Jump to content
  • 0

Mikrotik Hap ac3 достъп до домашна мрежа WiFi и кабел


f1fan

Въпрос

Здравейте
Тотален новак съм в темата за мрежи както и микротиците, но си купих посочения модел, защото ми е мерак да се науча. Интернет доставчика ми е Виваком и след като свържа техния рутер с моя Микротик, който има сетъпната домашна мрежа както и WiFi + парола, мога да  използвам Микротика за да имам достъп до интернет. Въпроса ми е така сетъпнат с парола за WiFi сигурен ли е и някой може ли да се върже към домашната ми мрежа(човек, който няма физически достъп до рутера), защото все още чета как се използват и останалите му функции ?

Редактирано от f1fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

Ако си избрал WPA2 и паролата ти е достатъчно дълга;

Ако си добавил друг потребител в рутера и си махнал admin;

Ако си сложил FW правило в INPUT веригата което да ограничи рутерът да е достъпен само от вътрешната мрежа;

 

Тогава да, можеш да си спокоен.

Редактирано от yHuKyM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
6 minutes ago, yHuKyM said:

Ако си избрал WPA2 и паролата ти е достатъчно дълга;

Ако си добавил друг потребител в рутера и си махнал admin;

Ако си сложил FW правило в INPUT веригата което да ограничи рутерът да е достъпен само от вътрешната мрежа;

 

Тогава да, можеш да си спокоен.

До тук съм направил само стъпка едно.

За добавянето на друг потребител, горовиш да направя потребител, който да е админ, но с друго име ?

За стъпка три, трябва да прочета как става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 1 час, f1fan написа:

За добавянето на друг потребител, горовиш да направя потребител, който да е админ, но с друго име ?

да

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
8 hours ago, yHuKyM said:

Ако си сложил FW правило в INPUT веригата което да ограничи рутерът да е достъпен само от вътрешната мрежа;

 https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Securing_Your_Router

Тази статия, ще ми свърши ли работа, за да наглася рутера да е достъпен само от вътрешната мрежа ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако не ползваш wps а го спри. Желателно е да си смениш портовете на сървисите които ползваш, а останалите ги спри най-добре.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
add action=accept chain=input comment="Allow access to router from known network" in-interface-list=!WAN \ src-address=192.168.88.0/24

Здравейте, този firewall rule, достатъчен ли е, за да може да се достъпва рутера само от вътрешната мрежа ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)
Преди 19 часа, f1fan написа:

add action=accept chain=input comment="Allow access to router from known network" in-interface-list=!WAN \ src-address=192.168.88.0/24

add action=accept chain=input comment="Allow access to router from known network" in-interface-list=!WAN \ src-address=192.168.88.0/24

Здравейте, този firewall rule, достатъчен ли е, за да може да се достъпва рутера само от вътрешната мрежа ?

Да, стига да нямаш нещо в прерутинг веригата , което да те ограничава!

....

Предполага се , че последно правило на input веригата е drop за всичко!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
On 7/23/2022 at 9:46 PM, JohnTRIVOLTA said:

Да, стига да нямаш нещо в прерутинг веригата , което да те ограничава!

....

Предполага се , че последно правило на input веригата е drop за всичко!

Мерси много за отговора.

По същата тема, това правило правилно ли го тълкувам. До рутера да имат достъп само устройства от тази мрежа 192.168.88.0/24(src-address=192.168.88.0/24) както и с това in-interface-list=!WAN  се казва, че от ISP устройството няма да има достъп до Микротика ?

Също, когато изпълня командата в терминала имам тези грешка

Quote

[admin@MikroTik] > add action=accept chain=input comment="Allow access to router from local network" in-interface-list=!WAN src-address=192.168.88.0/24  bad command name add (line 1 column 1)

 

Към момента нямам нищо друго добавено към firewall
image.thumb.png.ce6cd8dbb4dfe423d617f78989630c12.png 

А това са route-те, които имам
image.thumb.png.b44de8623dec3a3a90d356e714eee7ee.png

Редактирано от f1fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Научи се да ползваш Winbox, управлението от браузера е силно ограничено.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)
Преди 14 часа, f1fan написа:

Мерси много за отговора.

По същата тема, това правило правилно ли го тълкувам. До рутера да имат достъп само устройства от тази мрежа 192.168.88.0/24(src-address=192.168.88.0/24) както и с това in-interface-list=!WAN  се казва, че от ISP устройството няма да има достъп до Микротика ?

.....

Също, когато изпълня командата в терминала имам тези грешка

Правилото гласи: Позволи на вход заявки с адрес от мрежа 192.168.88.0/24 без тези , които идват на интерфейс листата "WAN".

.....

Дава грешка понеже не си в секцията , където да изпълни командата /във филтъра/т.е. трябва да имаш пред нея :

ip fi fi

Може да видиш за твоето устройство какъв е деф. конфига с :

/system default-configuration print 

И да видиш липстващите основни правила.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
2 hours ago, JohnTRIVOLTA said:

Правилото гласи: Позволи на вход заявки с адрес от мрежа 192.168.88.0/24 без тези , които идват на интерфейс листата "WAN".

Това значи, че до Микротика, ще имат достъп само устройства, които са закачение към него с кабел или wifi, а рутера на ISP няма достъп до Микротика?
Правилно ли го тълкувам ?

 

Като изпълня командата пак имам грешка
 

[admin@MikroTik] > /ip firewall filter add chain=input comment="Access router via internal network" in-interafce-list=!WAN src-address-192.168.88.0/24 action=accept
expected end of command (line 1 column 82

Също като се опитам да го добавя това правило ръчно нямам опцията за !WAN в winbox или в браузър апп-а
image.thumb.png.3643a84bc049aed5b79484b8f91d1695.png 

Редактирано от f1fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Първо си създаваш такава листа и добавяш в нея интерфейса от който приемаш нета.

Последното правило за вход /input/ трябва да е забрана/drop/ глобално за всичко или принципа е позволяваш каквото е нужно и накрая дроп за всичко друго!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.