Jump to content
  • 0

Как да накарам VLAN-а да раздава IP на закачените към етернет порт 5 устройства и да им пуска интернет?


ttodorakis

Въпрос

Здравейте,

от вчера съм собственик на HEX S - RB760.

Успях да си настроя интернета чрез PPPoE.

Опитвам се да направя следната мрежа:

На Микротика HEX S - RB760 към етернет порт 4 искам да закача гигабитов хъб/суич Белкин без управление и към портовете на хъба да закача 3бр. TP-link - W740, които да изпълняват роля на аксес пойнти. Всички устройства, които са на етернет порт 4 на Микротика искам да ги отделя в отделна VLAN, която да има DHCP сървър, и която да е отделна от другите етернет портове на Микротика.

Възможно ли е това?

За свързването към интернет използвах бързите настройки.

Има създаден бридж, към който са закачени всички етернет портове.

Към него създадох VLAN. Назначих и IP адреси, създадох и DHCP сървър.

Как да накарам VLAN-а да раздава IP на закачените към етернет порт 5 устройства и да им пуска интернет?

Може ли да се направи така, че потребителите закачени към тях да не се виждат помежду си, въпреки, че са в една и съща VLAN?

Очаквам с нетърпение Вашата помощ!

Моля при възможност с обяснения как се правят нещата през потребителския интерфейс на WINBOX, защото още не съм наясно с писането на команди.

БЛАГОДАРЯ на всички предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Грешка първа ти е в суич менюто не си задал да посрещаш с тагнатият вилан на порта за който ще е свързан, а е на Off т.е. на lan1 = tagged за вилан100

Второ трябва в меню интерфейси , където ти се появява вилана да добавиш друг интерфейс и вече там има той чавка да сетнеш да е бридж и в него вкарваш вилана и едно от нужните радиа .

И накрая трябва да създадеш вилан100 на микротик на 5 порт и на него вилан да сетнеш адрес и dhcp, да натнеш мрежата и да я изолираш от локалната.

И ако не си разбрал този тплинк ще го играе като умен суич, а не като рутер. От микротика ще ти тръгва тагната тази допълнителна мрежа и ще се разтагва в тплинка. Нетагнатият трафик може да си го оставиш за локалната мрежа. Естествено лан интерфейса на край ще сложиш статичена адрес и ще спреш DHCP.

Ако видиш зор, който виждам , че за сега изпитваш, ще ти направя видео едно към едно какво да правиш. 740ката е с подобна, да не кажа същата схема.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Честно да си кажа голям зор !

Използвам на ТП-линк WR842ND - openWRT 21.02.0.

Видео с точните настройки за ТАЗИ версия (при възможност) ще ми бъде изключително полезно! Нещо не мога да се оправя с новото меню Interfaces 😞

БЛАГОДАРЯ предварително! 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 57 минути, ttodorakis написа:

Честно да си кажа голям зор !

Използвам на ТП-линк WR842ND - openWRT 21.02.0.

Видео с точните настройки за ТАЗИ версия (при възможност) ще ми бъде изключително полезно! Нещо не мога да се оправя с новото меню Interfaces 😞

БЛАГОДАРЯ предварително! 

Поздрави

Нищо особенно няма. Просто се заблубждаваш понеже има допълнителна секция с devices в която те хвърля стъпът и ти там ръчкаш после , а то трябва да отидеш на предната секция interfaces:

842n1.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, ttodorakis написа:

Като отида на първия таб Interfaces и създам нов, НЕ СЕ ПОЯВЯВА /НЯМА/ възможност за Bridge Interfaces ?!?!?!

Нямаш чавка да е бридж? Ето още едно видео , за твоят сучай специално.

Нямам под ръка нещо за да сложа последна версия ... хм имам ориндж пи , ще погледна после!

P.S. Да сега видях. Добавяш в дивайсес още един дивайс и от device type избираш да е bridge device , после по надолу му казваш кои да са му бриджпортовете - в твоя случай вилан100 и радиото което си сетнал допълнително!

