Jump to content

Какво е Slackware?


Chazzy

Recommended Posts

Slackware не мисля че му има каквото и да е било.. :) и Винаги си е бил един от най добрите линукси хората не го харесват вече понеже излязоха "мързеливите Линукси" .... :) преди тях и глупавите аплитуди всеки компилираше и се учише и наистина навлизаше в Линукс средите.. сега какво правят... apt-get install bla bla yum --install bla bla , и вече си мислят, че ползват линукс :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не казвам че му има нещо , но важен е крайния резултат :) Едно време баща ми си носеше в багажника на москвича работни дрехи , един голям кашон за да лежи под колата , всякакви ключове , тел , маркучи. Спомням си че сме закъсвали много пъти насред полето , и той винаги оправяше колата сам и тръгвахме отново. Сега моето AUDI А4 не мога да си го ремонтирам на пътя изобщо :) , но пък не ме е предавало никога за последните 4 години , а и да се случи ще бъде веднъж на толкова голям период че ще е незначително. В днешни дни именно ВРЕМЕТО е това което не ни стига , и се опитваме да наваксаме :) , ако администрираш 80-100 машини , почваш да цениш тая дистрибуция която ти пести време.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Нищо против че така се учи, ама когато искаш да учиш, защо ползваш дадена дистрибуция, напиши своя.

всеки иска максимална продуктивност, бързи решения и унифицирана работа

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Изобщо не е заблуда , всичко, което описваш като недостатъци е причината за сигурността и стабилността.

Е , аз определено съм предубеден , защото не признавам нищо друго освен конзола, дори сорс код пиша на vi .

Не като разни хора, дето като пишат скрип , го пишат в notepad и после го копират с ftp на машината . Има и такива.

Използването на "готови" дистибуции после води до въпросите - "абе как на направя едич какво си да се стартира при boot ?"

На бас, че всеки любител на слак ще се оправи за отрицателно време с други дистрибуции , докато обратното е ,хм , трудно :)

Не бих сменил Слак-а все още за нищо друго (освен може би за някой UNIX) .

Да , "гол" е , но това е ОС , който иска приложения, ще си ги инсталира допълнително , по свой вкус и кеф,

а не да ми идват преинсталирани по нечии чужд вкус.

Но не виждам нужда от спор- всеки си ползва каквото му е кеф , но разни аматьори да ми разправят как се бил омазвал и ставала "голяма боза" , айде мерси , що пък при мен не се омазва и не "става боза" ?

Друга голяма заблуда е, че слакуера бил много сигурен и стабилен. Че кой Линукс от водещите дистрибуции не е такъв ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно сигурноста такава каквато си я направиш такава ще бъде :) колкото до Линукс - Slackware UNIX - FreeBSD друго не признавам ... каквото и да администратирам и колкото и машини да са ще си напиша елементарни скриптове които ще изпълняват всичко от което си имам нужда.. и все пак всичко е въпрос на вкус явно просто на мен си ми липсва писането и компилирането.. както и четенето на man shits поради липсата на google на времето... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Но определено е по добре да караш Audi и да знаеш как работи ДВГ , защото когато ти се наложи да караш Москвич ( UNIX ) , да се оправиш бързо.

А да караш Москвич се налага доста често :) , щото кой ли знае защо в определени среди се предпочита Unix , вместо fedorи , цент-ове и т.н.

И на тези Москвичи няма ни инсталирани mySQL , ни PHP , ни package система, даже и апач няма , абе по-голи и от Слак :)

И аз не казвам че му има нещо , но важен е крайния резултат :) Едно време баща ми си носеше в багажника на москвича работни дрехи , един голям кашон за да лежи под колата , всякакви ключове , тел , маркучи. Спомням си че сме закъсвали много пъти насред полето , и той винаги оправяше колата сам и тръгвахме отново. Сега моето AUDI А4 не мога да си го ремонтирам на пътя изобщо :) , но пък не ме е предавало никога за последните 4 години , а и да се случи ще бъде веднъж на толкова голям период че ще е незначително. В днешни дни именно ВРЕМЕТО е това което не ни стига , и се опитваме да наваксаме :) , ако администрираш 80-100 машини , почваш да цениш тая дистрибуция която ти пести време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

