Jump to content
  • 0

мнение за сървър


terminated

Въпрос

Supermicro PT8L Chassis Mounting Rails 1 бр.

Supermicro SNK-P0036, 1U Passive Heatsink UP 1 бр.

Western Digital 320GB SATA II RAID Edition 1 бр.

Kingston 1GB DDR3 1333MHz 3 бр.

Intel® Xeon Quad-Core E5620 2.40 GHz 1 бр.

Supermicro X8STi-LN4 1 бр.

Supermicro CSE-512L-260 1 бр.

Stinger Сървър 1 бр.

скорост: 1g

клиенти: 3-4к (активните едва ли са над 2к)

Ще се ползва за nat и queue .. може би ще сменя хард диска с компакт флаш понеже не ми трябва дисково пространство и незнам дали да разчитам на вградените мрежови карти или да се ориентирам към външни такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 99
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • promind

    18

  • Mile

    12

  • kokaracha

    12

  • Самуил Арсов

    9

Recommended Posts

  • 0

Два пъти по слаба машина с над 1000 клиента ...

http://itservice-bg.net/?p=1184

Много добре колеги, добър пример. Поздравления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Два пъти по слаба машина с над 1000 клиента ...

http://itservice-bg.net/?p=1184

браво 8)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Много добър пример как да се спестят 200-300 лева... Продължавам да се чудя на бизнес логиката в България. Вместо да дадеш 2к за сървър и общо взето да го забравиш в рака за 2-3 години, което да кажем за 1000 клиента е 2000:36:1000= около 6 стотинки на клиент месечно. Да сложим и тока + нужните Ah за юпс-а равни на 600 лева за целия период и дигаме с 2 стотинки.

Всъщност какво има да се избира? Купуваш си средата за момента и чакаш да омекне от pps. Робуването е голяма работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Всъщност какво има да се избира? Купуваш си средата за момента и чакаш да омекне от pps. Робуването е голяма работа.

При него се оправдава донякаде,няма достатъчно трафик/ппс и не му се е явил проблема.То и 5К клиенти да има зад него при положение че има 30Mb/s интернет пак ще е на 10% товара на машината.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз всъщност си мислех за началния пост:

скорост: 1g

клиенти: 3-4к (активните едва ли са над 2к)

Слагат се 2 средни машини и това е. Плюса е като срине едната не остава цялата мрежа без нет 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Мойте наблюдения са че броя онлайн клиенти товари повече рутера, от колкото голям трафик през него. 1000 включени Скайп-а и още толкова торент клиента, генерират не по-малко от 20 К пакета в секунда...отделно е броадкаста и става голяма буза. Прав е Миле че е по-добре да се заложи на по-скъпа машина с по-голяма производителност, а също и да се подсигури с резервна такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Мойте наблюдения са че броя онлайн клиенти товари повече рутера, от колкото голям трафик през него. 1000 включени Скайп-а и още толкова торент клиента, генерират не по-малко от 20 К пакета в секунда...отделно е броадкаста и става голяма буза. Прав е Миле че е по-добре да се заложи на по-скъпа машина с по-голяма производителност, а също и да се подсигури с резервна такава.

Твоите наблюдения ще се променят с течение на времето и увеличаение на скоростите/пакетите във вашата мрежа.

@Mile  то всъщност в началния пост питането беше за 1 машина която да обслужва тия клиенти.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Тук става въпрос за оптимизация а не за бизнес решения. Това е пример как да се оптимизира трафик на една машина с много потребители на Микротик. В такава натоварена машина от една страна трябва да се оптимизира CPU с мрежовите карти а от друга трафик контрола и точно най важното нещо което исках да покажа е, че един пакет като влезе в рутера минава през всичките правила в линеен вид тоест кара ги подред за да се определи неговата съдба. Това естественно е супер нефункционално както на машина за 2К така на машина за 500 лева когато има много потребители. Вкарваики правилата във firewall с 6 тарифи пакета първо преглежда шесте тарифи и после минава през address-list като по този нашин се "шейпят" само кативните потребители. Въпроса е техничеки а не бизнес и нищо не пречи да си купиш машина за 5К и пак да си я оптимизираш и да си гледаш 1% load average на CPU.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да видях, че е за една, но е малко хард моде с 1. Просто някоя събота 3к пик на клиентите и доло. 1гбпс просто не би им стигнало (не че на 2к би им стигнало вечер).

