Jump to content

Високоскоростни PtMP


Networker

Recommended Posts

Преди 18 часа, Networker написа:

Малко да обновя темата, докато чакам да излязат новата WAVE серия, взех един хоп AF60LR (понеже са съвместими с WAVE) - за голям недостатък мога да отчета липсата на 5G в тях.
Хубавото е, че идват с новите УБНТ капаци (няма нужда да се инвестират допълнително в отделни такива)! Силикон все пак е нужен, понеже задната част на антените не е затворена.
Дъжда наистина събаря линка (при мен е на 5,84 км), намерих честота, която държи до последно в слаб дъжд, но днес - при средно силен валеж - се разкачи.
 

Може ли малко по-подробно за тази автоматизация (ползваш скрипт в Микротик, който следи с пинг и спира и пуска интерфейси в бриджа или друга стратегия?
При мен нямам MTik от другата страна за да използвам бондинг, но имам от страната на AP-то.
 

Какви сигнали имаш на 3 км с този линк?

На 2.5 км сигнала е -47 а според калкулатора на ubiquiti -44 ако не се лъжа 

 

Между другото ако линка е на по голямо разстояние примерно от 2.5км е добре да се използват високи канали, най добре се държи на 69гхз

Редактирано от bgoptic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, bgoptic написа:

На 2.5 км сигнала е -47 а според калкулатора на ubiquiti -44 ако не се лъжа 

 

Между другото ако линка е на по голямо разстояние примерно от 2.5км е добре да се използват високи канали, най добре се държи на 69гхз

Сигнал 47  е с огромен запас - за това не ти се разкача.
При мен е 59 в нормални условия (софтуера казва, че трябва да е 52). По време на дъжд (зависи колко е интензивен), пада до -72 и се разкача.
Най-добрия канал, който съм установил опитно е 68040 (по-горните не дават по-добри резултати).
Каналите под 65GHz изобщо не сработват на такива разстояния (в нормално, слънчево време).
Интересно е, защо при къс линк с Mikrotik по време на сериозен дъжд не мръдва повече от 1-2 dB от сигнала а тук направо колабира...

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На колко метра с мт не мърда? Вчера от бурята един линк с nRay на 1.2км си спря и добре, че имаше алтернативно трасе.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, Networker написа:

Сигнал 47  е с огромен запас - за това не ти се разкача.
При мен е 59 в нормални условия (софтуера казва, че трябва да е 52). По време на дъжд (зависи колко е интензивен), пада до -72 и се разкача.
Най-добрия канал, който съм установил опитно е 68040 (по-горните не дават по-добри резултати).
Каналите под 65GHz изобщо не сработват на такива разстояния (в нормално, слънчево време).
Интересно е, защо при къс линк с Mikrotik по време на сериозен дъжд не мръдва повече от 1-2 dB от сигнала а тук направо колабира...

При мен работи най-стабилно при тези настройки:

image.png.cd396b2d8d001ebf674a3a6ae2415e38.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 19 часа, master написа:

На колко метра с мт не мърда? Вчера от бурята един линк с nRay на 1.2км си спря и добре, че имаше алтернативно трасе.


Сложи си малксиамлно висок канал (от конзолата можеш да заложиш 66000 - по-стабилен е и вдига някой и друг децибел.

60G.jpg

Преди 8 часа, msboy написа:

При мен работи най-стабилно при тези настройки:

 

При мен сложих Canada (Licensed) - има повече канали от North America.
Както и на AF5X - използването на Licensed опции отключва или възможност за повече мощност или канали.
Сега го пуснах тестово на Северна Америка - падна 1 децибел - чакам дъжда да видя разликата :)

Редактирано от Networker
  • Благодаря 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 19.09.2022 г. at 19:14, Networker написа:


При мен сложих Canada (Licensed) - има повече канали от North America.
Както и на AF5X - използването на Licensed опции отключва или възможност за повече мощност или канали.
Сега го пуснах тестово на Северна Америка - падна 1 децибел - чакам дъжда да видя разликата :)

Според тебе как биха се представили тези UBNT60LR на 18 км. разстояние с пряка видимост. Какъв трафик TCP биха прекарали ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, msboy написа:

Според тебе как биха се представили тези UBNT60LR на 18 км. разстояние с пряка видимост. Какъв трафик TCP биха прекарали ?

