Jump to content
  • 0

мнение за сървър


terminated

Въпрос

Supermicro PT8L Chassis Mounting Rails 1 бр.

Supermicro SNK-P0036, 1U Passive Heatsink UP 1 бр.

Western Digital 320GB SATA II RAID Edition 1 бр.

Kingston 1GB DDR3 1333MHz 3 бр.

Intel® Xeon Quad-Core E5620 2.40 GHz 1 бр.

Supermicro X8STi-LN4 1 бр.

Supermicro CSE-512L-260 1 бр.

Stinger Сървър 1 бр.

скорост: 1g

клиенти: 3-4к (активните едва ли са над 2к)

Ще се ползва за nat и queue .. може би ще сменя хард диска с компакт флаш понеже не ми трябва дисково пространство и незнам дали да разчитам на вградените мрежови карти или да се ориентирам към външни такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 99
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • promind

    18

  • Mile

    12

  • kokaracha

    12

  • Самуил Арсов

    9

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Като не става с mikrotik пробваи моя вариант с Debian, обърни внимание на smp_affinity, taskset и /proc/sys/net/  ...

http://itservice-bg.net/?p=1122

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това не е никак удобно решение...представи си бай Пеньо дето не разбира нищо от компютри да почне да ръчка в конзолата :)

Повечето "администратори" избират микротик, защото не се налага да пипат конзола.

При наличие на програмни езици ми е малко тъпо да избера конзолно решение...

За Firewall-a можеш спокойно да избереш FWadmin.

Останалото можеш да седнеш и да го направиш на php/cgi.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Всеки се чувства удобно с каквото си знае и си ползва от преди. Всички изброени вариянти биха свършили работата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На кого? На теб ли?

На мен и без скриптове ще ми свърши работа, ама както казах Бай Пеньо дето ти дава заплатата все месец и не знае кво правиш - няма да се чувства много сигурно.

Един вид ти ставаш незаменим, защото на теб ти е удобно така ама на друг иначе...

Никой среден или голям доставчик няма да те остави да си правиш всичко по твоя си начин, защото видиш ли на теб ти е удобно така...

Всеки търси прозрачност в системите си, да може ако ти си на моренце и си печеш дупенцето някой друг да ти свърши работата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Думите ти са истина.

С все повече и повече shell scripting като стандартизирани умения, това поне става заменимо от друг админ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Първо въобще не ме интересува Бай Пеньо дали може да се оправи или не. Аз като съм станал админ ако започна с Бай Пеньо да се съобразявам по добре да си търся друга работа. После минаваме на въпроса, че търсим "перформънс" и няма никакво значение как ще го постигнем ако bash ти е проблем мога да ти го направя в perl или piton но конзолата на този етап не е заменена с нищо друго (за справка виж Cisco и Juniper). Темата започна с това, че някой си иска да има 2000 потребителя на една машина а друг му отговори, че Микротик -  лично съм се убедил се чупи още на 400-500Mbits full dublex трафик и с simple queue и с pcq, sfq, pfifo какво ли не пробвах не става, защото все още в микротик няма инструмент като smp_affinity, taskset и /proc/sys/net/ за да да изстискам всичко от машината. Аз съм фен на Микротик и на всевъзможни места съм сложил routerboard's но когато работим с хиляди потребители до 4-та верси1 Микротик не е решение - сега ще видим в 5-та (има много обещания във форума от разработчиците за tcp tunning и multi core решения)

Хем питате, хем па ви е сложно да работите в шел ?!?!?!? Човек се чуди, защо ли да ви отговаря .... ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Първо въобще не ме интересува Бай Пеньо дали може да се оправи или не. Аз като съм станал админ ако започна с Бай Пеньо да се съобразявам по добре да си търся друга работа. После минаваме на въпроса, че търсим "перформънс" и няма никакво значение как ще го постигнем ако bash ти е проблем мога да ти го направя в perl или piton но конзолата на този етап не е заменена с нищо друго (за справка виж Cisco и Juniper). Темата започна с това, че някой си иска да има 2000 потребителя на една машина а друг му отговори, че Микротик -  лично съм се убедил се чупи още на 400-500Mbits full dublex трафик и с simple queue и с pcq, sfq, pfifo какво ли не пробвах не става, защото все още в микротик няма инструмент като smp_affinity, taskset и /proc/sys/net/ за да да изстискам всичко от машината. Аз съм фен на Микротик и на всевъзможни места съм сложил routerboard's но когато работим с хиляди потребители до 4-та верси1 Микротик не е решение - сега ще видим в 5-та (има много обещания във форума от разработчиците за tcp tunning и multi core решения)

Хем питате, хем па ви е сложно да работите в шел ?!?!?!? Човек се чуди, защо ли да ви отговаря .... ?

