Jump to content
  • 0

hap ax3 слаб WI-FI сигнал


sauronnet

Въпрос

Здравейте,от няколко дни съм с hap ax3 wifi6 и ми прави впечатление, че Wi-fi обхвата е доста слаб. По дефоулт "antena gain" е на 0 ( променях го- ефект никакъв ), избрал съм регион България. Реално обхвата (2.4гхц)  е лош и слаб. Стария рутер (Mikrotik-RB2011UiAS-2HnD-IN) бе на същото място и не съм имал проблеми за покрие жилището. hap ax3го дават с 5.5 дб. антени и трябваше да е с отличен обхват на 2 и н 5 гхц, но реално не е ок дори на 2 гхц. Някой имал ли се е с подобен проблем ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, sauronnet написа:

Здравейте,от няколко дни съм с hap ax3 wifi6 и ми прави впечатление, че Wi-fi обхвата е доста слаб. По дефоулт "antena gain" е на 0 ( променях го- ефект никакъв ), избрал съм регион България. Реално обхвата (2.4гхц)  е лош и слаб. Стария рутер (Mikrotik-RB2011UiAS-2HnD-IN) бе на същото място и не съм имал проблеми за покрие жилището. hap ax3го дават с 5.5 дб. антени и трябваше да е с отличен обхват на 2 и н 5 гхц, но реално не е ок дори на 2 гхц. Някой имал ли се е с подобен проблем ?

Пробвай без да задаваш регион, би трябвало радиата да работят съответно на 27 за 2.4GHz и 23 децибел-миливата на 5GHz

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ресторнах конфигурацията и запичнах наново- същата работа. Около 30% по слабо покритие от стария микротик в 2.4 обхвата. 2011 май е с 4dB. антени. Този е с 5.5db което бе и една от основните причини за покупката - а именно малко да позасиля и разширя покритието плюс 5 гхц ( преди бях сложиш втори рутер за 5те гхц конфигуриран като AP.)  

Реално сега ефекта е обратен и то срещу 300 лв. Това, което ми прави впечатление е че при Hap AX3 в терминала с команда /interface network print... . не се приема за да се настрои antena gain а се променя в графичен вид от меню interface- wireless като отново казвам по дефоулт е 0 (поне при стария 0 е най силно според производителя а там мисля по дефоулт идва на 2).

На ревютата го дават за рутер със страхотен обхват и скорости на wifi покритие и реално аз това и очаквах ама....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Пробвайте подобни настройки и споделете!

/interface wifiwave2 channel
add band=5ghz-ax disabled=no frequency=5745 name=5745 width=20/40/80mhz
add band=2ghz-ax disabled=no frequency=2412 name=2412 width=20/40mhz-Ce
/interface wifiwave2 security
add authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk disable-pmkid=yes disabled=no name=mypass passphrase=strongsecret
/interface wifiwave2
set [ find default-name=wifi1 ] configuration=my-cfg5 configuration.mode=ap disabled=no
set [ find default-name=wifi2 ] configuration=my-cfg2 configuration.mode=ap disabled=no
/interface wifiwave2 configuration
add channel=2412 datapath=datapath-lan disabled=no name=my-cfg2 security=mypass ssid=myradio2
add channel=5745 datapath=datapath-lan disabled=no name=my-cfg5 security=mypass ssid="myradio5"
/interface wifiwave2 datapath
add bridge=bridge-lan disabled=no name=datapath-lan

Естествено подменете нужните неща като име на мрежа , парола и т.н.

Не знам с какви очаквания сте били от покритието на сигнал, но за сравнение радиото на 2011 е 30dBm или 1000mw. което е двойно повече от 27dBm/500mw./

За 5 GHz така на 5745 ще работи на максимална мощност 28dBm , но заради някои устройства, които не виждат честотата /пример, когато са на регионални настройки България/ някой сетват на 5180, където усилването е както казах 23dBm.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Изключително съм разочарован - дори на 2,4 ghz през една стена на лаптоп обхвата продължава да се движи между 2 и 3 черти  (dell w10) при условие че с TP Link ax53 и в 2,4 и 5 г.херца обхвата е до горе както и с MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN на 2.4 обхвата е на макс. 

 

Пускам пинг от лаптопа към сървъра който е на 1 метър от рутера (преди със MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN + ax53 за AP ) пинга винаги е бил 1ms. Сега особенно ако съм на 5-те гигахерца виждам стойностти 80-100ms. 

 

Трагедия някъква е този опит на mikrotik за двубандов рутер.

 

 

 

Рестор конфигурацията и започнах наново- същата работа. Около 30% по слабо покритие от стария микротик в 2.4 обхвата. 2011 май е с 4dB. антени. Този е с 5.5db което бе и една от основните причини за покупката - а именно малко да позасиля и разширя покритието плюс 5 гхц ( преди бях сложиш втори рутер за 5те гхц конфигуриран като AP.)  

