Jump to content

Високоскоростни PtMP


Networker

Recommended Posts

Интересна тема се заформя :) . Преди малко направих тестове между моите UBNT60LR които са на 7 км. (вътрешен тест с техния инструмент за пропускателна способност) и тестовете показват ориентировъчно 1041 Mbps (приложени снимки).

Какво се оказва:

1. Тестовете между RB3011UiAS, които са пред и зад линка с UBNT60LR с TCP протокол трафик правят 320-350 Mbps с UDP протокол правят 800 Mbps.

2. Тестовете между самите антените UBNT60LR с вградения инструмент правят 1041 Mbps (може би е UDP протокол , нямам идея).

Въпроса е кой тест е достоверен на Микротик или UBNT и кой тест е реален ?

60-LR1.PNG

60-LR2.PNG

Редактирано от msboy
допълване
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ами, за да се сравняват някакви тестове трябва да са еднакви параметрите: UDP, TCP, размер и брой пакети. И не на последно място дали е между тях теста или е през тях. И това само в едната посока е малко нереално, аз пускам само both в Bandwidth Test в MikroTik, по някой път за по реално сменям големината на пакетите на 512 UDP Tx size.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вътрешния тест на Ubnt е на UDP поне при airmax серията. Тестовете на МТ са различни според версия и хардуер нещо което ми е късало нервите.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.07.2022 г. at 14:43, msboy написа:

По време на дъжд се разкачват и заради това трябва задължително линка да има бекъп на 5 GHz. С UPS издържа около 4 часа UBNT60LR, визирам ако има прекъсване на електрозахранването. Аз съм направил автоматика на Микротиците зад тях т.е. ако има едно единствено разкачване (предполага се че вали) се включва линка на 5 GHz а линка с UBNT 60LR се възстановява след 3 часа докато отмине дъжда. Ако има последващо прекъсване линка спира за още 3 часа и т.н. А може и да се пуснат Микротиците преди и след линка в режим бондинг и е въпрос на настройка т.е. да работят и двата линка като синхрон или както си го настроиш. При мен при хубаво време работи само UBNT60LR линка, a 5 GHz се включва само ако вали.Когато ръми дъжд не се разкачват но пак зависи от интензивността на ръменето. Снеговалежа не се отразява чак толкова т.е. няма фрапиращи разкачвания въпреки увеличаването на сигналите. Да, при хубаво време и на разстояние 7км UBNT60LR при мен пренасят около 320-350 Mbps TCP трафик (визирам максимален трафик при тестове), единствения проблем е ако вали. Ако се изчисли времето на прекъсване докато вали за цялата година мисля че ще се получи много малък процент.  Струва си инвестицията все пак не сме тропиците, че всеки ден да има прекъсвания от валежи. :) Извинявам се ако съм разводнил темата. 

Колега, издай тайната на бондинга актив бекъп така, че да няма загуби на пакети когато работи на 5гхз.

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6.07.2022 г. at 11:14, msboy написа:

Интересна тема се заформя :) . Преди малко направих тестове между моите UBNT60LR които са на 7 км. (вътрешен тест с техния инструмент за пропускателна способност) и тестовете показват ориентировъчно 1041 Mbps (приложени снимки).

Какво се оказва:

1. Тестовете между RB3011UiAS, които са пред и зад линка с UBNT60LR с TCP протокол трафик правят 320-350 Mbps с UDP протокол правят 800 Mbps.

2. Тестовете между самите антените UBNT60LR с вградения инструмент правят 1041 Mbps (може би е UDP протокол , нямам идея).

Въпроса е кой тест е достоверен на Микротик или UBNT и кой тест е реален ?

 

Бордовете 3011 имат известен бъг - не могат да влачат повече от 500Mps.
Според мен твоя линк може да прекара реален гигабит (вероятно в дуплекс), но за целта ти трябва по-корава техника в двата края за самия тест.
При мен тествам с доста по-мощни машинки, които нямат проблем да генерират на TCP и по-големи скорости (стига да има от къде да минат).

  • Харесай 2
  • Благодаря 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато сме на темата с 60Г и УБНТ, някой ползвал ли е капаци за тези устройства, като тези:
https://vesuviustreamline.com/Jirous-JH-AF60

Тоест за места тип кула (срещу заснежаване) - на снимката изглежда, като да няма защита в задната част на антената, т.е. нищо не пречи сняг или вода да влязат в гръб и пак да замръзнат вътре.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На всички линкове сме с такива. От задната страна няма. Набиваш силикон едно по едно. Приготви си по един флакон за антена, нерви и време. Мислех да правя на 3Д принтер детайли и само да се лепят но и там си иска времето.