Абе и ти видя бая зор с дебиана и PowerEdge 1850 докато се усетиш че сас старите ядра и чипсети няма да мине номера :) Само не разбрах пробва ли със бсд-то и неговите интелски драйвъри колко ще изкара и как се държи машината ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Първо въобще не ме интересува Бай Пеньо дали може да се оправи или не. Аз като съм станал админ ако започна с Бай Пеньо да се съобразявам по добре да си търся друга работа. После минаваме на въпроса, че търсим "перформънс" и няма никакво значение как ще го постигнем ако bash ти е проблем мога да ти го направя в perl или piton но конзолата на този етап не е заменена с нищо друго (за справка виж Cisco и Juniper). Темата започна с това, че някой си иска да има 2000 потребителя на една машина а друг му отговори, че Микротик -  лично съм се убедил се чупи още на 400-500Mbits full dublex трафик и с simple queue и с pcq, sfq, pfifo какво ли не пробвах не става, защото все още в микротик няма инструмент като smp_affinity, taskset и /proc/sys/net/ за да да изстискам всичко от машината. Аз съм фен на Микротик и на всевъзможни места съм сложил routerboard's но когато работим с хиляди потребители до 4-та верси1 Микротик не е решение - сега ще видим в 5-та (има много обещания във форума от разработчиците за tcp tunning и multi core решения)

Хем питате, хем па ви е сложно да работите в шел ?!?!?!? Човек се чуди, защо ли да ви отговаря .... ?

Кой ти каза, че ми е сложно да работя "в шел"?

Напротив - предпочитам да работя под конзола, ама правя ли всичко под конзолата и в скриптове, "Бай Пеньо" ще ми задава 10000 въпроса на 10 секунди , кое къде стои и за кво служи.

Предпочитам да използвам МикроТик точно поради тази причина, защото там всичко си се вижда.

Там където бай Пеньо няма работа слагам линукс и само аз пипам. Имам бордер на uClibc gentoo , до който "Бай Пеньо" няма достъп, просто защото не го интересува какво става на тоя бордер...там клиенти не се връзват и графиките си се чертаят...него това го интересува - ДА ВИЖДА!

А това да не те интересува, какво искал "бай Пеньо" е меко казано...надувка...не може да не те интересува какво мисли шефа ти по въпроса, все пак от него си вземаш заплатата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Когато шефа ти купи Cisco се прави, че го конфигурираш нещо с мишката пред него .... (наистина нямам никакво желание да влизам в безмислени спорове)

По темата: Съвсем случайно намерих презентацията за Mikrotik 5x и IRQ balancing. На слайд 17 много ясно се вижда при multi core системите как ще се асоциират IRQ-та а на двата последни слайда се вижда резултата как трафика се вдига двойно и ядрата се товарят равномерно.

http://data.itservice-bg.net/documents/Mikrotik5x-IRQ.pdf

Така, че за човека пуснал темата - за 2к потребители решението е Линукс или Микротик 5. Но във форума пише, че дори да е бета rc7 не е готов още за сериозна работа.

@kokaracha: Не съм пробвал с BSD макар, че го харесвам но някой неща тепърва щях да ги изучавам. Просто намерих решението със Supermicro, Quad Xeon и Linux. На тази конфигурация започнах с Vyatta, тя се държеше най добре но при 3000 правила perl скриптовете по който е построена дистрибуцията стават много бавни и за едно правило можеш да си почакаш. После пробвах с Микротик 4.9 - не можах да направя повече от 300Mbit full duplex трафик защото shapera гърмеше процесора. Накрая стигнах до Линукс като взех много неща от Vyatta и всичко заспа. При 3200 правила iptables и tc, 700 потребителя, 150 000pps, пълна BGP таблица 320 000 route, upload 400Mbits - download 300Mbit ядрата на процесора не превишават 60% натоварване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

"Бай Пеньо" трябва да има видимост на канала пред клиента

(за да си чеша самолюбието колко клиента има и да се чеша по корема)

и да знае клиента дали е платил и повече не му трябва.

А на админа му е работа да каже на "Бай Пеньо" че еди къде си има много клиенти

и трябва да инвестира в техника за да не избягат и да не пускат лоша мълва.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

... А на админа му е работа да каже на "Бай Пеньо" че еди къде си има много клиенти

и трябва да инвестира в техника за да не избягат и да не пускат лоша мълва.

И той да го пита: "... е добре де , ма то до са как си е работило... то това хууо , ма много скъпо ... трабва да питам Едикойси , той как го беше напраил...то ако ше купуваме се такива неща аз за ко те зех ... ти нали каза...."

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Става с благи думи мед да му капе на сърцето

и се набляга на настъпващата конкуренция

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И той да го пита: "... е добре де , ма то до са как си е работило... то това хууо , ма много скъпо ... трабва да питам Едикойси , той как го беше напраил...то ако ше купуваме се такива неща аз за ко те зех ... ти нали каза...."

Абсолютно!

От 10 години само това слушам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Става с благи думи мед да му капе на сърцето

и се набляга на настъпващата конкуренция

особено това :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Два пъти по слаба машина с над 1000 клиента ...

http://itservice-bg.net/?p=1184

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.