Jump to content

FTTH - как го правим?


Recommended Posts

Проблема е че самата подмяна излиза скъпо - хора на заплата , баничарки , дрехи , инспекция по труда ...

Залагам на технологии не изискващи поддръжка , камо ли ниско квалифицирана.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 69
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • ogorogo

    15

  • Mile

    12

  • MiPSus

    11

  • gbdesign

    5

Нннн Даааааааааааа по Коледа стават чудеса .Обърнахме още един в правата вяра.Ще съм щастлив ако съм допринесъл.А сега дружно да приведем доводи за да разбере и Миле Невернии че стъклото до усера си е голема работа.

Значи голямата пречка все още е скъпото изграждане .Много скъпо това хубавия сплайсер бе.Ако ползваш външни услуги пак си е скъпо.Как са го решили другите.М,,ел го правят с бързи конектори и дълги пачкорди.Така нямат нужда от екипи,машини и заплати.Така и най-безглавия ланаджия най-скъпото което носи със себе си е кливър СТ 30 / хубавия срез е задължителен - ай да не сме толкова стиснати/ .Ползват сплитери бокс със изводи за SC/APC.Е кво повече да направи ланаджията освен да опъне дълъг стъклен тел и на двата му края да да прасне по един бърз конектор.Тука нещата опират до опита на безглавото нещо.Колкото повече конектори са минали през ръцете му толкова по-бързо и качествено става мрежата.Пред очите ми направиха по - бързо конекторите отколкото си нахлузиха калцуните.Значи може.Това е по цялата мрежа без опорните трасета които се правят от сплайсьори .Във Варна мобилизираха всичко живо което беше минало през какъвто и да било сплайсър.Резултата - направиха мрежата на целия град за два месеца - ще рече за две заплати на калпак.После ги съкратиха разбира се - през това време отсяха добрите сплайсьори и ги вързаха на трудов договор.Останалите сега разнасят поща в Лондон ,карат камион в Германия ,доста се качиха на кораб - не като оптикари.Остана една доста читава мрежа която безглавите сега насищат с абонати.Респект пред идеята и реализацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и един мармот завива шоколад... прекрасен фючър ми чертаете... ментел как го правили... направи го ти ве човек. после ела и напиши.

Струваше ми еди колко си на глава. Привлякъл съм Н брой глави.. Загубил съм Н брой глави (барабар с onu-то). След това ми направи таблица

на амбалажна хартия със срок на възвращаемост на инвестициите (като включиш и съпорта и).

Тогава може и да си привлякъл някого. 90% от доставчиците не могат да си сметнат цена на придобиване и цена на притежание. Стига да имат пари в джоба сичко е ок.

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Булшит и те ползват "бързите" начини за "заварка". Аз лично не бих работил така но няма спор, че става много по бързо и лесно.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нннн Даааааааааааа по Коледа стават чудеса .Обърнахме още един в правата вяра.

Аз тая вяра я изповядам вече 4-та година, след като построих и продадох два LAN-а , просто зачеркнах фразата от речника.

Ако си сметна само раздадените заплати....и нафтата... и главоболията ( на кой му спрели тока иска аванс, на кой жена му не му дава...)

Тази технология с тичането я измислихме в началото на века и вече не е актуална.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 Честита Ви Коледа ! И така PON'a си е пон бързо лесно НО стига да можеш да си го позволиш (финансово) вярвам цените ги знаете колко е 1 OLT за 256 абоната или 4096 също и на ONU'то САМО ,ЧЕ цените за всеки ще са различни, начин на формиране за колко $ пазаруваш.Например 1 ONU e 100$ ,Ментел си ги пазарят около 30$ (реално е) е сега нека някой да каже че е скъпо ,скъпо и непосилно финансово е дори над 5к абоната ако си 'дребна риба'.Правиш и забравяш чакаш само кинти(надали се отнася за някой от форума вкл.и аз) .Пускам 2 снимчици на ONU-634HA11 ZyXEL и бързия конектор ,при интерес ще отворя и Huawei .

post-1004-0-26865200-1356469502_thumb.jp

post-1004-0-27726500-1356469524_thumb.jp

post-1004-0-56785400-1356469538_thumb.jp

Редактирано от freenet
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да бе да знаеме ние за ментел. я ми кажи сега как седи въпроса с технологиите там ;)

pon и gpon как живеят заедно. точно с тия конектори какви затихвания правят и етк.

