Jump to content
  • 0

Mikrotik CRS109-8G-1S-2HnD-IN + LTE карта


kaloto

Въпрос

Здравейте,

нов съм и искам да знам мога ли да сложа сим карта към рутера като резервна връзка? Имам карта с неограничен интернет и флашка. Трябва ли да правя някакви настройки или просто я свързвам към USBто. Идеята ми е ако прекъсне основния интернет да превключва на сим картата и когато се включи основният нет пак да превключва на него. Възможно ли е? Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, kaloto написа:

И двата доставчика са с реално IP.

Предполагам искате да кажете публичен IP адрес ! Мен ме интересува дали е статичен този адрес или динамично получен, за да знам как да конфигурираме.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 57 минути, kaloto написа:

Статични са...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

/interface list member
add interface=ether1 list=WAN
add interface=ether2 list=WAN
/ip route
add check-gateway=ping distance=1 gateway=8.8.8.8
add check-gateway=ping distance=2 gateway=80.80.80.80
add check-gateway=ping distance=3 gateway=72.0.0.1
add distance=4 gateway=72.0.0.2
add distance=1 dst-address=8.8.8.8/32 gateway=72.0.0.1 scope=10
add distance=1 dst-address=80.80.80.80/32 gateway=72.0.0.2 scope=10

Замести ip адреса 72.0.0.1 с адреса за гейт на доставчик Виваком, ip адреса 72.0.0.2 с адреса за гейт на А1 .

Провери в стената , че снат правилото е с изходяща листа WAN за всеки случай.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Дава ми тази грешка като реша да вкарам първият route

1.png

 

Преди 8 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Провери в стената , че снат правилото е с изходяща листа WAN за всеки случай.

това не го разбрах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 8 часа, kaloto написа:

Дава ми тази грешка като реша да вкарам първият route

1.png

 

това не го разбрах

 

Извинявай аз до колкото виждам и ако виждам правилно тука се мъчиш да седнеш gateway 8,8,8,8, с запитайки май а не с точки зареди това е е в червено но тога до колкото виждам от снимката ако се бъркам извинявай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 8 часа, kaloto написа:

Дава ми тази грешка като реша да вкарам първият route

1.png

 

това не го разбрах

Първо вижда се от снимката , че имаш динамичен получен път т.е. имаш динамичен IP адрес на ether1 или на WAN1, a аз на два пъти те питах, както ти твърдиш друго! Грешка ти дава понеже както над мен са написали сте ползвали запетая на место точка между цифрите за гейт.

Снат правилото е в секция firewall-nat , където ртябва да имаш и провериш правилото за src -nat дали за out-interface-list=WAN .

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Нещо не разбирам... И на двата доставчика съм със статични айпита... това ,което се вижда е въведено автоматично след като прекараха оптиката...Рутера автоматично си дръпна настройките,но IPто е това и не се мени

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Знам ,че са статични ,защото си плащам допълнително за такива... Динамичното айпи до колкото знам се сменя при всяко рестартиране на рутера. Моите не са такива на 100%

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
3 hours ago, JohnTRIVOLTA said:

Снат правилото е в секция firewall-nat , където ртябва да имаш и провериш правилото за src -nat дали за out-interface-list=WAN .

Предполагам това имате предвид.

1.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

1. Динамичен IP адрес e този който го назначава рутера на доставчика към клиента, това се случва с DHCP, PPoE или някакъв VPN.
2. Статичен IP адрес е написан ръчно от човек директно в клиентския рутер, употребява се рядко. Обикновено когато мрежовата маска е по малка от /24 или за транспортни IP адреси в тунели и VLAN-и.
3. Публичен IP адрес е такъв който се вижда в целия свят, тези адреси се дават от световната организация IANA на RIPE за Европа на твоя доставчик а той на теб.
4. Частен IP адрес е този който ти е зад домашния рутер и не се рутира в Интернет, например 192.168.xx.xx. Тези адреси обикновено са "маскирани" с NAT зад публичния ти IP адрес и си ги виждаш само ти.

