Jump to content

Какво е Slackware?


Chazzy

Recommended Posts

Slackware се ражда в края на 1992 г. Негов създател е Patrick Volkerding. Официално се появява на 17 юли 1993 г. Това е първата дистрибуция предназначена за широка употреба. Volkerding се сблъсква с Linux за пръв път, когато има нужда от евтин LISP интерпретатор за един проект. По това време една от малкото дистрибуции е SLS Linux на Soft Landing Systems. Volkerding използва SLS Linux, поправя грешки и в последствие решава да направи своя собствена дистрибуция на базата на своите подобрения, която евентуално да се ползва от него и негови приятели. Дистрибуцията бързо добива популярност и Volkerding решава да я нарече Slackware, и да я направи общодостъпна. Впоследствие Patrick добавя нови неща към Slackware: приятна инсталационна програма и пакетен мениджър позволяващ лесно добавяне, премахване и ъпгрейд на софтуерни пакети.

Днес това е най-старата „жива“ дистрибуция. Slackware не се опитва да емулира Windows, точно обратното, опитва се да бъде Unix-подобна. Не се опитва да покрие процесите с лъскави, посочи-и-щракни GUIs (Графични Потребителски Интерфейси). Вместо това, предоставя пълен контрол на потребителите, позволявайки им да видят какво всъщност става в системата. Разработката на Slackware не зависи от крайни срокове, всяка нова версия излиза тогава, когато е готова.

Slackware е за хора, които с удоволствие изучават и нагласят системата да се държи така, както те искат. Стабилността и простотата на Slackware поддържат дистрибуцията години наред, ето затова тя ще бъде използвана и за напред. Сега Slackware се радва на репутацията си на „железен“ сървър и бърза работна станция. Slackware потребителите са сред най-удовлетворените Linux потребители. Разбира се, това го казваме ние :^)

  • Харесай 1

[AFD] -> Arbitrary File Download

 -> Structured Query Language

[sCD] -> Source Code Disclosure

[LFI] -> Local File Include

[RFI] -> Remote File Inclusion

[RCE] -> Remote Code Execution

[PCI] -> PHP Code Injection

[XSS] -> Cross Site Scripting

[CGI] -> Common Gateway Interface[/size][/color]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стабилна,осигуряваща пълен контрол,мощна и да се надяваме вечна :-) .

Ако неможеш да помогнеш, поне не вреди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво правим когато излезе exploit? Железния сървър става на швейцарско сирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво правим когато излезе exploit? Железния сървър става на швейцарско сирене.

Че каква е разликата, дали е Slack, Debian или друго дистро ? :)

Като излезе експлойт, пачваш както всички и продължаваш. Единствената разлика, че трябва да го направиш на ръка. Което е много "Lame Unfriendly" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако спрем да ползваме package системата всичко се омазва и става една голяма боза, и няма връщабе назад.

При CentOS примерно имаме development репозитори от където можем да си вземем и пакет и сорс в пакет които се управляват от package системата. И връщане назад - ще има.

Дай някакви примери как ги оправяш ти положения. Мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От части си прав, от части - не :)

Аз лично всички пакети които тегля ги слагам в /usr/local/src и там ги разархивирам, компилирам и инсталирам.

След инсталацията ги оставям там. После ако искаш да махнеш нещо пишеш "make uninstall" и готово (90% от сорсовете имат uninstall script).

Въпроса е, че наистина се проддържа трудно актуализирана система с много Applications. За това го ползвам основно за рутери и за машини като няма да има нужда да се ъпдейтва нищо ( BorderRouter, Samba Server и т.н.)

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеца по-късно ...

Толкова ли е трудно на си дръпнете кръпката от http://slackware.com/security/viewer.php?l=slackware-security&y=2008&m=slackware-security.562341 и да напишете

upgradepkg kernel-generic-smp-2.6.21.5_smp-i686-2_slack12.0.tgz

  • Харесай 1

Всеки може да опикае стените. Ако си мъж осери тавана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеца по-късно ...
  • Собственик

Глупости ! Може да се омаже при теб (кат нямаш идея какво правиш примерно)

ако спрем да ползваме package системата всичко се омазва и става една голяма боза, и няма връщабе назад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

На слака до ония ден не им работеше сайта :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ти си много нагло копеле от дъжд на вятър се вясваш във форума ЗА ДА НАРЕЖДАш гледай си работата.

ей по полека, ако не сте първи приятели вземи си редактирай поста!

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен тази линукс дистрибуция си изпя песента много отдавна.

В годините от 1997-2001 беше от водещите. Аз лично я ползвах от 1997 чак до 2005-2006 , след което ми показаха

RedHat Enterprice и приказката приключи :) .

NetworkPro горе много хубаво го е написал - дистрибуции като CentOS (което си е 95% RedHat Enterprice) са години

напред в менажирането на пакети и в лесното усвояване и работа.

Недостатъци на Slackware

1. Няма зависимост на пакетите при инсталация - кажи речи най-големият минус

2. Дистрибуцията е тип хакерска , подържа се от Патрик и приятели , по едно време Патрик се разболя и дистрибуцията почти умря.

3. Новите версии се правят достя радко

4. В Slackware няма почти нищо което да намериш готово особенно библиотеки и по специализирани програми - всичко трябва да си компилираш сам.

5. За да можем да я използваш пълноценно трябва добре да навлезеш в Linux като цяло и да си напишеш една купчина лично твои скриптове за това и онова.