То май коректна разлика може да направи само този който се занимава с няколко ос-и/дистро-та. Зависи и от къде и с какво си тръгнал и през какво си преминал за да можеш да направиш сравнения. Аз лично съм имал ядове с федора-та,не мога да кажа че не работи,работи си прекрасно като за десктоп или за тестинг и до там.Ама няма кой да седне да се занимава през 6 месеца да прави системни магий и надграждания когато става въпрос за услуги и сериозна работа. Който си предпочита редхат си ползва цент-а,там нещата са по бавни и стабилни,времето на поддръжка е достатъчно дълго и очакваш като си инсталираш машината, 2-3 години поне тя да работи и да имаш поддръжка. Друг е въпроса,че ти трябва по нови версий на ползвания софтуер и новите подобрения и функционалности ( в случая като cdman каза,искам дълго и стабилно като цент ама с новите версий като на федорка-та ). И за това не трябва да се ограничаваме с ползването на 1 ос/дистро,а в зависимост от ролята на машината или кава услуга ще обслужва тя. Аз не бих хукнал да си купувам микротик борд или машина с микротик при положение че имам останали 3 вехти щайги от младежките години само заради един нат. Ама има разлика какво ще сложа там и как ще варви,и това също е фактор :) има си пфсенсета и опън/ фрйй бсд-та за такива варианти. Ако ми трябва машина за уеб ще си ползвам цент-а,ако машината ми е слаба ще ползвам дебиан.

Редактирано от kokaracha

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Slackware е наистина добра дистрибуция ако искаш да навлезеш сериозно в линукс.

Една от добрите му страни е точно персонализирането на OS, което ти дава възможност да я оптимизираш за определена работа без излишни неща по нея.

Помня в далечната 2003-та година, с един колега я бяхме събрали на 200-300 MB (много стара машина Pentium 166MMX - с такова разполагахме в бедните студентски години), на която подкарахме една D-Link Wireless карта с Broadcom чипсет (официално имаше драйвери само за Windows - използвахме част от Windows-ки драйвери). Това гениално решение захранваше 50-тина users, по кабел, зад друг wireless поне 6 месеца в една грозна снежна зима (вярно, не беше толкова стабилно заради моднатия драйвер, но един скрипт следеше линка и го "коригираше" при нужда:)). Slackware си е доста стабилна, ако знаеш какво правиш, но наистина си взима доста време, особено за не рутинни неща - нови неща. Дава възможност да си правиш всякакви нестандартни неща с нея - като примерно да си подкараш мишката в конзола :).

От гледна точка на време и обслужване на повечко сървъри, лично аз предпочитам Debian (чист, без X) - също много стабилна OS с много добра поддръжка и гъвкавост.

Преди 1-2 години ми се прецака един Debian сървър много лошо, по време на upgrade, при който всички стандартни глезотии на Debian спряха (apt, aptitude, както и много стандартни линукски команди, web сървъра, wget, samba, scp и прочие), сървъра беше отдалечен и ако някой го рестартираше умира - в този момент той си функционираше със зареденото в RAM-та, обслужвайки не малко users. Сървъра си имаше достъп до Internet и ми се наложи да си припомня как съм "лежал под москвича" - та след около 3 часа инсталиране на ръка, пакет по пакет, lib по lib успях да му нагодя dependences така, че да подкарам основата на Debian и да си изчистя проблемите (въпросния server още е в боя на същото място, без да е създавал проблеми до сега).

Извода е, ако нямаш основата за работа с линукс, в такава ситуация си аут. Slackware дава солидна основа за работа с линукс (посредством пестене на глезотии и улеснения), както вероятно и почти всяка дистрибуция (ако човека има желание и избягва глезотиите).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеца по-късно ...

Според мен тази линукс дистрибуция си изпя песента много отдавна.

В годините от 1997-2001 беше от водещите. Аз лично я ползвах от 1997 чак до 2005-2006 , след което ми показаха

RedHat Enterprice и приказката приключи :) .

От както си спрял да ползваш Слак са минали 6-7 год. Не можеш да твърдиш 2012 год. ,че Слак си е изпял песента. Слак сега прави солото.

Недостатъци на Slackware

1. Няма зависимост на пакетите при инсталация - кажи речи най-големият минус

Инсталираш само това което ти трябва. Не като yum install mplayer и да ти каже 'Трябва да ти инсталирам целия гном за да мога да ти инсталирам мплеър'

3. Новите версии се правят достя радко

Не е вярно! Всяка година излиза нова версия с най новото стабилно ядро.

