекция корекция на нещо по-конкретно мога да направя корекция.

Тъпото е че те клиентите питат "гарантирани ли са ми" тези мегабити дето им ги офертираш. Как да почнеш да им обясняваш телеком теория, QoS, пакетна комутация и т.н. ? Еми да! Гарантирани са ти! Пич. Джъткай на воля! :) Всеки преценява какво да каже на клиентите. Как да ги излъже. Например простаците от Близ-оо лъжат клиентите че docsis-еца дето едвам крета е оптичен интернет. Еми така е като има прости уфси в тая ... случайна сбирщина от случайни хора "държава" да се връзват на "маркетинг" кампании ;D Какво да кажа. Малко на черно го обръщам днес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм казвал, че са гарантирани. Като искат гарантирани .. цената няма да е 20 лева! Ако не ги кефи - да отиват на друг клон. Реално достижими и минаващи стойността която е обявена през по голямата част от денонощието казвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз май ще започна да казвам "имаме системи за контрол" "всички връзки са презапасени с капацитет" като под първото се има в предвид QoS и мониторинг, а под второто - че от мониторинга се вижда, че маймуните не цоцкат толкова често че да се затъкне фунията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте колеги

  много благодаря за съветите. дайте имена на фирми с евтини оптики - кабели и  др.

  благодаря предварително

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук има тема за търговците

http://mikrotik-bg.net/index.php?topic=613.msg6597#msg6597

Кои са евтини - може и да се спазариш ако искаш количества, така че смело ги търси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.