Руснаците с 10G карти гледам бутат по 2.5gbps и вероятно това е по-вярното решение за толкова юзери. Все пак оптимистично всеки очаква ръст. Каде на юзери, каде на трафик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Тук става въпрос за оптимизация а не за бизнес решения. Това е пример как да се оптимизира трафик на една машина с много потребители на Микротик. В такава натоварена машина от една страна трябва да се оптимизира CPU с мрежовите карти а от друга трафик контрола и точно най важното нещо което исках да покажа е, че един пакет като влезе в рутера минава през всичките правила в линеен вид тоест кара ги подред за да се определи неговата съдба. Това естественно е супер нефункционално както на машина за 2К така на машина за 500 лева когато има много потребители. Вкарваики правилата във firewall с 6 тарифи пакета първо преглежда шесте тарифи и после минава през address-list като по този нашин се "шейпят" само кативните потребители. Въпроса е техничеки а не бизнес и нищо не пречи да си купиш машина за 5К и пак да си я оптимизираш и да си гледаш 1% load average на CPU.

Абе аз пък си мисля че става въпрос за ново желязо и поставени условия като скорости и клиенти,както и начин на ползване.То ясно че рано или късно се стига до оптимизация,ама конкретно когато скоростите са  1Г и 2К онлаин няма много фаида от оптимизирането на правила/ядра/пакети само, щото ти трябва и такова желязо което разбира и може да се оптимизира.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Мойто мнение за хиляди клиенти Микротик отстъпва пред BSD и Дебиан

BSD има по добър shepar

С Debian може да направиш по добра оптимизация /микротик все още няма пълна 64битова версия/

Друго при микротик много от възможностите на кернела не може да се използват работата с sysctl не е възможна

по default /shepar, change-mss с вкарват ненужни и много динамични правила/

Например при 1000 pppoe клиента се пускат 2x1000 firewall правила само за change-mss, да не говорим за още толкова simple-query опашки. т.е. от към тунинг има малко възможности.

Добре ще бъде ако има advance версия с която конзолно да се пипа малко повечко.

Иначе микротик има и хубаво реализирани идей /PCQ, address-list, nstreme/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз като ползвам gentoo embedded(uclibc) да не би да не мога да ползвам sysctl?

Правилата за change-mss в микротик не са задължителни и реално може да се използва статично правило.

BSD става за Firewall - не и за кор рутер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

@Тодор Лазаров

mss правилата може и да са точно 2 статични и да се махне отметката в профила на рррое

аз ползвам това

/ip firewall mangle
add action=jump chain=forward comment="_tcp_, mss" disabled=no jump-target=mss
add action=change-mss chain=mss comment="_tcp_, mss fixation" disabled=no new-mss=1440 protocol=tcp tcp-flags=syn tcp-mss=!536-1460
add action=change-mss chain=mss comment="_tcp_, mss 1440 for mtu 1492" disabled=no new-mss=1440 protocol=tcp tcp-flags=syn tcp-mss=1453-65535
add action=change-mss chain=mss comment="_tcp_, mss clamp-to-pmtu" disabled=no new-mss=clamp-to-pmtu protocol=tcp tcp-flags=syn
[/code]

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

BSD става за Firewall - не и за кор рутер.

Дали това е причината Juniper да изберат freebsd за оснва на техния продукт, като се има и предвид че са ориентирани към клас бизнес потребители търсещи високо качество и производителност  8) . Май някои снощи е прекалил със гроздовия сок.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

@Тодор Лазаров

mss правилата може и да са точно 2 статични и да се махне отметката в профила на рррое

аз ползвам това

/ip firewall mangle

add action=jump chain=forward comment="_tcp_, mss" disabled=no jump-target=mss

add action=change-mss chain=mss comment="_tcp_, mss fixation" disabled=no new-mss=1440 protocol=tcp tcp-flags=syn tcp-mss=!536-1460

add action=change-mss chain=mss comment="_tcp_, mss 1440 for mtu 1492" disabled=no new-mss=1440 protocol=tcp tcp-flags=syn tcp-mss=1453-65535

add action=change-mss chain=mss comment="_tcp_, mss clamp-to-pmtu" disabled=no new-mss=clamp-to-pmtu protocol=tcp tcp-flags=syn

Да точно така

Сега остава и да се премахне simple-query-tata на pppoe-tata с pcq shaper

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.