---------------------------------------------

Ако всеки път когато рестартираш рутера получаваш винаги един и същ адрес чрез протокола DHCP, то той е динамичен.
Справка: ip dhcp-server print

Ако всеки път когато рестартираш рутера получаваш различен IP адрес то той също е динамичен, просто се сменя (това е стара глупава практика на VIVACOM при ADSL)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Е сега ме хвърлихте в размисъл. На а1 ми е статичен , защото си го въвеждам сам. На Вивакон си плащам за статичен, но явно е динамичен ,но си променят те автоматично?

4 hours ago, JohnTRIVOLTA said:

Първо вижда се от снимката , че имаш динамичен получен път т.е. имаш динамичен IP адрес на ether1 или на WAN1, a аз на два пъти те питах, както ти твърдиш друго

Съжалявам,че съм ви подвел, но сега разбирам от Администратора на дорума,че Виваком май са ми дали явно "уж" статичен адрес, който предполагам е динамичен, на А1 ми е статичен ,защото сам си го въвеждам. В този случай ще се промянат ли настройките? А аз при първа възможност ще се свържа с Виваком за да разнища нещата ,защото си плащам допълнително за статичен адрес. Не съм и предполагал ,че има такава тъпа практика!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

От гледна точка на качеството на услугата няма никакво значение как назначавате (динамично/статично) публичния си IP адрес. Различните начини са просто метод за конфигурация според топологията на доставчика на Интернет които не би трябвало да зависи от вас.

От гледна точка на логиката динамичния протокол (пример: DHCP) е за предпочитане защото освен адрес вие получвате DNS а може би и NTP сървъри за които доставчика гарантира качеството на услугите им.

Вие плащате допълнително за да не ви се променя публичния IP адрес, това е както казах вече търговски трик за два лева, което пък е икономическа а не техническа причина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ок значи този вариант също става (поне вече знам, че е динамичен адрес). При това положение как да конфигурирам рутера?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
На 22.01.2023 г. at 16:04, kaloto написа:

Ок значи този вариант също става (поне вече знам, че е динамичен адрес). При това положение как да конфигурирам рутера?

/ip dhcp-client
add default-route-distance=3 interface=ether1 script="/ip route\r\
    \nset [find where comment~\"ISP1\"] gateway=\$\"gateway-address\""
/ip route
add check-gateway=ping distance=1 gateway=8.8.8.8
add check-gateway=ping distance=2 gateway=80.80.80.80
add distance=4 gateway=72.0.0.2
add distance=1 dst-address=8.8.8.8/32 gateway=72.0.0.1 scope=10 comment=ISP1
add distance=1 dst-address=80.80.80.80/32 gateway=72.0.0.2 scope=10

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
On 1/23/2023 at 8:45 PM, JohnTRIVOLTA said:
/ip dhcp-client
add default-route-distance=3 interface=ether1 script="/ip route\r\
    \nset [find where comment~\"ISP1\"] gateway=\$\"gateway-address\""

 

От чисто любопитство, а ако адреса е динамичен по ппое?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, bozko написа:

 

От чисто любопитство, а ако адреса е динамичен по ппое?

Това е ppp връзка и маршрута е за директно свързан интефейс, който е и гейт за ласт рисорт път. Така че интерфейса/pppoe/ който създавате, не се променя! Слагате на pppoe интерфейса по-голяма метрика пример 3 за def. route , който ще е резервен маршрут.Ракурсията ще е за dst.address е някакъв pub.addr. пример 9.9.9.9 с gatеway pppoe интерфейса и scope 10 и път ласт рисорт с гейт 9.9.9.9 дистанция 2 ако ще е втори бекъп маршрут и чек пинг! Трябва да получите накрая това:

0.0.0.0/0               pppoe-out1             3

0.0.0.0/0                    9.9.9.9                2

9.9.9.9/32            pppoe-out1             1

xx.xx.xx.xx/32     pppoe-out1             0

xx.xx.xx.xx/32 е адреса на PPPoE сървъра, като пътищата с метрика 3 и 0 са динамични, а тези с метрика 1 и 2 са статичните!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.