Jump to content

Въпрос за шейпър рутер за около 500-600 клиента


Recommended Posts

Ами въпроса не е дали ние сме доволни. По скоро трябва да се мисли дали клиента е доволен. Все ми е тая какво ще ползвам стига да не се занимавам с простотии. Да може да има адекватна реакция дори от ланаджия научил се да кримпва преди 3 часа при дребен проблем на клиент. Да може да си извадя статистики на плащанията и прочие. Предпочитам да мързелувам или да пия някаде вместо да се разправям с простотии.. Явно приоритетите ни са различни :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

При нас това с адекватна реакция  го прави една лелка. Иначе с мързел към прогрес,това е мотото ни  ;D .

Малко се измести темата,радвам се ако сам помогнал на питащия.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата се нормализираха и вече всичко е наред с новата машина с E7400 нямам проблемите, които имах с старата P4 3.0GHz, поне за сега.:) Вече 3-ти ден нямам проблем с натоварване на процесора и т.н.

Едно питане извън темата:

Някой ползвал ли е Linksys SPS208G, че сега съм се насочил да правя един load balancing с два такива суича?

Skype: Intel98

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смених машината с MB G43 Intel-ко ,CPU E7400, 4GB DDR2, 2x160GB SATA2 в софт-раид, 3 LAN 10/100/1000, но сега имам проблем с шейпърите и не мога да кажа има ли някаква промяна. Ще пиша като имам резултат.

Мен все ми се струват проблеми в самото PC тия и подобни, и наистина - някои хора пуснаха тестове и установиха че например RAM-а им дава дефекти в определен момент, че даже се извиняваха на латвийците :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Да съживя една стара тема с едно питане:

При поредният ъпгрейд на скоростите наблюдавам някакво натоварване на машината, на която в моя случай има качено шейпъра, MSQL базата с юзърите, Мак-филтър и DNS-a. Затова идва време да разделя нещата на 2 машини (това за момента е идеята).

Та в този ред на мисли някой ползва ли РБ11ХХAH(x2) за шейпър конкретно питам, че обмислям да сложа един такъв да ми шейпи около 600 клиента с трафик около 400-450 мбпс? И евентуално да го ползвам и за мак-филтър. Може ли да стане това дето съм замислил или да слагам 2-ра машина за шейпър с микротик или линукс?

Skype: Intel98

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ти на това РБ11ХХAH(x2) заради цената,лиценза и многото портове ли си му хвърлил мерака ?

Ако имаш друга налична машина пак е идея да ги разделиш, да качиш там днс,базата или наобратно,шейпа и макфилтъра.Пак зависи от интерфеисите и шините на машинките кое къде да ориентираш.

И 2-ра ръка маркова машина да вземеш на половината на бюджета на РБ-то пак е файда,остават ти пари за други железа и преместваш ъпгрейда напред във ремето.

Бюджет ако има една що годе свястна машина за 1К пари можеш да сглобиш дето ще ти кара трафици около гигабита.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Има за тая цел, едни машини казват че се казвали Communication Appliance Servers.

примерно това

CAR-4003-v.jpg

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един Portwell 1U или Citrix става да. Има ги тънко втора ръка, но класиката си е supermicro и докога изкара. Хардуера е безобразно евтин в наши дни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Нещо не съм съгласен с тия последните 2 предложения :)

На който му трябват портове си купува суйч.Пц базиран сървър с повече от 4 порта няма смисъл при положение ,че ги обработва процесора на ситемата,колкото повече портове толкова повече пакети/прекъсвания.Пада общата пройзводителност на системата и не можеш да ползваш пълноценно свободните хх портове.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...някой ползва ли РБ11ХХAH(x2) за шейпър конкретно питам, че обмислям да сложа един такъв да ми шейпи около 600 клиента с трафик около 400-450 мбпс? И евентуално да го ползвам и за мак-филтър. Може ли да стане това дето съм замислил...

Да, ако конфигурацията е оптимизирана - може да си работи така. Оптимизирана - има някои тънкости които намаляват значително потрелението на проецсор при обработките за шейпинг и т.н. които трябва да се спазват.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не съм съгласен с тия последните 2 предложения :)

На който му трябват портове си купува суйч.Пц базиран сървър с повече от 4 порта няма смисъл при положение ,че ги обработва процесора на ситемата,колкото повече портове толкова повече пакети/прекъсвания.Пада общата пройзводителност на системата и не можеш да ползваш пълноценно свободните хх портове.

Здравей, малко не по темата на колегата, но разгледай проектите openflow, openvswtch, нещата се променят доста по отношение на performance на x86 системите.

Миналата година IBM показаха хардуерно решение работещо върху openflow -->http://public.dhe.ib...SD03108USEN.PDF

Виждам че си фен на FreeBSD,

Luigi Rizzo също е започнал работа по нов проект (netmap), като взаимства от идеите на гореспоменатите решения основната до колкото разбирам е, че се ползва user space за routing/switching.

http://info.iet.unip.../~luigi/netmap/

Така че в бъдеше нещата предполагам ще изглеждат още по-добре по отношение performance на софтуерно базираните routing/switching платформи.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато има решение което е финално и се поддържа, ще мине толкова време, колкото е нужно за да фалира бизнес или за да напредне бизнес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да съживя една стара тема с едно питане:

При поредният ъпгрейд на скоростите наблюдавам някакво натоварване на машината, на която в моя случай има качено шейпъра, MSQL базата с юзърите, Мак-филтър и DNS-a. Затова идва време да разделя нещата на 2 машини (това за момента е идеята).

Та в този ред на мисли някой ползва ли РБ11ХХAH(x2) за шейпър конкретно питам, че обмислям да сложа един такъв да ми шейпи около 600 клиента с трафик около 400-450 мбпс? И евентуално да го ползвам и за мак-филтър. Може ли да стане това дето съм замислил или да слагам 2-ра машина за шейпър с микротик или линукс?

Идеята за разделяне е добра, но не ти препоръчвам MTik за решение - или ако е то, да е на x86 - по-добре Linux или BSD.

Варианта със supermicro са достатъчни за такива трафици и клиенти, примерно машина с чипсет i5000+XEON+Linux е почти невъзможно да я претовариш със трафик до 1Gbps (ако добре си направил правилата).

Преди време бях затапил един двуядрен Xeon с не добре направени правила - с 200 user беше претоварен, сега същото нещо, но с двойно повече клиенти се прави на P4 на 3.2GHz (PPPoE AC + QoS + шейпъри), така, че правилата са основата.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.