Отговори ми Центос преди година и половина с какво ядро беше ? Слак от тогава е с kernel 2.6.37.6. И ,ако се върнеш в годините назад ще разбереш ,че не си прав.

4. В Slackware няма почти нищо което да намериш готово особенно библиотеки и по специализирани програми - всичко трябва да си компилираш сам.

Слак си идва с всичко нужно за един потребител. Ако искаш да експериментираш приложение което го няма като пакет на слак -да ,то тогава си сложи дебиан, центос или там където има готов пакет.

5. За да можем да я използваш пълноценно трябва добре да навлезеш в Linux като цяло и да си напишеш една купчина лично твои скриптове за това и онова.

Поради тази причина работата с нея е изключително бавна. Спомням си че до 2003-2004 май нямаше изобщо начин за менажиране на FIREWALL-a , аз си бях

направил няколко скрипта които върщеха тая работа.

Интересно ми е ти с какъв firewall menager си ? /etc/sysconfig/iptables ако това ти е firewalla Браво открил си потлата вода.

След инсталацията на слак имаш получени 2 писма по подразбиране


If you need to set up your Linux machine as a router for other systems,

you'll want to set up the interfaces in /etc/rc.d/rc.inet1.conf, and

set up NAT support with something like this in /etc/rc.d/rc.firewall,

and then make rc.firewall executable.

# Delete and flush. Default table is "filter".

# Others like "nat" must be explicitly stated.

iptables --flush

# Flush all the rules in filter and nat tables

iptables --table nat --flush

# Delete all chains that are not in default filter and nat table

iptables --delete-chain

iptables --table nat --delete-chain

# Set up IP FORWARDing and Masquerading

iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface eth0 -j MASQUERADE

iptables --append FORWARD --in-interface eth1 -j ACCEPT

echo "Enabling ip_forwarding..."

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

It's possible to expand (or reduce ;-) this script for just about any

firewall needed. See "man iptables" for lots of information.

Поради горните причини за да инсталирам сървър с новата версия която току що съм изтеглил и искам да има

DHCP/TFTP/MySQL/Apache/SSL/PHP/MRTG/RRDTOOL/NET-SNMP ми отнемаше около 2-3 дена да компилирам всичко и

да се преборя с библиотеките и тяхната несъвместимост. За целта трябваше да се науча да пиша и на C

защото често се налагаше сам да се оправям след като не намеря решение на проблема и компилацията се издъни.

Хъм тук не виждам смисъла да инсталираш DHCP/MySQL/Apache/SSL/PHP/NET-SNMP като си ги има инсталирани по подразбиране във слак. Само не ми казвай ,че се пускат много трудно, защото се пускат за 5 мин.

След като си направих мои лични пакети за горните неща - до следващата версия нещата вървяха прилично.

След което всичко се започваше отначало.

slackpkg update

slackpkg upgrade package

По тази система е почти невъзможно да направиш сериозен ъпгрейд на стара версия до последна версия.

slackpkg update

slackpkg upgrade-all

За справка само ще кажа че съм правил многократно ъпгрейд от Fedora 5 до Fedora 10 която се намира на другия край на България и след рестарта

машината си работи отново толкова стабилно колкото и преди това без проблеми.

Ако машината е работила безпроблемно то тогава ,защо и е било да е ъпдейтваш?

Друга голяма заблуда е, че слакуера бил много сигурен и стабилен. Че кой Линукс от водещите дистрибуции не е такъв ?

Тук е мястото да кажа че горното е изцяло мое мнение и не ангажирам никой с него. Знам че заклетите фенове на Slackware няма да ми повярват и

за секунда дори , но този пост НЕ Е ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА ТЯХ, а за хората които проучват каква Linux дистрибуция да разучават и коя е подходяща за направата

на сървър.

Линукс е такъв какъвто си го направиш

До тук ще спра да чета плювните.

Твоето мнение не е от значение за мен. Аз съм си изградил мнение за Слак което е доста положително. Но не бих оплювал което и да е линукс дистро по този начин. Силно ме съмнява да си бил на Слак толкова дълго време или ,ако си бил то някой друг човек ти го е администрирал. По този начин ти не помагаш на хора които искат да имат линукс. Такива като теб насяват дразги у хората с различните линукс дистебуции.

