Jump to content

С какво терминирате оптиката от към лан мрежата ви?


Recommended Posts

С навлизането на IPTV, ще уврат главите на всички, дето си въобразяват че мрежа може да се прави с каскади от комутатори. Правилният вариант за жилищен блок е оптика до него, смарт суич или стек от такива и отделен кабел до всеки клиент. Това гарантира почти 100% отказоустойчивост и дава възможност за порт-базиран акаунтинг, с почти нулева възможност за пиратство. Неоценимо е предимството, да си на 2-3 комутатора от маршрутизатора или пък още по-добре да няма маршрутизатор а изцяло L2 среда до пиринг пространството. Може да си правим всякакви кръжочни изпълнения, но парите и работата вместо еднократно ще се дават многократно. Само за 1 година, хоповете намаляха до 1/3, както и латенциите. От както Смарт суичовете, почнаха да чаткат BGP, мрежовата идеология тотално се промени. За кварталите с къщи обаче, ще трябва да се надяваме на качествен скок в безжичните технологии, щото паяжината от FTP и полу-умни комутаторчета е безумно скъпа за поддръжка.

Относно захранването на Умните комутатори...Тези дето аз ползвам /Зиксел/ бачкат на 3,3 В. и ми минава фашистката идея през главата, да им направя самоделни импулсни захранвания, които да осигурят нужното напрежение, при поддавани 60 В. В момента /където нямам 220 в./ ги захранвам с повишаващи трансформатори, което въпреки че не създава проблеми, ми се вижда безумно, като идеология.

Кой е зиксела дето работи 3.3V ? Поддържа ли IGMP и колко ампера ток му е нужен ?

TL-SL3109 - Най-голямата изгъзица на TPLINK които се славят като едни от най-добрите от средният клас в китай.

Имам чувството че чипа е вътре е на модела който е 24х100+4g.  НА 50 мегабита мултикаст на порт издиша и изпуска мултикаста. При този тест, процесорчето им отива на 90-100% натоварване.

Значително по-добре се държи по-възрастният му брат 24х100 +4g, който си държи 150-200 мегабита мултикаст (на гигабитовият порт) без да изпуска и при натоварване от около 20% на процесора.

Така, че ако за FTTB решение придружено с мултикаст е значително по-добро решение 24x100+4g решението. 3109 не става и за дъска за кочина. Такива 3 броя (както и 1 WEB Smart суитч - 16G) им ги върнах на Ланком.

Неприятното е, че консумацията на 24х100+4Г му е значителна - 50-100W което трудно ще го захраниш по FTP кабела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Велин

    7

  • ANDONOV

    7

  • gbdesign

    7

  • ¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

    6

Суича е - ES-2108G

Поддържа IGMP

Единственото напрежение излизащо от захранващата му платка /която е отделна/ е 3,3 V

Kонсумирана мощност - 10W.

При 200+ мегабита мултикаст на гигабитовият му порта му се държи перфектно.

С груби настройки на IGMP без проблем се гледат телевизии на 100 мегабитовите му портове.

Правих проби със закачени няколко монтански суича /SS8P/ последователно през някой от портовете му и на тях PC....за съжаление след 2-3 мин. мултикаста спира и трябва реконект на телевизията, но не претендирам че съм задал правилните настройки за мултикаст, щото пробите ги правих онзи ден и така и не успях да продължа с експериментите. Заигравах се и с Рубитек със същата постановка но не ми се получаваше....или пускаше целият мултикаст или нищо от него. Като имам време ще продължа с експериментите и ще пиша за резултата. Иначе много легенди съм слушал, как повечето смарт суичове блокират с 20-30 мегабита мултикаст....е не е вярно. В момента над 200 мегабита мултикаст ми минава през 2 SMC и 1 Рубитек....няма ядове, дори през част от суичовете върви още 30 мегабита мултикаст, в едната и 8 мегабита в обратната посока и до 500 мегабита нормален Интернет трафик. През TL-SG3109 без настроики на IGMP ми работят непрекъснато 4 телевизии на мултикаст, 1 на уникаст /сумарно 30 mbps cbr/ и 1 РС. Работи безпроблемно вече месеци.

TV Multicast & Unicast Service# show cpu utilization

CPU utilization service is on.


CPU utilization

---------------

five seconds:4% ;one minute:2% ;five minutes:2%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега мутликаст минава и през глупав суитч (изключае железните Тенди).

Важното е мултикаста да не се изпуска от портовете. Когато не си включил мултикаст поддръжката, реално суитча неправи нищо повече от една проверка по ВЛАН-а и всеки един мултикаст пакет се предава на всички портове в този ВЛАН.

Когато пуснеш IGMP тогава всеки пакет минава през процесора и той съблюдава пакета да бъде пратен на само на портовете които са регистрирани в дадената група. Целта е да не е запушат 100 мегабитовите портове. Примерно ако имаш 10 клиента гледащи различни HD програми на 10 различни порта, то всеки порт да има по 10-15 мегабита в зависимост от стриима на канала. Ако не си включил IGMP тогава всеки порт получава всяка една програма и порта се претоварва. Ако суитча е калпав и не държи мултикастите добре, или пакетите почват да се губят или другите портове участващи във ВЛАН-а се флуудват. ТПЛинка цитиран от теб, почва да дропи пакетите. Някой път удържа и до 270 мегабита - но за не повече от 2-3 минути. След което, почва да дропи.

