Jump to content
  • 0

мнение за сървър


terminated

Въпрос

Supermicro PT8L Chassis Mounting Rails 1 бр.

Supermicro SNK-P0036, 1U Passive Heatsink UP 1 бр.

Western Digital 320GB SATA II RAID Edition 1 бр.

Kingston 1GB DDR3 1333MHz 3 бр.

Intel® Xeon Quad-Core E5620 2.40 GHz 1 бр.

Supermicro X8STi-LN4 1 бр.

Supermicro CSE-512L-260 1 бр.

Stinger Сървър 1 бр.

скорост: 1g

клиенти: 3-4к (активните едва ли са над 2к)

Ще се ползва за nat и queue .. може би ще сменя хард диска с компакт флаш понеже не ми трябва дисково пространство и незнам дали да разчитам на вградените мрежови карти или да се ориентирам към външни такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 99
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • promind

    18

  • Mile

    12

  • kokaracha

    12

  • Самуил Арсов

    9

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

За 3к потребители чак 3 бордера не му трябват... и един му стига само да не е някакъв линукс, че не се знае кво ще стане след рестарт :o

За бордери...по-добри от Cisco няма...както казах една 76ца + доста стабилен UPS и евентуално някакъв агрегат, който да поддържа UPS-a и верно нема кой да го запре :)

Да де ама тука няма питане за бордери а за  нат/шеип.Мен и половината на 30 машини ми се виждат прекалено много,бих казал 2 или 3 ако са по слаби.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ти не си ли правил непоправима грешка в CLI  , а не си ли виждал дефектиращ UPS , а да са ти палили сървърното?

А за повредено CISCO чувал ли си?

То ако ти се запали сървърното и 10 бордера да имаш...файда никва ;)

А за повредено циско съм чувал...но за повредено 7600 не съм :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ух , така... малко не сам описал цялото положение при мен с топологията ..

До всяко село има vlan ,а до по-големите и по няколко(всяка /24 в отделен vlan) и switch от рода на linksys SPS 224G4 ,а после всички vlan`s отиват в едно WS-C3750G-24T , което ми държи и бгп с доставчика. Не ми е проблем да разделя мрежите и на 5 сървъра , но при условие ,че c2d на 1.6 се справя добре с над 1/3 от абонатите си мислех ,че ще успея с 1 по-сериозен сървър,но явно не е точно така.

Това с микротиците на всяко село беше бързо решение , когато обектите бяха малко ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Препоръчвам... Cisco за бордер + ospf + микротик за крайните клиенти на принципа на балансирането...

Тази идея я ползвам и работи добре но не със Cisco ;)

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Тази идея я ползвам и работи добре но не със Cisco ;)

Не е задължително да е Cisco...просто да е достатъчно стабилно и да върши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

То всичко е казано в един друг форум за МТ и шейп.

"Ядро у них мрачно запатчено, и тот же imq патч имеет море багов (шейпер + NAT = packetloss).

Какой человек в здравом смысле поставит себе в продакшн такую систему?

Тут  дело даже не в том, что и кто привык, а в том, что Микротик - это  кастрированный линукс, для мышевозов-недоучек, которым лень почитать  документацию, и которые способны только кнопели потыркать. Из хорошего и  инновационного в нем только wireless.

Добавлю еще:

A)На  Микротик нет закономерной зависимости от моделей железа. Т.к. это  "черная коробка" - наблюдать закономерности там очень сложно.

Б)Например  GSO/TSO/LRO надо на роутерах и NAS отключать, иначе шейпер может  здорово врать. В микротике возможности этим управлять наглухо нет."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

То ако ти се запали сървърното и 10 бордера да имаш...файда никва :o

А за повредено циско съм чувал...но за повредено 7600 не съм :)

Я пак прочети:

И три бордер/рутера на три различни места към различни доставчици с BGP към тях и ТОВА ЧУДО НАМА КОЙ ДА ГО ЗАПРЕ  ;D

Ух , така... малко не сам описал цялото положение при мен с топологията ..

До всяко село има vlan ,а до по-големите и по няколко(всяка /24 в отделен vlan) и switch от рода на linksys SPS 224G4 ,а после всички vlan`s отиват в едно WS-C3750G-24T , което ми държи и бгп с доставчика.

Е това беше и при мене , много е удобно с 3750-тката , но е бомбаджииска работа да разчиташ на една точка и една машина.

След време добавихме и втора 3750-ка за баланс на кантара , но ...

1. Тоя с багера, нито от 3750 с BGP разбира, нито пък от жълти ленти с надпис "...ВНИМАНИЕ КОМУНИКАЦИОНЕН КАБЕЛ.."

2. С агрегатите винаги има проблем , изгорил съм вече бая техника .....  ;)

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

То всичко е казано в един друг форум за МТ и шейп.

...imq патч ... шейпер + NAT = packetloss....

A какви доказателства имате за това ? Някакво сравнение може би, как Cisco например няма "загуба на пакети при шейп" ?

По-леко с водката само. ;D;)

P.S. По темата: За такъв сървър, ще ти съдействам да тестваш последния RC или дори development MikroTik RouterOS. Мисля че ще останеш доволен. Заедно със разпределението на IRQ-тата на ядрата и т.н. екстри от последните версии (само да подберем по-работеща че все пак тестов рилийз!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Дам imq докарва доста-сериозни загуби на пакети но шейпъра става доста по-лек. Освен това всички шейпъри работят на база дропене на пакети, така че при достигане на лимита, няма как да няма загуба на пакети. Освен това разпределението на IRQ-та по ядрата не е кой знае каква панацея...пък и последните версии на iptables позволяват да се разхвърлят и правилата по ядрата, което си е може би някакво допълнително предимство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря gbdesign за точния коментар.

А как ще докажем че RouterOS дропва пакет без това да е tail-drop на fifo queue например ? ;D .т.е. очаквано/според конфигурациатя? Под Linux ако някой е мрънкал за imq (трябва да потърся относно проблема когато имам време/мерак) то не означава че под RouterOS се наблюдава същия проблем.

Разчитам модификацията да е максимална и проблемите да са изчистени. Ако забележа проблем обикновено отправям сериозни съобщения до support@mikrotik.com.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Що  RC-та  или development MikroTik RouterOS-и като можеш със всеки един лин да правиш същото само че да върви по бързо ;D

http://kernelnewbies.org/Linux_2_6_35

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Какви софтуерни пакети за Linux бихте предпочели които да заместят функционалнстта на MT RouterOS ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

МикроТик е много удачен за най-малките Интернет доставчици, както и за офис-мрежи.

Най-дразнещият му недостатък е , че не е безплатен а и възможностите му за модифициране са ~нулеви.

Линукс дава почти неограничена свобода но си иска доста време и умения....не е като да разцъкаш отметките на МикроТик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.