Jump to content
  • 0

Mikrotik firewall казус


geckolina

Въпрос

Здравейте колеги,

Това са ми правилата на fireawall-a .... сигурно не чак толкова идеални......

image.thumb.png.104073c88af138c9269399203413ee9d.png

Като се опитам да забия правило 11 и 14 (блокиране на вход и изход до бляклист IP адреси), ми спира достъпа до локалните мрежи, с които се свързвам с IPsec

Някакви идеи?.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 7 часа, geckolina написа:

Здравейте колеги,

Това са ми правилата на fireawall-a .... сигурно не чак толкова идеални......

image.thumb.png.104073c88af138c9269399203413ee9d.png

Като се опитам да забия правило 11 и 14 (блокиране на вход и изход до бляклист IP адреси), ми спира достъпа до локалните мрежи, с които се свързвам с IPsec

Някакви идеи?.....

Това вероятно е листа на непублични адреси/мрежи/ и вашата мрежа е част от тях. Може да разрешите вашите мрежи с правило което ще поставите под номер 10 - същото, като правило 5 само че с верига/chain/ forward!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Най-просто, опиши интерфейсите или групите интерфейси, към правилата.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Моля, ако може с пример да ми опишете правилно, къде да отбележа външен и къде вътрешен адрес на отсрещните мрежи.Моля, ако може с пример да ми опишете правилно, къде да отбележа външен и къде вътрешен адрес на отсрещните мрежи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, geckolina написа:

Моля, ако може с пример да ми опишете правилно, къде да отбележа външен и къде вътрешен адрес на отсрещните мрежи.Моля, ако може с пример да ми опишете правилно, къде да отбележа външен и къде вътрешен адрес на отсрещните мрежи.

Пробвайте първо да добавите правило същото/копирано/ като номер 5, като само сменяте на место input да бъде forward за верига(chain). Накрая привлачвате правилото да е под номер 10 !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Супер, така тръгна правило 12, което преди беше 11, но правило 15 като го активирам и пак ми спира достъпа до IPsec машинитеimage.thumb.png.d6e43e87d4e82e8c90eeb18dd0200b09.png

а според мен е важно и добре да го има

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 41 минути, geckolina написа:

Супер, така тръгна правило 12, което преди беше 11, но правило 15 като го активирам и пак ми спира достъпа до IPsec машинитеimage.thumb.png.d6e43e87d4e82e8c90eeb18dd0200b09.png

а според мен е важно и добре да го има

Не е нужно при вас това правило понеже 13то правило върши достатъчно работа за защита от публична страна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Разгледай правилата на защитната стена по подразбиране.

system/ default-configuration/print

 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пичове помагайте, получават ми се моменти в забавяне на интернат скоростта, на виваком съм и при нормални условия speedtesta показва image.png.4e6750ba3b14ad138f9256b48359e86d.png

В определени моменти обаче връзката ми пада до 69/60mbps. От Виваком ми заявяват, че при тях няма проблем. Как мога на микротика да засека тези спадове, и къде по инфраструктурата да търся проблема. Никъде по микротика нямам рестрикции по скорост. След него имам 2бр  1gbit суича  zyxel. В момента на спада, спеедтеста го пуснах на две различни машини, вързани всеки към отделен суич. Нищо по суичовете няма различно от стандартните им настройки. Не съм рестартирал само медиата с оптиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 23 часа, geckolina написа:

От Виваком ми заявяват, че при тях няма проблем. 

При тях никога няма проблем, защото не знаят как да си ползват техниката и какво им казва тя.

Но в крайна сметка винаги е при тях проблема.

ползвай traceroute и гледай как техниката им лагва, а те понятие си нямат.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 31 минути, geckolina написа:

MikroTik RB2011UiAS-RM

Рутерчето е сравнително старо със стара архиктектура - mipsbe и има верочтност да не смогва. Като тествате вижте в ресурси колко се товари! Макар да имате правило за фасттрак във филтъра всяко едно друго правило влияе на производителността. Не на последно място, ако не сте ъпдейтнете ROS с последна стейбъл версия и след това и Fimware-а му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, geckolina написа:

За този модел MikroTik RB4011iGS+RM какво ви е мнението? 

Хубав е, мощен е, но няма USB да го имате в предвид спрямо вашия сегашния рутер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.