Jump to content
  • 0

Mikrotik CRS109-8G-1S-2HnD-IN + LTE карта


kaloto

Въпрос

Здравейте,

нов съм и искам да знам мога ли да сложа сим карта към рутера като резервна връзка? Имам карта с неограничен интернет и флашка. Трябва ли да правя някакви настройки или просто я свързвам към USBто. Идеята ми е ако прекъсне основния интернет да превключва на сим картата и когато се включи основният нет пак да превключва на него. Възможно ли е? Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 1
  • Администратор
Преди 4 часа, kaloto написа:

Имам и Winbox. Не виждам особена разлика, но ако трябва ще го използвам. Трябва ли да правя допълнителни настройки някакви за да използвам LTE като бекъп връзка?

Първо добави интерфейса lte1 към листата за WAN. Ако приемем , че ether1 ви е основният WAN интерфейс и получава динамично адрес то трябва да промените и за двата интерфейса dhcp-client да са по следните начини:

/ip dhcp-client
add default-route-distance=3 interface=ether1 script="/ip route\r\
    \nset [find where comment~\"ISP1\"] gateway=\$\"gateway-address\""
add default-route-distance=4 interface=lte1 script="/ip route\r\
    \nset [find where comment~\"ISP2\"] gateway=\$\"gateway-address\""

Накрая добавяме и рекурсивните пътища със съответната тежест и коментари за да се променят gateway от предходните скриптове в правилата за dhcp-client:

/ip route
add comment=ISP1 dst-address=9.9.9.9/32 gateway=192.168.0.1 scope=10 target-scope=10
add check-gateway=ping gateway=9.9.9.9 scope=10 target-scope=30
add comment=ISP2 dst-address=1.0.0.3/32 gateway=192.168.8.1 scope=10 target-scope=10
add check-gateway=ping distance=2 gateway=1.0.0.3 scope=10 target-scope=30

 

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1
  • Администратор
преди 13 минути, kaloto написа:

ether1 е със статично IP... gateway ми е 77.70.106.1 Това ще промени ли някак вашите инструкции? Също така очаквам скоро да ми прекарат и оптичен кабел SFP на друг доставчик, който ще стане основен. Тогава как трябва да изглеждат нещата или като му дойде времето за това?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Няма да добавяте тогава за ether1 dhcp-client - оставаш вторият както съм го постнал. Рута който сега ти е сетнат с гейт 77.70.106.1 му задаваш дистанция 3. Горе рекурсивните пътища, които трябва да добавиш финално трябва да са:

/ip route
add comment=ISP1 dst-address=9.9.9.9/32 gateway=77.70.106.1 scope=10 target-scope=10
add check-gateway=ping gateway=9.9.9.9 scope=10 target-scope=30
add comment=ISP2 dst-address=1.0.0.3/32 gateway=192.168.8.1 scope=10 target-scope=10
add check-gateway=ping distance=2 gateway=1.0.0.3 scope=10 target-scope=30

Тоест само първия е променен!

преди 14 минути, kaloto написа:

... Тогава как трябва да изглеждат нещата или като му дойде времето за това?

Едно по едно 😉

Редактирано от JohnTRIVOLTA
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1
  • Администратор
преди 17 минути, kaloto написа:

Като ми прекарат и другия доставчик тогава въвеждам и за него ip route със сответния gatway и променям дестинациите съответно на:
sfp 3
ether1 4
lte1 5

Така ли трябва да се случи?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Тези пътища макар основни ги оставяме с по-висока метрика, като резервни, ако не сработят рекурсивните пътища поради някаква причина! Като дойде другия нет, ще се добавят още пътища респективни и рекурсивни и ще се пренаредят по метрика!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Възможно е, прави се със скрипт в netwatch.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 19 часа, kaloto написа:

Здравейте,

нов съм и искам да знам мога ли да сложа сим карта към рутера като резервна връзка? Имам карта с неограничен интернет и флашка. Трябва ли да правя някакви настройки или просто я свързвам към USBто. Идеята ми е ако прекъсне основния интернет да превключва на сим картата и когато се включи основният нет пак да превключва на него. Възможно ли е? Благодаря предварително.

В комплекта на суича /все пак е суич, макар да може да се ползва и като рутер/ трябва да имате OTG USB кабел чрез който ще свържете модема . После е нужно да споделите какъв интерфейс се появява LTE или PPP . И не на последно място да споделите с коя версия на ROS е усетройството.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Това е анти-интерфейс ползвай Winbox

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Имам и Winbox. Не виждам особена разлика, но ако трябва ще го използвам. Трябва ли да правя допълнителни настройки някакви за да използвам LTE като бекъп връзка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

ether1 е със статично IP... gateway ми е 77.70.106.1 Това ще промени ли някак вашите инструкции? Също така очаквам скоро да ми прекарат и оптичен кабел SFP на друг доставчик, който ще стане основен. Тогава как трябва да изглеждат нещата или като му дойде времето за това?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Като ми прекарат и другия доставчик тогава въвеждам и за него ip route със сответния gatway и променям дестинациите съответно на:
sfp 3
ether1 4
lte1 5

Така ли трябва да се случи?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте, вече имам 2 доставчика чрез оптика А1 и Виваком. Виваком прекараха оптиката до мен в преобразувател и от там в моя рутер на ether1 порта и в момента работи. А1 съм го вкарал в ether2 порта , но не знам как да го подкарам. Може ли да ме насочите как да настроя рутера за 2 доставчика с 2 реални IPта и да настроя Failover Backup?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Има писано във форума вече няколко пъти.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 8 часа, kaloto написа:

Здравейте, вече имам 2 доставчика чрез оптика А1 и Виваком. Виваком прекараха оптиката до мен в преобразувател и от там в моя рутер на ether1 порта и в момента работи. А1 съм го вкарал в ether2 порта , но не знам как да го подкарам. Може ли да ме насочите как да настроя рутера за 2 доставчика с 2 реални IPта и да настроя Failover Backup?

А1 динамично ли ви предоставя IP адрес или са ви дали статичен? С LTE usb модема ще остане ли като 3ти доставчик?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И двата доставчика са с реално IP. LTE така и не можах да го подкарам и реших да изчакам да ми прекарат оптиките (голяма сага беше) за да направя всичко наведнъж..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Оказа се ,че и двата доставчика не дават оптичния кабел да влиза директно в моя рутер, затова SFP порта няма да се използва.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.