Jump to content

Предпазни мерки против гръмотевици ?


solar_sea

Recommended Posts

Имам две грид антени на покрива си, монтирани в близост до слънчев бойлер. Нямам гръмоотвод и доста години нищо не е удряло, но в последно време ми се налага у-вата с антените да са включени, а местния лан оператор редовно му горят суичовете и след най-малкия дъжд.

Какви са вариантите за адекватна защита ?

До колкото разбирам ми трябва гръмоотвод висок поне 2 метра над антените ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И като включиш устройствата с антените, ще привлечеш мълниите ли? Щом досега нищо не е удряло, със същия успех може и пак да не удари. Местния лан оператор не му гърмят суичовете от мълниите, а от проникнала влага, щом е след най-малкия дъжд.

Малка е вероятността за пряко попадение на мълния в устройството с антената - аз поне не съм виждал все още такова, макар, че всичките ми устройства са на открито и без гръмоотводи. Виждал съм устройства закачени за гръмоотвода и все още си работят май.

Наблегни на стабилно захранване със зануляване или заземяване, защото е невъзможно да слагаш гръмоотвод на всяка антена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе така е, но на едната антена имам maxdsl 1.0, дето вече не го продават :)

На другата е rb411u с 3г модем и цялата установка ми излезна към 200лв. Не ми харесва перспективата да изгорят.

Захранването минава през един старичък smart ups 620va + отделните малки трафове в адаптерите на всяко у-во.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма оборудване което да изцяло обезопасено от статично електричество. По темата за защита има много. Като се почне от фарадеев кафез, та се стигне до колко ома трябва да бъде земното.

Това че на ЛАН-а му горят суитчовете е съвсем друго. Причините са много. От пренапрежение от ЕРП-то, до липса на добри заземявания.

Просто не ти е ударила мълнията на покрива или върху оборудването. Тогава вероятността да оцелее е малка и ти можеш само да си вземеш резервно оборудване, така че да го смениш веднага.

Преди известно време имаше случай на изгоряли хладилници и... забележете... БОЙЛЕР!!! от попадение на мълния върху блока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има изписано по темата из форума може да потърсиш. Но като цяло ние винаги слагаме протектори и гръмотводи. Който иска да не слага то си е по-желание :)

При пряко попадение - гаранция всичко изгаря и няма спасение с каквато и защита да е .

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен идеята да защитя по-читавото, изцяло вътрешно оборудване с 2 медиа конвертора и патч кабел, не намирам детайлна информация за други защити, гръмоотводи и т.н. :) Заради това пуснах и темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Първо за да направите каквато и да е защита трябва да сте наясно от какво точно се пазите имам предвид какво представлява светкавицата и нейните вторични ефекти, в 99% от случаите повредите са от непреки попадения, гръмоотвода помага дотолкова че да не ти срути жилището или да има животозастрашаващи ситуации, защитата от статично електричество - метални кутии , екранирани кабели , протектори, и естествено свързани по подходящия начин.

относно темите с подобна информация има писано но са в скритите ИСП раздели

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

относно темите с подобна информация има писано но са в скритите ИСП раздели
Може ли някои от ИСП-тата да копира инфото това е важно за всички и е много глупаво да криете такова инфо, и то дори възмотително. А има тук няколко който се водят ИСП-та а никога не са виждали мрежа повече от 3-4 потребителя направо става смешно и обидно за истинските ИСП-та, как ги делите и как ги разбирате кой е ИСП и кой иска да си настрой домашната сапунерка(routerOS=mikrotik) да работи безотказно ??? Аз ако кажа че съм ИСП на 30-40к потребители и работя към SAP-Bulgaria ще ме пуснете ли в тази тайна организация ??? Не искам да ме пускате въпрос на интереси, аз мога да попитам гоогле и да се оправя сам. Или си го пазете в тайна и недейте се подигравате с ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ и те са хора, всички сме хора, лично познавам няколко USERA- на форума който държат по няколко К абонати и никога не са се бутали да бъдат в раздел ИСП. Това е предателство и дори кражба на интелектуална собственост. Редактирано от Momo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки който иска може да прати запитване за присъединяване към "ISP" групата, условията за присъединява не са зверски :)

П.С. Защо аз не съм там, ами имам си причина.

Редактирано от RudY-ElectriC

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки който иска може да прати запитване за присъединяване към "ISP" групата, условията за присъединява не са зверски :)

Потребители който никога не са имали повече от 2-3 абоната на сапунерка са ISP-та, какви са условия-та да се стане член в таз тайна организация ??? Къде има инфо за таз тайна организация която дори е против конституция на република България.

Редактирано от Momo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Което е притеснителното, вероятно там има дискусии на какви цени да се продава нета, какво е шернатото отношение (т.е. купувам X мегабита международен, Y мегабита peering и продавам X*10 международен и Y*50 peering) :) Или евентуално координати/снимки на рилейки и т.н. който могат да станат обект на мародерстване от разни лоши персони.

Нищо лошо, гилдии трябва да има. След като има минимална работна запплата, осигурителни прагове, що да няма и минимална цена на нета. Не ми е проблем :)

Обаче такива тайни от типа какъв гръмоотвод да си сложим вече е .. :) хех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потребители който никога не са имали повече от 2-3 абоната на сапунерка са ISP-та,

за втори път го казваш - Назови имена поне да видим дали си прав

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"цялата установка ми излезна към 200лв."

има ли смисъл да ти се дава решение за 1к лева? Според мен няма.

Има ли смисъл да ти се дава решение от типа "20 лева"... според мен няма.

Бойлера ти е по-скъп от решението за пренос.... Има ли смисъл да ти се коментира приоритета на свързаноста.... няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за втори път го казваш - Назови имена поне да видим дали си прав

NETWORKpro обикновен продавач от битака никога не е виждал повече от 2-3 абоната на един рутер, има и още няколко, а се води ИСП от къде на къде кога и къде и на кои той бил доставчик на интернет.

Редактирано от Momo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NETWORKpro обикновен продавач от битака никога не е виждал повече от 2-3 абоната на един рутер, има и още няколко, а се води ИСП от къде на къде кога и къде и на кои той бил доставчик на интернет.

Тука съм в подкрепа на "MOMO", и аз не съм много убеден че той е "ISP"

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.