Jump to content

Високоскоростни PtMP


Networker

Recommended Posts

Здравейте,
вече доста компании се появиха в този сектор, но съвсем не всички са добре тествани и познати по нашите ширини.
Нужно ни е решение за PtMP за значително по-високи скорости (сумарно 600-1000Mbps).
Тествали ли сте (или чели) за подобни решения (стабилни) в нормален ценови диапазон (1000-1500)?

Разгледах на UBNT решението LTU - Rocket, но тестовете, които намерих не са особено обещаващи - някой тествал ли ги е в реални условия/резултати?

Мисля, че ще е интересно и на други колеги темата - предварително благодаря за отговорите.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Разстоянието 13 км не е голямо но до реални 850-900Mbits трафик се държи добре.

Mimoza.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, master написа:

На какво разстояние ?

От 3 до 8 км (до 5 линка към 1 АП).

 

 

преди 4 минути, samyil написа:

Разстоянието 13 км не е голямо но до реални 850-900Mbits трафик се държи добре.

Mimoza.png

С кой модел е това, там нямаше ли отделно техниката отделно лиценз за плащане?
Как са със шума (АП-то в  град ли е монтирано)?

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

B5C, няма лиценз за плащане, не е в град, 120см, с два канала по 80Mhz ако има шум скороста вероятно ще е наполовина (говорим за реална скорост с клиенти mbps/pps а не само speedtest). В града мисля, че трябва да заложиш на дурги честоти различни от 5/6Ghz. Монтажа трябва да възможно най високо. На 5Km имах NetMetal с оригинални антени на MkroTik 60см минаваше над града, линкваха се на 750Mbits  реални 500Mbits, със сигурност терена беше шумен не съм имал проблеми.

На снимката по долу ще видиш LHG 5 ac, всички устройства са този модел, като на AP му е вдигнат лиценз 4, това е вилна зона, шумна е защото е населена, много близо до града, всеки клиент си има гарантирани 100Mits на 3 км разстояние но пак да кажа, антената е на високо (на жере е).

ptp.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, samyil написа:

B5C, няма лиценз за плащане, не е в град, 120см, с два канала по 80Mhz ако има шум скороста вероятно ще е наполовина (говорим за реална скорост с клиенти mbps/pps а не само speedtest). В града мисля, че трябва да заложиш на дурги честоти различни от 5/6Ghz. Монтажа трябва да възможно най високо. На 5Km имах NetMetal с оригинални антени на MkroTik 60см минаваше над града, линкваха се на 750Mbits  реални 500Mbits, със сигурност терена беше шумен не съм имал проблеми.

На снимката по долу ще видиш LHG 5 ac, всички устройства са този модел, като на AP му е вдигнат лиценз 4, това е вилна зона, шумна е защото е населена, много близо до града, всеки клиент си има гарантирани 100Mits на 3 км разстояние но пак да кажа, антената е на високо (на жере е).

 

От някое време им се каня на Мимоза да ти тествам, само че ги водят не особено шумоустойчиви по Руските форуми.
Точката в града е на кула (високо над самия град, отделно денивелация по жерето).

Микротик имат хубаво решение на 60Г но само на къси разстояния (едни поляци бяха правили опити с 60 см паници на 5 км, но не съм сигурен колко стабилно ще е в лошо време).
Нетметалите за ptp горе долу стават (достигали сме 350-400Мбпс реални с тях, но имат лимит, а за ptmp не са особено добре).

А някой тествал ли е LTU Rocket в реални условия?

