Jump to content

Въпрос за шейпър рутер за около 500-600 клиента


Recommended Posts

Този трафик можеш да го влачиш с хардуер от преди 5 години безпроблемно.

С E7400 не би трябвало да имаш проблеми с този трафик. Много вероятно е

да намалиш цената на притежание с готово решение от сорта на ipacct или друго.

Примерно последната им версия почти не пипа cpu. Дори вехтия ми quad 6600

не минава 10% (500 юзера, макс онлине 300 съм засичал).

Иначе тази 920-ка ще влачи колкото и държат интерфейсите. Животно си е (настолния ми е I7).

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Много ще ти е даже това.Няма смисъл от такъв бърз процесор на тия интерфейси, по добре нещо с коре3.

По добре гледай за нещо по ново и с интерфейси от 82574 нагоре.

http://www.supermicro.nl/products/system/1U/5017/SYS-5017C-MTRF.cfm

10-20% на 600-800 Мбит трафик

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах цените на ipacct и само това на този етап ме спира "● лиценз на IP адрес: 3.60 лв." при 3 ц-клас мрежи = 2743лв. с ДДС + инсталация още 360лв. и цената става 3100лв.

По въпроса с интерфейсите на това X8STi, което съм посочил има 2 лана с intel 82574L чипсет, едва ли ще има проблем с до 500мбпс трафик да шейпи.

Skype: Intel98

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста сериозна машина си намерил, за твоя случай няма как да не ти е достатъчно като производителност - ако не ти се занимава с оптимизация е вариант. В даден момент все пак ще ти се наложи да си оптимизираш сървърното (ново увеличаване на скоростите или броя клиенти), добре е да се мисли от сега.

Ако нямаш опит или желание за нещо, което не е Микротик, може просто да разхвърляш клиентите на повече сървъри, пример:

1 сървър за SQL/DNS/etc

1 сървър за всяка "C" мрежа или ако имаш няколко вида услуги (тарифи) или целеви групи потребители (градски/селски/бизнес/етц), всеки сървър за отделна услуга/целева група.

За обикновен шейп без QoS и без PPPoE терминиране, за 254 потребителя, машина с линукс може да работи на P4 3GHz без проблем (с качествени LAN карти с/или без тунинг на прекъсванията).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Като си давате парите,поне научете какво купувате,информация за процесори/чипсети/интерфейси и това какво предлагат като възможности бол в сайта на интел :)

Самата машина като конфигурация няма да има проблеми с този трафик,въпроса на преценката е какво най добро бихте могъли да купите в момента за този бюджет,а то има какво.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах цените на ipacct и само това на този етап ме спира "● лиценз на IP адрес: 3.60 лв." при 3 ц-клас мрежи = 2743лв. с ДДС + инсталация още 360лв. и цената става 3100лв.

По въпроса с интерфейсите на това X8STi, което съм посочил има 2 лана с intel 82574L чипсет, едва ли ще има проблем с до 500мбпс трафик да шейпи.

Позлатихте го Бонев еи!

Ама така си е. Като не искаш да четеш и да учиш - ще плащап и това си е.

Аз като имам 11 клас Ц мрежи (+ отделно виртуалните), колко трябва да плащам ? 5К на година? Защо да не си ги взема за мен и да си отида на екскурзиика, вместо да ги ръся тия кинти. Е да, ще ми струва 1 седмица четене и ровене в нета, ама пък резултата е красноречив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за /21 съм платил от 2003-та досега около 5-6к лева. Барабар с билинга. Ае и 10к да са. Нито ми се налага да мисля, нито да чета. Предпочитам да отида на кръчма или да поиграя wow вместо да целя грамажи и да пиша билинги към странно работещи шейпъри :)

Ако го сложим цена на притежание (не придобиване) това... ше ми излезе 1 стотинка на клиент на 2 месеца

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги разглеждам варианти как да го направя и изникна сървър с следните параметри:

- Supermicro 5016T-T http://www.supermicr...SYS-5016T-T.cfm

- Intel Core i7 920

- 3x 2GB DDR3 1333Mhz

Имате ли някакви наблюдения за производителност и дали ще върши работа в моя случай като шейпър за 600 клиента и 500мбпс трафик?

Машината която си посочил е много добра и със сигурност ще ти свърши работа за посочените клиенти и за трафика. Освен това на нея може да стои и останалата част от билинг системата като MySQL база и т.н.

Има и доста по евтини решения от ipacct - разгледай тук: http://www.websol4.net/ - ако нямаш претенции към софтуера и SADMIN-а ще ти свърши работа , а пък ако трябва нещо повече - другия билинг на страницата може много повече неща и то на няколко пъти по ниска цена от тая която си посочил.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Mile

Съгласен съм. Всеки преценява за себе си. :)

На мен лично ми доставя удоволствие в това да си направя всичко сам, от шейпинг до билинга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Интересна тема -макар и стара сте заформили. Интересувам се има ли голяма разлика в перформънса между атомите D2500,D2550,D2700 -общо взето тези които се продават в itx.bg

http://www.itx.bg/bg/mini-itx-motherboards/onboard-cpu-mini-itx-motherboards.html?manufacturer=108&motherboard_expansion_slots=171&price=100-200

с по старите варианти с вградени атом процесори -мобилните pentium M, по старата генерация интел atom 5xx, atom 330 и др.

Интересува ме конкретно за направата на машинка у дома за router/firewall/dhcp/dns/vpn

Бай Миле беше дал идея за Collomell но у нас тези машинки не се продават -иначе като вариант с един мобилен пентиум м процесор излизат най-евтини.

2Х Gbit lan с ATOM D2500 излиза на 177лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.