Поради тази причина работата с нея е изключително бавна. Спомням си че до 2003-2004 май нямаше изобщо начин за менажиране на FIREWALL-a , аз си бях

направил няколко скрипта които върщеха тая работа.

Поради горните причини за да инсталирам сървър с новата версия която току що съм изтеглил и искам да има

DHCP/TFTP/MySQL/Apache/SSL/PHP/MRTG/RRDTOOL/NET-SNMP ми отнемаше около 2-3 дена да компилирам всичко и

да се преборя с библиотеките и тяхната несъвместимост. За целта трябваше да се науча да пиша и на C

защото често се налагаше сам да се оправям след като не намеря решение на проблема и компилацията се издъни.

След като си направих мои лични пакети за горните неща - до следващата версия нещата вървяха прилично.

След което всичко се започваше отначало.

По тази система е почти невъзможно да направиш сериозен ъпгрейд на стара версия до последна версия.

За справка само ще кажа че съм правил многократно ъпгрейд от Fedora 5 до Fedora 10 която се намира на другия край на България и след рестарта

машината си работи отново толкова стабилно колкото и преди това без проблеми.

Друга голяма заблуда е, че слакуера бил много сигурен и стабилен. Че кой Линукс от водещите дистрибуции не е такъв ?

Ползвал съм и Debian , и SuSe и Fedora - всичките веднъж инсталирани си работят безпроблемно , разликата е обаче във времето за настройки и ъпгрейд

и възможността за споделяне на работата с други хора в екип.

Какво имам предвид: Ако сървъра е правен на слакуер от мен - то тогава всеки друг администратор влязъл на него , ще му трябва малко време да намери

кое къде съм записал и как съм го направил. Докато ако ползваме CentOS - там си има стандарт за почти всичко. Ясно е къде е firewall-a и как се маха

IPv6 ако не ти трябва.

Като предимства на Slackware-a не мога да се сетя за нищо конкретно , тази дистрибуция е подходяща за хора които са екстремисти , силно заклети фенове

на линукс , които нямат много сървъри за подръжка и обичат много да компилират постоянно и да разрешават промени по OS-а които напрактика в другите

линукси ги няма. Тоест Slackware-а е подходящ за разучаване на Линукс надълбоко, но за сериозна професионална работа е чист мазохизъм.

Не казвам че Slackware-a не върши работа или е лош. Казвам само че с него се губи прекалено много време в настройка на самата ОС , което в другите

дистрибуции е сведено до минимум и вкарано в нужните стандарти и добре документирано.

Тук е мястото да кажа че горното е изцяло мое мнение и не ангажирам никой с него. Знам че заклетите фенове на Slackware няма да ми повярват и

за секунда дори , но този пост НЕ Е ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА ТЯХ, а за хората които проучват каква Linux дистрибуция да разучават и коя е подходяща за направата

на сървър.

  • Харесай 5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Зависи услугата която ще обслужва сървъра. Ако ти се налага да правиш елементарен нат рутер и си на ясно какво правиш с него не вярвам на цент или федора да заложиш.

Федората е лесна за употреба десктоп дистрибуция,и ми е малко смешно като разбирам,че грамотен човек ще заложи на нея за някаква по сериозна стабилна работа :) За тая цел редхат админите си ползват цент-а.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм че ползват Fedora за рутери от колеги които купиха от сървърите. Изглежда поради по-новия софтуер (и теоретично по-нестабилен) прекарва повечко пакети?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така , където има нужда от последни версии на пакетите - тогава се ползва Fedora. CentOS 5.хх идваше с доста стари версии на PHP и MySQL което носеше една камара последствия - за да се пуснат по-нови и читави версии на тези продукти трябваше да използва външно неофициално репозитори - след което ефекта е все едно си ползваш Fedora. Ползвам Fedora от версия 3-4 нагоре , като последната версия която ползвах беше 15. Никога не съм имал проблеми със стабилността , като се има предвид че се ползва за сървъри при доставчици където се изисква непрекъсната работа 365 дни в годината.

След като излезе CentOS 6.0 Обаче , версиите на PHP и MySQL станаха достатъчно нови - за да се премине изцяло само на CentOS , но така или иначе - двете се управляват по абсолютно един и същ начин. Разликата е основно във версиите на софтуерните пакети. Fedora е един вид - тестовата водеща версия , докато при CentOS се държи на стабилността и много по дългия срок на поддръжка.

Fedora се спонсорира официално от RedHat.

след последната официална версия на CentOS 6.2 обаче нещата се промениха напълно в ползва на CentOS , пакетите там са вече достатъчно нови версии. Какъвто и рутер да направя , пак бих заложил на CentOS или Fedora , защото и двете се управляват по един и същ начин, и отново бих спестил много повече време , от колкото ако го правя със Slackware.

С помощта на един много малък BASH скрипт , мога да настроя CentOS да се ъпдейтне до последни версии , да сложи всички настройки които искам и да е готов за работа. При слакуер няма как да мина без допълнителни скриптове и писане.

А колкото до това колко е стабилна Федората , не си спомням за последните 7 години да съм имал проблем със някакъв бъг , който да е чупил сървърите с федора , дори в момента имам под ръка над 30-тина машини които си работят безпроблемно от години .

В същото време , ще се върна на думите - ако един сървър се ползва само за NAT - то тогава според мен няма нужда от сървър - а по скоро един микротик борд или машина с микротик , щом ще е Linux - на него освен NAT винаги ще има и WEB интерфейс :) а с него винаги върви и база данни ....

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.