Принципно всички опорни линкове и бизнес клиенти им слагаме капаци. Поетапно и домашни клиенти с антени насочени на север.

  • Харесай 1

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 18 часа, master написа:

На всички линкове сме с такива. От задната страна няма. Набиваш силикон едно по едно. Приготви си по един флакон за антена, нерви и време. Мислех да правя на 3Д принтер детайли и само да се лепят но и там си иска времето.

Принципно всички опорни линкове и бизнес клиенти им слагаме капаци. Поетапно и домашни клиенти с антени насочени на север.

Наблюдавал ли си сигнала дали намалява след слагане на тези капаци ?. Имам и аз закупени но ми се видяха излишни миналата зима ...защото нямаше чак такава голяма зима явно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами според мен пада с половин/един. Но според колегата си варира така или иначе. Няма начин да не сваля сигнала малко или много особено при 60GHz.

Дори на 5GHz с едни радоми имаше разлика т.е. намаля сигнала малко, но шума от съседните намаля рязко и зимата определено бяха по-добре. Там духа много сериозно от север.

  • Харесай 1
  • Благодаря 1

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
На 6.07.2022 г. at 17:31, ефект написа:

Колега, издай тайната на бондинга актив бекъп така, че да няма загуби на пакети когато работи на 5гхз.

Колега, какво точно визираш под загуба на пакети когато работи на 5гхз ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Малко да обновя темата, докато чакам да излязат новата WAVE серия, взех един хоп AF60LR (понеже са съвместими с WAVE) - за голям недостатък мога да отчета липсата на 5G в тях.
Хубавото е, че идват с новите УБНТ капаци (няма нужда да се инвестират допълнително в отделни такива)! Силикон все пак е нужен, понеже задната част на антените не е затворена.
Дъжда наистина събаря линка (при мен е на 5,84 км), намерих честота, която държи до последно в слаб дъжд, но днес - при средно силен валеж - се разкачи.
 

На 5.07.2022 г. at 14:43, msboy написа:

По време на дъжд се разкачват и заради това трябва задължително линка да има бекъп на 5 GHz. С UPS издържа около 4 часа UBNT60LR, визирам ако има прекъсване на електрозахранването. Аз съм направил автоматика на Микротиците зад тях т.е. ако има едно единствено разкачване (предполага се че вали) се включва линка на 5 GHz а линка с UBNT 60LR се възстановява след 3 часа докато отмине дъжда. Ако има последващо прекъсване линка спира за още 3 часа и т.н. А може и да се пуснат Микротиците преди и след линка в режим бондинг и е въпрос на настройка т.е. да работят и двата линка като синхрон или както си го настроиш. При мен при хубаво време работи само UBNT60LR линка, a 5 GHz се включва само ако вали.Когато ръми дъжд не се разкачват но пак зависи от интензивността на ръменето. Снеговалежа не се отразява чак толкова т.е. няма фрапиращи разкачвания въпреки увеличаването на сигналите. Да, при хубаво време и на разстояние 7км UBNT60LR при мен пренасят около 320-350 Mbps TCP трафик (визирам максимален трафик при тестове), единствения проблем е ако вали. Ако се изчисли времето на прекъсване докато вали за цялата година мисля че ще се получи много малък процент.  Струва си инвестицията все пак не сме тропиците, че всеки ден да има прекъсвания от валежи. :) Извинявам се ако съм разводнил темата. 

Може ли малко по-подробно за тази автоматизация (ползваш скрипт в Микротик, който следи с пинг и спира и пуска интерфейси в бриджа или друга стратегия?
При мен нямам MTik от другата страна за да използвам бондинг, но имам от страната на AP-то.
 

На 6.07.2022 г. at 8:56, bgoptic написа:

Разстоянието е 2.5км, сняг дъжд вятър мъгла, нито веднъж не е падал линка

Какви сигнали имаш на 3 км с този линк?