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислехме да слагаме лту но се отказахме поради липса на обратна съвместимост която да ползваме докато подменим цпе тата. Адски неудобно е. 60гхз на Ubnt гледам го слагат колегите на 5-10км :)

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 1.07.2022 г. at 23:51, master написа:

Мислехме да слагаме лту но се отказахме поради липса на обратна съвместимост която да ползваме докато подменим цпе тата. Адски неудобно е. 60гхз на Ubnt гледам го слагат колегите на 5-10км :)

Ако визираш UBNT 60LR по време на дъжд са мнооооого зле , казвам го от личен опит. Иначе си струва инвестицията ако целта е да се прекара макс. до 350 Mbps TCP трафик (поне при мен на тестове толкова прави с 1 ms закъснение, UDP не съм тествал).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, msboy написа:

Ако визираш UBNT 60LR по време на дъжд са мнооооого зле , казвам го от личен опит. Иначе си струва инвестицията ако целта е да се прекара макс. до 350 Mbps TCP трафик (поне при мен на тестове толкова прави с 1 ms закъснение, UDP не съм тествал).

На колко километра е това?

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, master написа:

350 в лошо време или?

По време на дъжд се разкачват и заради това трябва задължително линка да има бекъп на 5 GHz. С UPS издържа около 4 часа UBNT60LR, визирам ако има прекъсване на електрозахранването. Аз съм направил автоматика на Микротиците зад тях т.е. ако има едно единствено разкачване (предполага се че вали) се включва линка на 5 GHz а линка с UBNT 60LR се възстановява след 3 часа докато отмине дъжда. Ако има последващо прекъсване линка спира за още 3 часа и т.н. А може и да се пуснат Микротиците преди и след линка в режим бондинг и е въпрос на настройка т.е. да работят и двата линка като синхрон или както си го настроиш. При мен при хубаво време работи само UBNT60LR линка, a 5 GHz се включва само ако вали.Когато ръми дъжд не се разкачват но пак зависи от интензивността на ръменето. Снеговалежа не се отразява чак толкова т.е. няма фрапиращи разкачвания въпреки увеличаването на сигналите. Да, при хубаво време и на разстояние 7км UBNT60LR при мен пренасят около 320-350 Mbps TCP трафик (визирам максимален трафик при тестове), единствения проблем е ако вали. Ако се изчисли времето на прекъсване докато вали за цялата година мисля че ще се получи много малък процент.  Струва си инвестицията все пак не сме тропиците, че всеки ден да има прекъсвания от валежи. :) Извинявам се ако съм разводнил темата. 

Редактирано от msboy
допълване
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен офтопик - UBNT60LR мисля за един хоп с такива.
Тези 350 как са тествани, понеже линка изглежда да може да носи гигабит?
Имаме един къс линк (1100 м) на 60Г с Микротик (в началото малко бъгни имаше, но в някой момент проработиха - снега не ги събаря, за дъжд - за сега работят) и на тест си докарват 950 на TCP (реален трафик вечер около 400).

А за ptmp и Mimosa впечатления имате ли (примерно при няколко CPE-та и неизползване на целия капацитет между всичките, дали в дадена посока вдига повече (или броя на у-вата разделя максималната скорост горе долу по-равно между CPE-тата)?

 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, Networker написа:

Интересен офтопик - UBNT60LR мисля за един хоп с такива.
Тези 350 как са тествани, понеже линка изглежда да може да носи гигабит?
Имаме един къс линк (1100 м) на 60Г с Микротик (в началото малко бъгни имаше, но в някой момент проработиха - снега не ги събаря, за дъжд - за сега работят) и на тест си докарват 950 на TCP (реален трафик вечер около 400).

А за ptmp и Mimosa впечатления имате ли (примерно при няколко CPE-та и неизползване на целия капацитет между всичките, дали в дадена посока вдига повече (или броя на у-вата разделя максималната скорост горе долу по-равно между CPE-тата)?

 

Тестовете е проведен между два RB 3011UiAS т.е между тях е линка с UBNT60LR. Натоварването на процесора по време на тестове е 70% при TCP.  Тествах преди малко на UDP и линка носи около 800 Mbps с натоварване на процесора 60%. При натоварване на процесора визирам на бордовете RB3011UiAS. Извинявам се пак за офтопика. Май трябва да отворим отделна тема за тези линкове с UBNT60LR :)

Редактирано от msboy
допълване
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.