Трудно е да се каже, в сайта на УБНТ има класация за най-дълги линии със прекарани скорости - рекорда беше около 24 км. Ако няма препятствия на пътя, вероятно ще метне (но задължително с бекъп). Всичко е до сигнал - стигне ли нужните сигнали, вдига си скоростта (с btest тествах линка  (с по-маломощен борд (4 ядрен) от страна на клиента - прекарва 800Mbps на TCP (CPU-то не може да изкара повече)).

При нас имаме сграда и покрив на 200 м пред едната точка, които частично ни режат сигнала (по Х и по У) - смятах френселовата зона на база разстояние от антената (с airlink tool-а на УБНТ) и така ги насочвахме, че да минем буквално 70 см от преградите, за да вдигнем качеството на сигнала :). Тези у-ва са силно насочени и за късмет, в началото на линка френселовата е на 40 см горе долу от центъра на излъчване.



Интересно ми е, дали има някаква особена разлика между по-старите у-ва на Мтик - nRAY и Cube 60Pro ac (802.11ay стандарт) и дали им сработват бързо 5GHz бекъп - някой дали ги е пробвал в реална среда?

  • Харесай 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cube според мен реално няма бекъп. Защото са му много малки антенките. За скорости изобщо няма как да се говори освен ако не са на 300м. При 60те гигахерца обаче се рейтва по-високо от nRay вероятно заради разликата в протокола и прекарва повечко скорост на 1+ км.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.09.2022 г. at 20:50, Networker написа:

Трудно е да се каже, в сайта на УБНТ има класация за най-дълги линии със прекарани скорости - рекорда беше около 24 км. Ако няма препятствия на пътя, вероятно ще метне (но задължително с бекъп). Всичко е до сигнал - стигне ли нужните сигнали, вдига си скоростта (с btest тествах линка  (с по-маломощен борд (4 ядрен) от страна на клиента - прекарва 800Mbps на TCP (CPU-то не може да изкара повече)).
 

Не мога да разбера при мен какъв е проблема, че линка с UBNT60LR не вдига над 350 Mbps тест с TCP протокол. Теста го правя между RB3011UiAS и CCR1016-12G  т.е линка с UBNT60LR е помежду им. Линка е със сигнал -60 (Excellent Link) но не вдигат повече. Теста го правя в двете посоки с Bandwidth test на Winbox. Натоварването на процесора на  CCR1016-12G  при тестове е около 15% а на RB3011UiAS е около 60%.

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 27.09.2022 г. at 14:30, msboy написа:

Не мога да разбера при мен какъв е проблема, че линка с UBNT60LR не вдига над 350 Mbps тест с TCP протокол. Теста го правя между RB3011UiAS и CCR1016-12G  т.е линка с UBNT60LR е помежду им. Линка е със сигнал -60 (Excellent Link) но не вдигат повече. Теста го правя в двете посоки с Bandwidth test на Winbox. Натоварването на процесора на  CCR1016-12G  при тестове е около 15% а на RB3011UiAS е около 60%.

 

Пробвай с друг борд на мястото на RB3011 - може и с някой по-як лаптоп директно да генерираш от CRS-а.
При нас тествах с hEX (който е с 4 ядра на по 880MHz) и едвам обработва 800 на TCP (които му праща отсрещната страна). При първите тестове генерираше CRS308, който уж има вътък, но не може да генерира повече от 500Mbps TCP, втория път генерирах от един nRay (намиращ се на същата кула), който изкара доста сериозна изчислителна мощ от процесора си :)
 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 15 минути, Networker написа:

Пробвай с друг борд на мястото на RB3011 - може и с някой по-як лаптоп директно да генерираш от CRS-а.
При нас тествах с hEX (който е с 4 ядра на по 880MHz) и едвам обработва 800 на TCP (които му праща отсрещната страна). При първите тестове генерираше CRS308, който уж има вътък, но не може да генерира повече от 500Mbps TCP, втория път генерирах от един nRay (намиращ се на същата кула), който изкара доста сериозна изчислителна мощ от процесора си :)
 

Е не се научихте че се тества ПРЕЗ устройствата,

не ОТ устройствата 😉

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно да, дефакто, когато имат вътък процесорите, може и от :)

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При силен дъжд падна с 15дб но запази капацитет. Според мен това му е максималното разстояние без бекъп.

Screenshot_2022-09-30-14-33-56-560_org.mozilla.firefox.jpg

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.