Jump to content

Предпазни мерки против гръмотевици ?


solar_sea

Recommended Posts

smacker - То реално си беше такава заигравка за определен брой хора, нямам и нищо против фирмата :) Също така по онова време въобще се радвах, че имах нещо различно от dial-up.

Колкото до сегашните ми изисквания, винаги съм насреща за диалог и бих искал да чуя оферти. Да ти изпратя ли координати за къде ме интересува ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

@Велин

Да, ако липсва зануляване на протектора, възможно е да имаш "насичане" на връзката.

Ако има потенциална разлика между двата края на кабела - няма да сработи. Протектора сработва когато имаш потенциална разлика над 5 волта между всеки един от проводниците в кабела или потенциална разлика в напрежението между всеки един от проводниците и земя.

.

или правилно не си ме разбрал или не си обяснил, ако не е свързан заземителния проводник ще сработи само защитата за напрежение между проводниците, но невръзването на заземката не трябва да доведе до влошаване на работата на линията като цяло!

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ако кажа че съм ИСП на 30-40к потребители и работя към SAP-Bulgaria ще ме пуснете ли в тази тайна организация ???

Някак нелогично звучи ИСП на 30-40к потребители да се допитва до форума :) - нищо лично

за толкова потребители трябва отдавна да си наясно с нещата от всички страни.

Редактирано от Tsunami
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За преноса на интернет по жична мрежа не мога да твърдя, но където има радиоапаратура (в този раздел попадат и всякакъв сорт безжични устройства ползвани за разпространение на интернет), заземяването е задължително, а не зануляването! Особено ако антенната система е извън сградата и най-вече на покрива.

Опасността от гръмотевична дейност основно произтича от индуктираните в проводниковите връзки напрежения, а не от статично електричество. В този смисъл съм склонен да си мисля, че същия проблем съществува и в жичните мрежи. И би трябвало да се използва стабилно заземяване на същите. Вече за конкретното решение как да се заземи, не мога да взема отношение.

http://енергия.ею
http://www.e-kak.info/forum/index.php

https://www.youtube.com/channel/UC0hGPWgF79s4JhhXY0Eo4zA

 

Обяснявам само когато ме питат, и то ако съм на кеф!
Поздрави: Евгени LZ3EG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

или правилно не си ме разбрал или не си обяснил, ако не е свързан заземителния проводник ще сработи само защитата за напрежение между проводниците, но невръзването на заземката не трябва да доведе до влошаване на работата на линията като цяло!

Да ти кажа, не съм го мъдрувал много точно тази ситуация. Но пък практиката показва точно този резултат при незаземен протектор. Поне с тези на неомонтана. Май и на сайта им имаше обяснение защо се получава така.

Но както и да го гледаш, заземяването си е полезно.

smacker - То реално си беше такава заигравка за определен брой хора, нямам и нищо против фирмата :) Също така по онова време въобще се радвах, че имах нещо различно от dial-up.

Колкото до сегашните ми изисквания, винаги съм насреща за диалог и бих искал да чуя оферти. Да ти изпратя ли координати за къде ме интересува ?

Ами за съжаление, вече няма да мога да ти предложа нещо което да те устрои. Не аз отговарям вече за тези неща :)

Но пък напиши на ЛС или тук какво искаш да направиш. С каквото мога - ще ти помогна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

smacker , не знам за каква теория имаш предвит. Има колеги на които протекторите им прявят проблеми има и такива на които не. Няма да коментирам марки и модели. Въпрос на гледна точка е, при нас на всяко устройсто по умно от суич за 10лева има.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

От опит мога да кажа следното.

Преди време направихме един квартал, въздушно (гирлянда си беше направо). Сложихме кабели от помеднените. Къде с въже къде без въже. Сложихме протектори със заземявания и прочее.

1 година всичко беше наред и всичко работеше. При буря, почти нямаше поражения. Около 10% от суитчовете или портовете по тях горяха, което е приемлива загуба.

На втората година, махнаме повечето протектори, поради загуби по трасетата. Това беше наесен.

На третата година: При най-малката буря или по-сериозен дъжд - сменяхме по 20-30% от суитчовете. Наложи се да сменим и около 50% от магистралните кабели, тъй като постоянно забиваха суитчовете или даваха загуби.

Извода какъв е:

Ако кабела не е качествен или не е в допустимата дължина - протекторите правят проблеми.

Но по-добре с по-качествен кабел и протектори, отколкото без протектори. Инвестицията в меден кабел и протектори се връща.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.