Приятен ден

Всеки може да опикае стените. Ако си мъж осери тавана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей , не си ме разбрал правилно изобщо. Първо аз не оплювам никоя дистрибуция а просто пиша разликите които съм видял в моята работа. С Linux работя от 1997-ма и от 1998-ма сам си администрирам всичко. Освен на себе си в момента администрирам и може би над 300 сървъра по различни фирми доставчици и др.

В тоя форум се предполага че хората търсят Линукс който да използват за работата си - а именно интернет доставчици - тук не става дума за домашен линукс който си има всичко. Това което съм посочил е с цел да помогне на хората да изберат правилната дистрибуция - която е лесна за работа и е вече изградена като стандарт.

През тези години многократно съм обучавал системни администратори , в такъв момент се вижда много ясно коя дистрибуция е лесна за усвояване. Слакуер е повече за ентусиасти които имат свободно време и обичат да експериментират. Но за сериозна работа отнема прекалено много време за донастройки , още повече за тези донастройки няма стандарт. Което значи че не можеш да обучиш друг човек лесно да работи като теб - в екип това е много важна част от работата.

Машини които работят безпроблемно се ъпдейтват за да получиш на тях по нова версия на софтуер като PHP MySQL примерно , както и да получиш ново ядро с нови драйвери за различните устройства.

Не казвам че Слакуер не става за нищо - просто с него всичко се прави много по бавно и много по трудно. Интересно ми е ти колко опит имаш с двете дистрибуции че така се нахвърляш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей !

Аз останах с впечатление, че иронизираш другите линукс дистибуции


Недостатъци на Slackware

1.

2.

3.

т.н.

Казваш:

Първо аз не оплювам никоя дистрибуция а просто пиша разликите които съм видял в моята работа.

Разлика и минус не е съпоставяне (=)

За мен разликата е в местоположението на папките

/etc/rc.d/

/etc/init.d/

/etc/sysconfig/

Има си locate, grep, whereis

Със Слак имам 12 год. опит и го ползвам не само за сървър, ами и за десктоп. Работил съм почти със всички дистрота ,както и с freebsd. В момента ползвам центос за security cam със zoneminder.

Eксперимент си правят хората които на всяка цена искат да имат най-новото, а не тези които си седят със стабилен пакет на даден софтуер.

Администриране на 300 сървъра не Ти ли се струва малко множко? Софтуера който продавате може да има подръжка от ваша страна ,но не е ежедневно администриране. Съдя по рекламния подпис който имаш.

Съжалявам за неочитивата форма 'Ти' Надявам се ,че тук всички сме равни.

Лека вечер

Редактирано от amateur

Всеки може да опикае стените. Ако си мъж осери тавана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Точно и за това колегата е избрал цента,защото лесно се поддържа (както и всички редхат базирани). 300 като бройка не са много а и бъркаш малко администиране/поддръжка.Т.е неговата реабота е софта да е инсталиран правилно и да работи,а това как ще го ползват е работа на този който го е купил (макар че много често се върши и тази работа,безплатно,познайте защо)

Редактирано от kokaracha

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да се категоризират дистротата на лесни и трудни. Всички са удачни за разлини неща.

Примерно за Application сървър Debian/CentOS са най-практични поради постоянно налагащите се ъпдейти и да не се губи време.

Ама за Border Router или обикновен Router слака е перфектнен, прекомпилираш ядрото за твоя хардуери за го забравяш, че съществува в някой рак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Каква е разликата освен времето за подготовка на машината при различните дистро-та.Какъв е проблема (няма ) ако ползваш цент/дебиан и на кор.Принципно какво ще ползваш би било от полза да съобразиш за какво и на какво ще го ползваш :)

@amateur ipfw nat/ng_nat могат ли да натят пууло-ве адреси ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Може би по правилния начин е да разгледаме нещата така:

енергото убива машина Х до форма силиконово метална топка,

налична е актуална към днешния ден машина, колко време ще трябва да се подкара да работи?

Да може да работи с OPENCL (т.е. да и работи видео картата).

Да може да работи Turbo Boost-a на Intel процесорите.

Да може да размята IRQ-та към ядрата.

Да речем и да работи звука, USB3 и HDMI такива ми ти глезотии.

да се похваля първия слак който пипнах дори не можах да разбера как да го инсталирам ;) около '98-99

но успях да инсталиран NetBSD ;)

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.