Jump to content

Bonding Kak ?!?

Recommended Posts

Тодор Лазаров

Никъде не съм писал nstreme2+bonding, писал съм nstreme+bonding. Аз също бих предпочел 4 линка в режим nstreme , отколкото 2x2 в nstrreme2, но също така аз не харесвам и WDS технологията, а предпочитам EoIP. въпреки че товари малко повечко процесора ;) .

Не съм съгласен че на МТ-ка ще бъде проблем да носи 200МБ, проблема е в картите. Аз с моите карти си ги нося 200МБ без проблем, и щом работи всичко отлично не намирам смисъл да давам повече пари за нещо уж по-сериозно. Защото според мен и скъпите решения са на модулна основа, няколко модули на куп от сорта МТ примерно  ;) .

За финал бих казал ползвам МТ-ка само заради nstreme и nstreme2 технологиите, иначе винаги бих предпочел едно gentoo, slackware, freebsd или каквото и да е там чудо.

И какви карти изпозваш :)

Не вярвам да е нещо екзотично.

Относно микротик много добре се справя с Atheros карти.

Макар че използва 100% драйвери на madwi.

Самото командване под която и да е Linux или BSD distro няма да ти е толкова лесно както при микротик.

Да не говорим че има и подръжка на Nstreme.

А ако се прекрава 200 мбит, то съм съгласен с Миле, че е добре да се насочиш към сериозно радио. Най-малко Motorola PNP 600.

• Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• netronix

21

• Велин

20

• Mile

18

• ефект

12

Top Posters In This Topic

Popular Posts

здрасти при тестовете които проведох  - със средна точка, защото това ми бе необходимо, бондинга тръгна без проблем, без да използвам тунели - само с вдс, като основният момент е wds default bridje =n

• Administrator
Велин

Motorola PNP 600 - 22 382,49лв

за тея пари бих могъл да си пусна кабел в доста случаи

http://www.aukro.bg/item451449633-motorola-ptp-600-radiolinia-300-mbps-5-4-ghz.html

но не във всички нали :), като гледам в линка май радиото е втора ръка, в Бг дистрибутори на моторола са http://www.lancombg.com

Тодор Лазаров

Абе ако се говори за 30-40 км. Малко ще ти е тудно с тези парички.

Не забравяйте че то работи на нелецензирана честота /т.е. от там ще спестите парички/.

Друг е въпроса как би реагирало КРС, дали въобще може да се ползва в БГ.

Motorola-та работи на 5гхз. 22к е 100% цената на 2-ра ръка. С 22к на някои места не можеш в общината да влезеш само ;)

Ако пък линка ще минава над София трябва да си голям оптимист за използването на 5гхз... На доста други места също бозата космата вече е нетърпима на "свободните" честоти и излиза по-безпроблемно да се плаща преноса ако има оптики наоколо.

И какви карти изпозваш :)

Не вярвам да е нещо екзотично.

Относно микротик много добре се справя с Atheros карти.

Макар че използва 100% драйвери на madwi.

Самото командване под която и да е Linux или BSD distro няма да ти е толкова лесно както при микротик.

Да не говорим че има и подръжка на Nstreme.

А ако се прекрава 200 мбит, то съм съгласен с Миле, че е добре да се насочиш към сериозно радио. Най-малко Motorola PNP 600.

Чак сега си отворих форума. Картите са SR5 (забравил съм да напиша, а не че е наяква тайна), трасето е 45км.

За Linux-а , лесно-трудно вече 10 години си пиша и съм свикнал, професионално изкривяване ;) в кръга на майтапа. Все си мисля че Nstreme и Nstreme2 са си протоколи на микротик (карат картите да работят по определен начин). Що се отнася до madwifi и nstreme преди 3-4 години доста се рових преди да започна да човъркам тези микротици ;) и не намерих аналог на nstreme под Linux. Сега вече може и да има, но аз не знам, ако може да ми даде тe линкове в който са оказани командите и точно как става тези неща под Linux, бих се зарадвал много.

Както писах в другия ми пост. Голямо влияние оказва и версията на самия микротик. При мен на 3.10 работеше много гадно, след смяна на версията с 3.13 стана по добре, но все още не работеше както трябва.

Вие с кои версии сте пробвали?

И на коя според вас работи най-добре ?

Или няма значение ?

• 1 month later...

Много интересно се получава при мен. Правя си бондинг. Всичко си е наред - картите се вързват и всяка двойка прекарва по 35МБ, но когато сложа бондинга не иска да прекара повече от 25МБ. Искам да питам откъде може да е проблема. Рутербордовете не са монтирани, ами си правя теста "на масата". Изчетох всичко което успях да намеря за бондинг. Правя го по абсолутно същият начин и от 12 теста само един път успях да прекарам 68МБ през бондинга и така и не разбрх какво повече съм направил. Всеки друг опит удря на камък  :-/. Пробвах както с RB433AH, така и с RB433. Резултата не се различава....

• Administrator
Велин

Преди време и аз си играх за бондинг с рб433ан и имах  одобен проблем , пробвай с друга версия на Мт , има вероятност в тези условия картите да си пречат , следи нивото и качеството на сигнала и най - добре раздалечи двата борда и намали мощностите на картите. Не останах доволен от резулатите и се отказах от бондинг с Рб433ан.

Идеята е в това, че пробвам и само с RB433 и резултата е същия като с RB433AH. А самите карти до всяка една си прекарват по 30МБ, но когато ги пусна през бондинга едвам минават 25МБ. И продължавам да се чудя, защо се получава така...

• Administrator
Велин

ами без настройките които си направил е само гадаене, няма как да ти се помогне.

R1

wlan1 - mode: bridge, band: 5ghz-turbo, fer: 5210

wlan2 - mode: bridge, band: 5ghz-turbo, fer: 5800

IP addr: wlan1 - 192.168.10.1/24

wlan2 - 192.168.11.1/24

EoIP tunnel1: Destination Address: 192.168.10.2

EoIP tunnel2: Destination Address: 192.168.11.2

Bonding: Slaves: EoIP tunnel1, EoIPtunnel2 mode: balance rr

R2

wlan1 - mode: station, band: 5ghz-turbo, fer: 5210

wlan2 - mode: station, band: 5ghz-turbo, fer: 5800

IP addr: wlan1 - 192.168.10.2/24