Реално сега ефекта е обратен и то срещу 300 лв. Това, което ми прави впечатление е че при Hap AX3 в терминала с команда /interface network print... . не се приема за да се настрои antena gain а се променя в графичен вид от меню interface- wireless като отново казвам по дефоулт е 0 (поне при стария 0 е най силно според производителя а там мисля по дефоулт идва на 2).

На ревютата го дават за рутер със страхотен обхват и скорости на wifi покритие и реално аз това и очаквах ама....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Усилване на антената на 2.4GHz e 3.3 dBi, a  на 5GHz е5.5 dBi. Единствено регионалните настройки на радиата биха довели до драстично намаляване на сигнала. Да разбираме ли , че все още се мъчете да променяте деф. конфигурацията , а не сте се опитали на чисто без нея конфигурация да настроите това което ви посъветвах по-горе ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Абе с тоя Wave2, нещо, тегава работата. И аз не мога да го изпържа моя и обхвата не е кой знае какво.. Ползвам го за АП, иначе държи , но ... Отделно, не мога да кънектна лаптопа към 5Гх, който е старичък и нещо ми дава грешка при кънект...

 

Редактирано от mitakabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 16 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Усилване на антената на 2.4GHz e 3.3 dBi, a  на 5GHz е5.5 dBi. Единствено регионалните настройки на радиата биха довели до драстично намаляване на сигнала. Да разбираме ли , че все още се мъчете да променяте деф. конфигурацията , а не сте се опитали на чисто без нея конфигурация да настроите това което ви посъветвах по-горе ?

Ами не ми остана време до момента да го конфигурирам по описания от вас по-горе начин. Но като цяло не ме устройва подобно устройство. В реални условия се оказа, че няма как да отпадне необходимостта от AP (в моя случай TP-Link) което ме дразни и това бе и една от причините да взема hap ax3....но...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

@mitakabs
Wi-Fi стандартът Wave2 се отнася за някои от най-новите подобрения в безжичните мрежи, които са били внесени в стандартите IEEE 802.11ac и IEEE 802.11n. Wave2 включва редица подобрения в сравнение с предишните версии на Wi-Fi стандартите, като по-високи скорости на предаване на данни, подобрена ефективност и по-добро управление на множество устройства, свързани към мрежата. Тоест Wave2 не е пакет на MikroTik а унифициран driver които ползват всички пройзводители. Например TP-link AX серията е с Wave2, та в тоя ред на мисли "тегав" ли е или не е според теб ?

@sauronnet
Моля те, опитай се да си представиш как изглежда твоята ситуация в момента. Задаваш въпрос във форума който е нещо като монолог, отговарят ти два пъти, след което пишеш, че нямаш време да направиш предложената ти конфигурация. В същото време продължаваш с "ревю" колко не те устройва продукта.

 

Форумите (появили се преди 20 години по масово) в началото бяха безмислени говорилни, после се появиха социалните мрежи и нещата се по изчистиха в по профилиран вариант, станаха места за споделяне на опит и информация в определени сфери за което аз много се радвам. Ние не сме инфлуенсери а системни администратори, винаги търсим да изстискаме максимума от техниката, затова пробваме различни конфигурации и се учим в текущия процес. Изречение като "тегав Wave2", "ресетнах го 10 пъти" (все едно конфигурацията е 20000 а не 20 реда), "нямам време да пробвам тази конфигурация" са просто несериозни.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Някои не ядат яйца, 'щот имало черупки, та и таз същата.

  • Хаха 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 5 часа, Самуил Арсов написа:

@mitakabs
Wi-Fi стандартът Wave2 се отнася за някои от най-новите подобрения в безжичните мрежи, които са били внесени в стандартите IEEE 802.11ac и IEEE 802.11n. Wave2 включва редица подобрения в сравнение с предишните версии на Wi-Fi стандартите, като по-високи скорости на предаване на данни, подобрена ефективност и по-добро управление на множество устройства, свързани към мрежата. Тоест Wave2 не е пакет на MikroTik а унифициран driver които ползват всички пройзводители. Например TP-link AX серията е с Wave2, та в тоя ред на мисли "тегав" ли е или не е според теб ?

@sauronnet
Моля те, опитай се да си представиш как изглежда твоята ситуация в момента. Задаваш въпрос във форума който е нещо като монолог, отговарят ти два пъти, след което пишеш, че нямаш време да направиш предложената ти конфигурация. В същото време продължаваш с "ревю" колко не те устройва продукта.

 

Форумите (появили се преди 20 години по масово) в началото бяха безмислени говорилни, после се появиха социалните мрежи и нещата се по изчистиха в по профилиран вариант, станаха места за споделяне на опит и информация в определени сфери за което аз много се радвам. Ние не сме инфлуенсери а системни администратори, винаги търсим да изстискаме максимума от техниката, затова пробваме различни конфигурации и се учим в текущия процес. Изречение като "тегав Wave2", "ресетнах го 10 пъти" (все едно конфигурацията е 20000 а не 20 реда), "нямам време да пробвам тази конфигурация" са просто несериозни.