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, Networker написа:

Малко да обновя темата, докато чакам да излязат новата WAVE серия, взех един хоп AF60LR (понеже са съвместими с WAVE) - за голям недостатък мога да отчета липсата на 5G в тях.
Хубавото е, че идват с новите УБНТ капаци (няма нужда да се инвестират допълнително в отделни такива)! Силикон все пак е нужен, понеже задната част на антените не е затворена.
Дъжда наистина събаря линка (при мен е на 5,84 км), намерих честота, която държи до последно в слаб дъжд, но днес - при средно силен валеж - се разкачи.
 

Може ли малко по-подробно за тази автоматизация (ползваш скрипт в Микротик, който следи с пинг и спира и пуска интерфейси в бриджа или друга стратегия?
При мен нямам MTik от другата страна за да използвам бондинг, но имам от страната на AP-то.
 

Какви сигнали имаш на 3 км с този линк?

Идеята с която си блъсках главата много нощи докато я подкарам е ето тази :)

От страната на Микротик сървъра използвам:

netwatch:

host: 172.17.100.4

interval: 20s

timeout: 1000ms

up: /ip address set [/ip address find interface=ether4] address=172.17.100.8/24

down: /ip address set [/ip address find interface=ether3] address=172.17.100.9/24
/interface ethernet disable ether4

 

System scheduler:

interval: 03:00:00

On event: /interface ethernet enable ether4
/ip address set [/ip address find interface=ether3] address=172.17.100.1/24

 

В микротик-"А" от схемата използвам netwach: down-script=" /interface wireless disable wlan1" host=172.17.100.9 interval=30s up-script=" /interface wireless enable wlan1"

Използвам такъв скрипт в МИкротик "А" за да е забранен безжичния интерфейс когато не работи за да не минава трафика през него и включително това че имам много антени там и има заглушаване.

Т.е 5 GHz се включва само когато има отпадане на UBNT 60LR "C" или "D" в схемата. Прекъсването може да е от дъжд а може да е от електрозахранване. И за да не се възстанови веднага използвам в Микротик сървъра scheduler , който през 3 часа възстановява UBNT60LR връзката. Нарочно го направих 3 часа предполагайки времетраенето на дъжда но това е лична преценка включително секундите за отреагиране на отпадането. Е, има няколко секунди докато се асоциира линка който е на 5 GHz но това не е чак такава болка за умиране. А .може и да е бондинг но ...тогава се губи смисъла на UBNT 60LR.

dadadaed-1.jpg

Редактирано от msboy
допълване
  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, msboy написа:

Идеята с която си блъсках главата много нощи докато я подкарам е ето тази :)

От страната на Микротик сървъра използвам:

netwatch:

host: 172.17.100.4

interval: 20s

timeout: 1000ms

up: /ip address set [/ip address find interface=ether4] address=172.17.100.8/24

down: /ip address set [/ip address find interface=ether3] address=172.17.100.9/24
/interface ethernet disable ether4

 

System scheduler:

interval: 03:00:00

On event: /interface ethernet enable ether4
/ip address set [/ip address find interface=ether3] address=172.17.100.1/24

 

В микротик-"А" от схемата използвам netwach: down-script=" /interface wireless disable wlan1" host=172.17.100.9 interval=30s up-script=" /interface wireless enable wlan1"

Използвам такъв скрипт в МИкротик "А" за да е забранен безжичния интерфейс когато не работи за да не минава трафика през него и включително това че имам много антени там и има заглушаване.

Т.е 5 GHz се включва само когато има отпадане на UBNT 60LR "C" или "D" в схемата. Прекъсването може да е от дъжд а може да е от електрозахранване. И за да не се възстанови веднага използвам в Микротик сървъра scheduler , който през 3 часа възстановява UBNT60LR връзката. Нарочно го направих 3 часа предполагайки времетраенето на дъжда но това е лична преценка включително секундите за отреагиране на отпадането. Е, има няколко секунди докато се асоциира линка който е на 5 GHz но това не е чак такава болка за умиране. А .може и да е бондинг но ...тогава се губи смисъла на UBNT 60LR.

 

Благодаря за идеята колега, ще пробвам по този начин (при мен от другата страна е директно OLT със SFP и точно подобна схема ми е нужна).
Ако си с микротик и в двата края можеш да си вдигнеш бондинг, който работи едновременно с двете линии, така при отпадане на едната, просто ще намаля скоростта (а има вариант и за директен бекъп (софтуера сам следи, кога едната линия я няма и активира трафика през другата) - но така нямаш момента, в който спираш 5GHz антена, за да не ти шуми).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.