Относно ръбитата. Слушал съм много, че не работят - но при мен имам 5-6 бройки които се представят значително добре, като не изпускат мултикасти, не забиват и не правят проблеми. Калпавото при тях е, че са акцес суитчове и нямат настройка за Leave Timeout на IGMP-то. Един вид на всеки порт е Immediate Leave. Също така порта не следи и колко броя JOIN заявки са му дошли.

Това не е проблем, ако свърваш клиента директно към него. Но е проблем ако порта ти е магистрален и по него имаш други сиутчове, примерно Клевър Суитчовете на Неомонтана. Клевър суитчовете се оправят добре със удържането на мултикаста между портовете във ВЛАН-а и не правят глупости, но недостатък им е, че всички IGMP messages ги пращат директно рутер порта. Това води, че ако имаш 2 клиента с телевизия на 2 отделни порта на даден Клевър и двамата гледат различни програми - всичко е наред. Клиент 1 не получава стриима на клиент 2 както и обратното. Но ако гледат един и същи стриим и клиент 1 превключи на друга програма, тогава IGMP Leave съобщението се препраща на Ръбито и съответно ръбито прекратява стриима към Клевъра. Това води до Video Slice на клиент 2, докато клиент 2 не прати наново заявка за стриима. Проблема е почти никакъв ако имаш 2-5 клиента. Но след това се получава неприятно ако гледаш БТВ Новините и почнат рекламите. Този проблем лесно може да се отстрани ако суитча имаше Leave Timeout - ама го няма.

За въпросният зиксел - сега ще го разгледам какво може да прави и ще взема един за тестове. Но 3.3V захранвания се правят лесно (мисля, че и неомонтана пуснаха такива вече). 10 вата консумация е нищо! Това са 2 обкновенни суитча, които може да се захранят без проблем през ФТП-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Zyxel-a си го бива. Хубавото в него е, че не е WebSmart a е със ZyNOS.

Тествах го току що. Удържа добре мултикастите между портовете.

Вярно е, че отзад пише че е 10 вата максимум консумация. Утре ще го видя дали работи качествено и на 3.3V захранване, колко ток черпи и дали работи стабилно със захранване по ФТП.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Накой до сега пробвал ли е REPOTEC SWITCH RP-0802GI 8P+2XGIGA TX, като му гледам параметрите има си всичко, включително и IGMP snooping. Решил съм да взема един и да го прабвам как се държи. Като параметри много прилича на Руби-то, само че е два пъти по евтин. Моля, споделете.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накой до сега пробвал ли е REPOTEC SWITCH RP-0802GI 8P+2XGIGA TX, като му гледам параметрите има си всичко, включително и IGMP snooping. Решил съм да взема един и да го прабвам как се държи. Като параметри много прилича на Руби-то, само че е два пъти по евтин. Моля, споделете.....

Тоя суитч го бива за всичко, без мултикаста.

Работи стабилно. Не забива.

6 месеца ползвах такъв - проблеми не съм имал.

Но IGMP или MVR му не работи добре. Като цяло не изпуска мултикаст между в-ланите или между портовете във в-лана по които вървят мултикастите. Проблема е, че след определено време (всеки път е различно) спира да върви мултикаста.

За ТВ или някакъв друг мултикаст - не го ползвайте. За всичко останало - работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неомонтанския "свич" не поддържа мултикаст..... Колеги направих експеримент и купих един RP-0802GI и го пуснах на мястото на един ZyXEL (въпросния нямя никакви проблеми и е железен) ... резултата. Мултикаста изобщо не работи. т.е. не препраща заявките за мултикаст групите към route порта. След 5 часа експрерименти стигнах до извода че проблема е по скоро в firmware. Оказа се, че на сайта на repotec за този модел изобщо няма никакъв firmware. Има само за RP-0802GI+ който няма нищо общо с RP-0802GI. След още 5 часа търсене в един руски сайт открих firmware от 09.2009 и след update-та мултикаста си тръгна перфектно. За сега съм го оставил да бачка, за да видя как ще се държи. За последните 3 дни не е забивал и не е спирал изобщо мултикаста. Броя на SetTopBoxs към него са 5 и не се изключват. На единия е пуснат HD канал. Това е за сега от мен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам 5 броя от тези репотеци и работят читаво с изключение на 2 от тях които ги пече слънцето през лятото в метални кутии по стълбовете, те са леко моднати от към охлаждането ;D

Имам фирмуер теглен от сайта на репотек преди да заменят суича с другата версия със +

това което имам е RP_0802GI_FW_v3.04.06 дано съм ти бил полезен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неомонтанския "свич" не поддържа мултикаст..... Колеги направих експеримент и купих един RP-0802GI и го пуснах на мястото на един ZyXEL (въпросния нямя никакви проблеми и е железен) ... резултата. Мултикаста изобщо не работи. т.е. не препраща заявките за мултикаст групите към route порта. След 5 часа експрерименти стигнах до извода че проблема е по скоро в firmware. Оказа се, че на сайта на repotec за този модел изобщо няма никакъв firmware. Има само за RP-0802GI+ който няма нищо общо с RP-0802GI. След още 5 часа търсене в един руски сайт открих firmware от 09.2009 и след update-та мултикаста си тръгна перфектно. За сега съм го оставил да бачка, за да видя как ще се държи. За последните 3 дни не е забивал и не е спирал изобщо мултикаста. Броя на SetTopBoxs към него са 5 и не се изключват. На единия е пуснат HD канал. Това е за сега от мен...

Аз мисля че на моя му намирах някакъв по-нов фърмуеър, но и с него не работеше. Със сигурност не беше руски ъпдейт.

Не мисля да го ползвам тоя репотек. Зиксела който по-горе написа мисля, че ми върши работа перфектно. Разликата в цената им е допустима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.