 

Да - така е, до някъде сте прав - приемам критиката. Събота и неделя ще опитам да отделя време за въпросната конфигурация, но честно казано не съм много обнадежден. Относно това дали е сериозно ило не мога да кажа следното:

На мен ми трябва добре работеща lan и добро wifi покритие за жилище около 100кв. Във всяка стая имам по няколко безжични устройства (основно на 2.4) съставни елементи на smart home датчици, сензори и т.н. Отделно имам сървър 24/7 и два лаптопа и два телефона , plex,  и един хипервайзер. 

Реално за да ми работи всичко това ми трябва стабилна работа от към мрежа - съгласете се се че не е много приятно всичко това да " пада " за да си правя експерименти и проби на едно. 

Уважавам всяко едно мнение тук но очаквам същото и към мен - все пак темата в която си позволявам да пиша е "Микротик за начинаещи "  Нямам претенций за разбиращ и затова пиша тук. В никакъв случай неискам да правя антиреклама на марката - напротив последните поне 5 години съм бил основно с микротик но винаги съм имам AP допълнително. Точно това исках да избегна с новия рутер. Жилището е тухла (не железобетон) и си мисля че не би трябвало да е проблем да се покрие от един съвременен двубандов рутер с доста сериозна заявка в ревюто си. 

Ще помоля за компетентно мнение - предложете модел на микротик (разбира се не индустриален) който да е с двата банда и да е с ДОБРО wifi6  покритие. 

Предварително благодаря. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 2 часа, sauronnet написа:

...

Ще помоля за компетентно мнение - предложете модел на микротик (разбира се не индустриален) който да е с двата банда и да е с ДОБРО wifi6  покритие. 

Предварително благодаря. 

Ако търсите по-сериозно покритие от едно устройство на 2.4 и 5GHz честота, то определено ви трябва тип рутер с радиa 4x4:4 MU-MIMO. Такъв подобен модел в портфолиото на Микротик все още не съществува, ако изключим RBD25G-5HPacQD2HPnD /Audience/ и RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN, но те са с по-стара генерация радиа 4та за 2.4GHz и 5та за 5GHz спрямо търсената от вас 6та генерация! Да се надяваме , че скоро ще имат наследници с по-новата 6та.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 4 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Ако търсите по-сериозно покритие от едно устройство на 2.4 и 5GHz честота, то определено ви трябва тип рутер с радиa 4x4:4 MU-MIMO. Такъв подобен модел в портфолиото на Микротик все още не съществува, ако изключим RBD25G-5HPacQD2HPnD /Audience/ и RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN, но те са с по-стара генерация радиа 4та за 2.4GHz и 5та за 5GHz спрямо търсената от вас 6та генерация! Да се надяваме , че скоро ще имат наследници с по-новата 6та.

Благодаря за отговора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Отново въпрос към по-компетентните:

Ако остана с MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN (заради 10 те си lan порта, което си е  предимство) и след него сложа втори рутер който да е wifi 6 как би по удачно (правилно) да се конфигурира мрежата ?

Вариант 1:

Втория рутер да е в режим AP и мрежата да се администира само от микротик-а 

 

Вариант 2:

Втория рутер да си генерира нова подмрежа със съответните си настройки, рестрикций, портове и т.н 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Втория го остави АП. Бриджваш WiFi и LAN интерфейсите само и настройваш секюрити, DHCP ще ти раздава 2011, но го вържи към някой от GBit портовете...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 3.10.2023 г. at 11:58, Самуил Арсов написа:

@mitakabs
Wi-Fi стандартът Wave2 се отнася за някои от най-новите подобрения в безжичните мрежи, които са били внесени в стандартите IEEE 802.11ac и IEEE 802.11n. Wave2 включва редица подобрения в сравнение с предишните версии на Wi-Fi стандартите, като по-високи скорости на предаване на данни, подобрена ефективност и по-добро управление на множество устройства, свързани към мрежата. Тоест Wave2 не е пакет на MikroTik а унифициран driver които ползват всички пройзводители. Например TP-link AX серията е с Wave2, та в тоя ред на мисли "тегав" ли е или не е според теб ?

 

 

Така, понеже и аз се бъхтя с тоя рутер и т.н.Wave2  драйвер.. Да ти споделя че да, ТЕГАВА е работата с тоя драйвер. Колкото и да го хвалиш и  унифициран да е и УДОБЕН за работа в мултисегменти. В частност липсват мноого настройки , които биха били в полза на потребителите. Та тук няма една елементарна опция data rates, да огранича до къде да ми държи кънектнати устройства!!! Седи ми вързан телефона, а нямам реално никаква връзка! Отделно опцията с надупването на усливането липсва. Т.е. , може и да е унифициран и удобен за работа с много устройства , cApsMan  и т.н.., но от към тънки настройки има доста липси..ако някъде съм порпуснал нещо в настройките и тия неща ги има, моля да споделите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.