Jump to content

Предпазни мерки против гръмотевици ?


solar_sea

Recommended Posts

  • Администратор

айдее какъв филм стана, в началото в тя група бяхме хора които се събрахме и се понапихме :) за работа толкова и не говорихме, ама няма какво да се обесняваме, далеч си от истината.

конкретно относно темата, не се обиждай ама теб точно пък въобще никой не те познава(с нетуворк про поне се запознахме на семинарана алкома) и няма как да се стимулирам да напиша повече от това което съм написал, за по конкретни неща трябва да си на място. Ако наистина се интересуваш от тази материя най - малкото има един документ на шнайдер електрик за техните гръморазрядници там е обяснено доста и това не може да се синтезира в един пост.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има изписано по темата из форума може да потърсиш. Но като цяло ние винаги слагаме протектори и гръмотводи. Който иска да не слага то си е по-желание :)

При пряко попадение - гаранция всичко изгаря и няма спасение с каквато и защита да е .

Проблема на протектора е, че вкарва допълнителни загуби. Това комбинирано с помеднен кабел (съответно и по-некачествен), който с времето се разтяга (ако е без носещо въже) - прави още загуби. Ако се ползват и СмартСуитч на неомонтана, които имат и допълнителни разрядници на входовете - още загуби.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"цялата установка ми излезна към 200лв."

има ли смисъл да ти се дава решение за 1к лева? Според мен няма.

Има ли смисъл да ти се дава решение от типа "20 лева"... според мен няма.

Бойлера ти е по-скъп от решението за пренос.... Има ли смисъл да ти се коментира приоритета на свързаноста.... няма.

Окей, ще се постарая да съм в рамките на добрия тон.

2-те грид антени (на 2.1гхз и на 3.5 гхз с по-големия рефлектор) от варненци механизмите за закрепване - 260лв.

rb411u, siera wireless 3g, pigtail - 220лв+

maxdsl 1.0 - беше около 200лв по спомени когато го купувах, заедно с няколко месеца предплатена свързаност. (Добавка, още 200 за модемче и предплата за 2 години/1мбит на транстелеком, но те фалираха.)

rb750 настроен с pcc loadbalancing м/у кварталната ланка и wimax-а, с failover на rb411u-то. - 60лв.

Кутии за всичко - около 50лв.

Такси 85лв/месец (20 wimax, 25 lan, 40 3g)

UPS-а и акумулаторът му не ги броя, те са консумативи. Времето ми да инсталирам и настроя всичко също - научил съм нещо :)

Какво е вързано след това също не е от значение.

В крайна сметка решението ми е такова, защото няма нито един доставчик от Благоевград, който да се ангажира да ми предложи адекватен линк + SLA! (ей го, идвам си днес, lan-ката пак им е изгорял близкия switch) Искам да работя от вилата си, трябва ми просто стабилен VPN към работа ... и няма :) (tooway, hylas и ses дори не искам да започвам да ги коментирам в тая връзка)

Навремето имаше едни юнаци от UltraNET Сандански, бяха направили линк но доколкото разбирам вече не оперират в Благоевград и им върнах техниката.

А дори и предпазните решения за 1к са полезни като информация, като идея за други и т.н.

Редактирано от solar_sea
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми викаш енергото (или местния им подизпълнител). Забиваш колове, мрежа между тях, плоча или каквото решат (преправят докато стигнат нормална стойност) и така. После биеш пилон, мачта или каквото ще ти върши работа. Монтираш устройствата. Отгоре забиваш гръмоотвода и това е. Изтегляш си шлаух до кутиите (най-добре с метална оплетка отвътре от магазина на Елмарк по 40ст метъра). Монтираш самите wireless-и в алуминиеви кутии, които също заземяваш и разкарваш всякакъв вид ups от сорта на 12в --> 220в ---> траф и в борда. Ползвай това:

http://www.vesuviustreamline.com/product/13.8V-2.6A-power-supply-unit-with-battery-charger-function.html

или 24в модела ако искаш повече ъптиме. Ако ползваш rack, patch panel и етк заземяваш и тях в шината, която си поставил на удобно място.

Аз лично не защитавам устройства под 1000 лева. Нема смис.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка решението ми е такова, защото няма нито един доставчик от Благоевград, който да се ангажира да ми предложи адекватен линк + SLA! (ей го, идвам си днес, lan-ката пак им е изгорял близкия switch) Искам да работя от вилата си, трябва ми просто стабилен VPN към работа ... и няма :) (tooway, hylas и ses дори не искам да започвам да ги коментирам в тая връзка)

Навремето имаше едни юнаци от UltraNET Сандански, бяха направили линк но доколкото разбирам вече не оперират в Благоевград и им върнах техниката.

Няма доставчик, нямаш кинти ? Или просто искаш да таковаш дявола във въздуха ?

Доставчик в Благовград има, но преди това си отговори на вторият и третият въпрос.