P.P.S. Не съм си играл скоро с последните версии, но са добавили доста неща в ГУИ включително и софтурните,  мак вилани и т.н.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това го пробвах, но УВИ. 

В бриджа от моето видео се вжда, че няма възможност за добавяне  на радиото към бриджа. ТУК ми е доста трудно, има забележка под менюто, ако искам да закача радио ... , но нещо не мога да се оправя 😞

НАДЯВАМ се, че ще успеете да направите видео с последната версия ?!

Редактирано от ttodorakis
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 17 минути, ttodorakis написа:

Това го пробвах, но УВИ. 

В бриджа от моето видео се вжда, че няма възможност за добавяне  на радиото към бриджа. ТУК ми е доста трудно, има забележка под менюто, ако искам да закача радио ... , но нещо не мога да се оправя 😞

НАДЯВАМ се, че ще успеете да направите видео с последната версия ?!

Или добавете радио интерфейс , който да го добавите или извадете от лан интерфейса съществуващото радио и тогава вече ще можете да го добавите в новият бридж! Инак ориндж пито ми няма драйвери в новите версии на OpenWRT за радиото и не се инициализира за да направя видео. Друг хардуер не ми е наличен в момента.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това са моите стъпка по стъпка от Вашето последно видео.

В Суича тагнах пор4, защото там ще включвам МИКРОТИКА.

В ЛАН не изключих DHCP-то, да мога да се логвам в рутера от лан 1.

Когато създавах интерфейса GuestsNET не съм сигурен дали трябваше да избера eth0.100 или Wireless Network: Master Guests?

После като създавам бриджа br-guests в точката Bridge ports дали са правилните неща. Не мога точно да си обясня бележката под полето, която касае wireless-а -  In order to attach wireless networks, choose the associated interface as network in the wireless settings.

Търсих радио в ЛАН-а, но не открих 😞

Това са моите стъпка, дали може да се установи къде е грешката?

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Първо не е нужно да добавяте интерфейс понеже като сетните вилан100 той вече го има в дивайси. Като създадохте бриджа и вкарате вилана в него , после отидохте чекнахте радиото да се асоциира с него, но не ънчекнахте да не вече къма бридж LAN. Накрая да не забравете да свържете 4ти порт с микротика. Сложете си в следствие адрес на гест бриджа за да може да си влизате в него през нея мрежа и спокойно да промените ЛАН адреса и да спрете финално DHCP.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Махнах от интерфейса GuestsNET щом не е необходим, но къде тогава ще му окажа IP адреса на МИКРОТИКА?

След това в менюто Wireless може да се избере САМО лан?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Говорих за интерфейс guestET към който асоциира вилан100, а не за дивайс бриджа, който създаде после. Като се създаде вилана не е нужно да го добавяш самостоятелно в нов интерфейс , а да създадеш дивайс бридж, в него да вкараш като бридж порт дивайс вилан100 и после да отидеш на радиото и да го асоциираш и него към новосъздаденият дивайс бридж! Сложи и чавката за емти бридж също. Адреса се задава на бриджа , като го асоциираш като инерфейс т.е. накрая добавяш интерфейс и асоциираш бриджа на него. Деасоциирай радиото - запамети и после го прибави.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 27 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Говорих за интерфейс guestET към който асоциира вилан100, а не за дивайс бриджа, който създаде после. Като се създаде вилана не е нужно да го добавяш самостоятелно в нов интерфейс , а да създадеш дивайс бридж, в него да вкараш като бридж порт дивайс вилан100 и после да отидеш на радиото и да го асоциираш и него към новосъздаденият дивайс бридж! Сложи и чавката за емти бридж също. Адреса се задава на бриджа , като го асоциираш като инерфейс т.е. накрая добавяш интерфейс и асоциираш бриджа на него. Деасоциирай радиото - запамети и после го прибави.

Този път още повече се обърках!

Да взема да сложа един TeamViewer и да се свършва тази мъка, ако Ви се занимава?

Или ще почакам докато намерите подподящо устройство за последната версия на openWRT, за да напривите точно видео.

Благодаря за отделеното време!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.