Как се лови и за колко време едно 'леко' прегъване на оптиката в някоя шахта? Как се лови медия в мрежата? Става въпрос за време ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами медията не се лови защото тя по принцип е неприложима там ;).Точно тея конектори правят 0,5 - 2 дВ затихване и ако не ти е на 15 + км. сфп-то /разбирай ОЛТ/ даже е полезно затихването им.Леко прегъване се случва и то не случайно а във всяка шахта и в него няма нищо опасно - влакната не са чак толкова чупливи.Пък и на третата - четвъртата шахта /разбирай муфа/ вече си натрупал опит и колко аванси да оставяш и къде и как да си монтираш нещата че да не са в конфликт със целия свят.Докато отвориш шахта и си в курса какви калпазани са шетали преди теб и какво да направиш че да се случат твоите неща и това да не значи трета световна война .Скромния опит показва че Вивашит бачкат най-бавно с най-много стил/тъй като са у тях си/.Прилично бачкат и Ментел - има аванси ,муфите им не са разхвърляни - въобще около тях се живее.Виж Булшита - е то нема такива мърлячи.Няма два кабела с еднаква дължина,обикновенно връзката с авансите е точно по средата на шахтата -не дай Боже да ти се наложи да влизаш там със стълба и посред нощ и да имаш авария - после си за пирогов - от кабелите им стърчат необезопасени носещи - всякакви - тел стоманена счупена със хубав режещ ръб,кевлар ама цъфнал от всякъде.Муфите им са пълна скръб - разбира се от най-ефтините ,най-крехките ,най-неудобни за работа и за тях монтаж на муфа вътре във шахта не се дефинира по принцип.Честно - повече ме е страх да не им потроша муфите отколкото да им натисна малко кабела.Муфите им по принцип не са довършени - половината портове затворени с трмошлаух половината чакат още 12-ки - термошлаух обаче нямат.Не че ми пука ама такава конструкция и такъв монтаж са ми пълнили врата с вода в много неподходящо време при -5 градуса навън.Забавленията са гарантирани - както и при лана само дето са в друг вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Милен има в предвид, как се хваща пиратското ONU ;D което комшията си е самопуснал в блока със сплитер.

Но по-важния въпрос, който задават от CISCO като тайни противници на PON ( все пак 6513 шасита продават) е как се лови ONU което флъди и шашка целия клон. Тяхната идея е: "... да пратиш техник да ги изключва едно по едно докато го намери" >:D ма било звучало МАЛОУМНО >:D

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиратско ону е мого развеселяващо понятие.Първо няма от къде да го купиш - трябва да го откраднеш.И то от същата мрежа в която ще го използваш.Хубаво ама то има МАС адрес и той се "вижда " в същата мрежа и по кой клон е и с точност от 5 метра къде е .Абе това трябва да е доста аджамия дето ще си го позволи.А пък то по определение не може да е аджамия защото задължително трябва да знае какво прави.Различните ону-та ползвани в различните мрежи имат различни параметри/колкото и да са стандартизирани/и обикновено се използват така както са ги планирали тея дето планират мрежата.Голямото хубаво на пон-а е едновременно и голямото му лошо.Планираш го един път правиш го един път и го ползваш - ако имаш късмет/много абонати/ се изплаща.Ако не - трябва да имаш алтернативен приход които да те върне в играта някой ден.Във него няма място за "творчество" - ако си го планирал добре работи добре ако не си няма как.Такъв вариант със самодейност - някои комшия ще се сети че може и той да се "включи" щото влакното минавало на неговия етаж е фолклор ама с привкус на попфолк.

Ону-то не флуди и не шашка.За трафика то е прозрачно и не генерира нищо друго освен много семпъл "говор" който се разбира само от неговото олт и никакво друго.Изпраща се техник само за да го замени безусловно - когато безусловно е установено че е дефектно.Това се вижда от много безглав съпорт и е безалтернативно.Няма нужда от две роти руски учени,няма нужда от power meter, otdr, fusion splicer и vfl.