Ултранет никога не са оперирали в Благоевград. Поне не на дребно и особено в сферата на безжичните решения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mile, благодаря много за идеята, ще се постарая :)

Велин - няма и как, все пак не съм администратор/исп, а просто програмист :)

Smacker, дали не са оперирали ? Бях в един клас със сина на един от собствениците. Поради една или друга причина ми изградиха линк :) (~10km, с калифорнии и ап-та на micronet) В следващите 3 години най-малкото оперираха с поне 15-тина клиента, защото АП-тата забиваха и в зависимост в коя част от топологията беше забило ми се обаждаха и на мен, за да рестартирам някое.

Бяха интересни времена де, всички АП-та в transperant bridge режим, без ssid broadcast. Големият цирк беше когато някой друг доставчик пускаше линк и ефира умираше. Търсене на други свободни канали, разговори по телефона, въобще цирк :)

Имаха и администратор с много глобална визия. Златните години на irc, ултранет бяха отнесли kline от някои от unibg сървърите. За да не му мрънкат клиентите юнакът беше пренасочил *:6667 -> irc.omega.bg:6667. Бе влизам аз във freenode, гледам омега :) Въобще .. спомени :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия загуби при лан протектора са малко като дали има извънземни. Всеки говори за тях и никой нищо не казва. Аз лично не съм имал никога проглем. Лан 90-95м 2 лан протектора + 2 суиача всичко работи в тази конфигурация от години.

  • Харесай 1

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Тия загуби при лан протектора са малко като дали има извънземни. Всеки говори за тях и никой нищо не казва. Аз лично не съм имал никога проглем. Лан 90-95м 2 лан протектора + 2 суиача всичко работи в тази конфигурация от години.

пример за загуби от протектор

кабел прокаран под земята суичове тествани Линксис гигабит 3сом пак гигабит и Tp-link пак гигабит

понеже не намерих друг гигабит протектор ползвам APC такъв

трафика който минава е около 200 мегабита от камери и около 20 в ЕоИП тунели

с протектора имам своеволни загуби за по 5-15 секунди на около 20 секунди в които нищо не минава

без него няма такива проблеми и това на едно единствено място обаче и при гръмотевици я порта я суича заминават

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пример за предпазни мерки вземете защитата на клетките на мобилните оператори.Всичко е във фарадеев кафез и добре заземено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ние не ползваме такива протектори. Иначе не споря може да има проблем просто при нас никога не се е проявявал. Кабела е мед фтп.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кви протектори.... току що се връщам от една наша точица... целата къща изгорела ;)

Заминаха няколко рокет диш-а... а мислех, че всичко съм виждал вече.

равно нема я постройката. имаше пожарна ;)

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е това е добър въпрос.. махнахме се да не пречим на пожарната и полицията. утре ще отидем да си оправяме... 130 човека сега ни разпъват.

Та така. Защитаваш от едно, а то друго се случва. Утре ще ви постна снимки ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

пример за загуби от протектор

кабел прокаран под земята суичове тествани Линксис гигабит 3сом пак гигабит и Tp-link пак гигабит

понеже не намерих друг гигабит протектор ползвам APC такъв

трафика който минава е около 200 мегабита от камери и около 20 в ЕоИП тунели

с протектора имам своеволни загуби за по 5-15 секунди на около 20 секунди в които нищо не минава

без него няма такива проблеми и това на едно единствено място обаче и при гръмотевици я порта я суича заминават

понякога протектора сработва ако има достатъчна потенциална разлика между двата края на кабела , причините евентуално незанулени устройства или кофти захранвания, иначе има протектори които сработват на по - висок потенциал, има варианти и за преработка на текущия протектор.

забравих ако има успореден силов кабел също може да е проблема...

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия загуби при лан протектора са малко като дали има извънземни. Всеки говори за тях и никой нищо не казва. Аз лично не съм имал никога проглем. Лан 90-95м 2 лан протектора + 2 суиача всичко работи в тази конфигурация от години.

Теорията няма да я пишем тук. Тя е написана в дебелите книги и гугъл.

На базата на тази теория загубите се появяват и се изразяват в следното:

1. Забиване на суитч

или

2. Невъзможност на трасето да прекара повече от 30-40 % от максималната скорост. Обикновенно има загуби при голями пакети през кратък интервал от време.

Та според теорията, това може да се случи когат даденият пакет не е получен от другата страна коректно N на брой пъти. Това може да се случи когато преносната среда е с влошено качество.

Иначе е безмислено да слагаш протектори от 2-те страни на линка.

@Велин

Да, ако липсва зануляване на протектора, възможно е да имаш "насичане" на връзката.

Ако има потенциална разлика между двата края на кабела - няма да сработи. Протектора сработва когато имаш потенциална разлика над 5 волта между всеки един от проводниците в кабела или потенциална разлика в напрежението между всеки един от проводниците и земя.

@NetworkAmateurs

Не сме крадци като тях за да имаме техните ресурси и освен това при гръмотевици и те подменят оборудване. При това честичко. Но повечето им проблеми са през ЕРП-тата, въпреки че работят на 48 Волта.

@solar_sear

3 АП-та сложени на Броди 10, за да си ползват 10-на приятели интернет не е опериране.

Пък и както каза, търсиш SLA. Честичкото забиване влизаше ли в това SLA ?

Ултранет са сериозна фирма. Писания от рода майкронети калифорнии и рестартирания водят до грешно впечатление за махленска заигравка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.