Тези всички неща ти трябват преди и по време на изграждането.После кеф.Или пък не . :cool:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой пробвал ли е нещо с CWDM все пак или в бг е само на теория :).

Търсих малко инфо из китайските сайтове за техника и попаднах на следните неща:

Сплитер (CWDM MUX/DEMUX) - 10 до 20 $ (според количествата):

http://www.alibaba.com/product-gs/657850560/CWDM_splitter.html

SFP за CWDM - цените варират от 55 нагоре до към 300$ (според количествата):

http://hioso.en.alibaba.com/product/229497005-212600803/CWDM_1_25G_SFP_module.html

http://www.alibaba.com/product-gs/716649239/155M_120km_Hot_Pluggable_SFP_Footprint.html

Медии за CWDM - цените варират от 50$ нагоре (според количествата):

http://www.alibaba.com/product-gs/213983523/CWDM_media_converter.html

http://www.alibaba.com/product-gs/214027666/CWDM_media_converter.html

Не знам до колко са съвместими отделните техники, но ако това са цените изглежда привлекателно.

Цената за модулите изглежда висока (но се комбинират 8 в 1 влакно).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам до колко са съвместими отделните техники, но ако това са цените изглежда привлекателно.

Цената за модулите изглежда висока (но се комбинират 8 в 1 влакно).

Само дето влакната са 2 :) демек по едно влакно имаш реално 4 абоната.

При цена на ONU 80$ и сплитер 25$ мисля че WDM-а е по скъп

ogorogo , по горе с Милен ти споменаваме за ONU ползвано от недоброжелатели и тъй като ще са колеги се приема че знаят или някой им е казал какво и как се прави :)

А относно флъд и болкиране на целия клон CISCO имат документи и презентации за това, аз нямам опит за да го твърдя.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми не се хваща .Щото същата няма работа там.Ону-то също.Да допуснем че някой юнак е "намерил" на улицата сплитер .А - каква изненада и едно ону.Върнал се е в къщи - а там о чудо - върви едно влакно покрай вратата.Ми да взема да се вържа - че какво друго да си каже човек. И се почва - пробва едно пробва две - не става.И си вика - щом не става по добре да изсъхне. И ги хвърля на боклука и отива и си пуска заявката при доставчик по симпатия.

Такива работи стават само по телевизоро и то само по Коледа.

В реалния живот такива работи не стават.Да допуснем че има изградена мрежа - оптична.Тя е само на един оператор.Да допуснем че човека е ща годе знаещ и що годе разбиращ.Трябва му работещо устройство.Такива даже и големите оператори водят под най-строг отчет и няма как да изчезне незабелязано от склада.Да допуснем че има "свой" вътре и той му го осигури.Същия "свой" трябва да му даде активен клиент,да му го активира в дигнат влан,влана трябва да е физически във същата сграда където живее нашия връзкар и в същия момент активния клиент да не е на линия.Ееееееее много условия станаха.Ако е чак толкова късметлия що не се пробва в някоя евролотария.Толкова напън за едничкия достъп - даже и дъщеря ми знае как да се закачи по-безболезнено на комшииския уайърлес.Другия вариант е да го познавам , да си поиска и сплайсването и да има за какво да си говорим по празниците на по чашка .

Няма начин подобно творчество да остане незабелязано веднага и нелокализирано с точност до няколко метра - пак веднага.Нещата са принципни.Медията няма да бъде разпозната от сфп-то на пон-а.Не виждам какво би свъшила въобще.В най-добрия случай ще забие сфп-то.То има защити за подобни малоумия и влиза в режим на локализация веднага.Има варианти в кабели с много влакна обслужващи хибридни мрежи ,където влакна от пон сфп-та и влакна от двете страни на които има медии вървят заедно.Такива кабели са чист позор за тези които са допуснали да ги има но ги има.Та там с много късмет медията може и да светне.Всичко друго е ....а един мармот завива шоколад.....

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.