Jump to content
  • 0

Как да накарам VLAN-а да раздава IP на закачените към етернет порт 5 устройства и да им пуска интернет?


ttodorakis

Въпрос

Здравейте,

от вчера съм собственик на HEX S - RB760.

Успях да си настроя интернета чрез PPPoE.

Опитвам се да направя следната мрежа:

На Микротика HEX S - RB760 към етернет порт 4 искам да закача гигабитов хъб/суич Белкин без управление и към портовете на хъба да закача 3бр. TP-link - W740, които да изпълняват роля на аксес пойнти. Всички устройства, които са на етернет порт 4 на Микротика искам да ги отделя в отделна VLAN, която да има DHCP сървър, и която да е отделна от другите етернет портове на Микротика.

Възможно ли е това?

За свързването към интернет използвах бързите настройки.

Има създаден бридж, към който са закачени всички етернет портове.

Към него създадох VLAN. Назначих и IP адреси, създадох и DHCP сървър.

Как да накарам VLAN-а да раздава IP на закачените към етернет порт 5 устройства и да им пуска интернет?

Може ли да се направи така, че потребителите закачени към тях да не се виждат помежду си, въпреки, че са в една и съща VLAN?

Очаквам с нетърпение Вашата помощ!

Моля при възможност с обяснения как се правят нещата през потребителския интерфейс на WINBOX, защото още не съм наясно с писането на команди.

БЛАГОДАРЯ на всички предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, ttodorakis написа:

Здравейте,

Вие сте почти ясновидец. Крайната цел на цялото упражнение е, ако въобще е възможно да накарам ТП-Линк-овете, да излъчват поне 2 SSID, едното за частната ми мрежа, а другото за Гости. Мислех си дали като се флашнат с DD WRT или пък с OpenWRT може да се получи такова нещо? За целта си мислех да се създадат отделни VLAN, които по един кабел да отиват към ТП-Линковете, а те пък да се настроят да излъчват 2 безжични мрежи.

Как Ви звучи това? 

ВЪЗМОЖНО ли е въобще?

С openwrt ще станат лесно нещата, като така тплинковете ще работят в режим AP и всичко ще е сетнато на микротика, като мрежи, филтрации на трафика и пр.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Направих ти едно бързо видео как стават нещата, но тук рутерчето е с една суич група на един порт. Ако при теб хардуера за WAN е на друг порт/т.е. има два порта в рутрера за суича един и за WAN друг/ или един етернет порт ще заплюеш от суич групата за TRUNK или трябва да се влезе и да редактираш в /etc/config/network добавяйки вилан интерфейсте понеже няма в GUI такава възможност!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

БЛАГОДАРЯ!

Ще пробвам да флашна един ТП ЛИНК с OpenWRT да пробвам, но не съм сигурен, че настройките на микротика са ОК.

В момента етер5 съм го извадил от общия бридж. За него съм създал отделен и бридж като в него е само етер5. Назначил съм адреси на бриджа и DHCP сървър. Като бучна компа на етер5 си взима IP от адресите, които съм задал за бриджа, в който е включен етер5.

За да пусна 2 мрежи през етер5 лична и гост КАКВО ДА НАПРАВЯ?

VLAN-и ли, тъй като и двете ще вървят по един кабел към флашнатия ТП ЛИНК, който ще закача за етер5?

Дано ми е разбираем въпроса :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

То новите тп-линк-ове си имат опция за мрежа за гости по подразбиране.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 5 часа, ttodorakis написа:

БЛАГОДАРЯ!

Ще пробвам да флашна един ТП ЛИНК с OpenWRT да пробвам, но не съм сигурен, че настройките на микротика са ОК.

В момента етер5 съм го извадил от общия бридж. За него съм създал отделен и бридж като в него е само етер5. Назначил съм адреси на бриджа и DHCP сървър. Като бучна компа на етер5 си взима IP от адресите, които съм задал за бриджа, в който е включен етер5.

За да пусна 2 мрежи през етер5 лична и гост КАКВО ДА НАПРАВЯ?

VLAN-и ли, тъй като и двете ще вървят по един кабел към флашнатия ТП ЛИНК, който ще закача за етер5?

Дано ми е разбираем въпроса :)

 

Ако флашнеш успешно тплинка, микротика ще го сетнем бързо после!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря за отзивчивостта!

Рутерите, които искам да ползвам са доста старички 😞

Моделите са TP-link TL-WR842ND v.1  и TL-740N v.4.

В страницата на openWRT  не се препоръчва флашването им с последните версии 😞

На по-старите дали има всички необходими настройки съгласно видеото, което ми пратихте?

Отново се нуждая от Вашия съвет и помощ.

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 46 минути, ttodorakis написа:

Благодаря за отзивчивостта!

Рутерите, които искам да ползвам са доста старички 😞

Моделите са TP-link TL-WR842ND v.1  и TL-740N v.4.

В страницата на openWRT  не се препоръчва флашването им с последните версии 😞

На по-старите дали има всички необходими настройки съгласно видеото, което ми пратихте?

Отново се нуждая от Вашия съвет и помощ.

Благодаря!

Тук ще намерите за 842 , а тук за 740ката . Това че не е последен билд за 740ката да не ви претиснява особенно, като не се ползват устройствата като рутери пък определено ще е по-добре от стандартният му фърм!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 35 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Тук ще намерите за 842 , а тук за 740ката . Това че не е последен билд за 740ката да не ви претиснява особенно, като не се ползват устройствата като рутери пък определено ще е по-добре от стандартният му фърм!

Благодаря!

Готов съм с 842-ката. Тръгна последния фърм.

Сега ще гледам пак клипа и ще настройвам, да видим до къде ще го докарам.

Предварително трябва ли да правя нещо на микротика?

Ще включвам ТП-линка на етер5 на микротика. Етер5 е отделен в отделен бридж, с отделен адрес и DHCP сървър. 

Личната мрежа е на останалите 3 етернет порта на микротика в отделен бридж.

За да накарам ТП линка да излъчва през едно SSID личната, а през друго SSID гост, трябва ли и какви настройки да направя на МИКРОТИКА преди да почна да настройвам openWRT-то?

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, ttodorakis написа:

Благодаря!

Готов съм с 842-ката. Тръгна последния фърм.

Сега ще гледам пак клипа и ще настройвам, да видим до къде ще го докарам.

Предварително трябва ли да правя нещо на микротика?

Ще включвам ТП-линка на етер5 на микротика. Етер5 е отделен в отделен бридж, с отделен адрес и DHCP сървър. 

Личната мрежа е на останалите 3 етернет порта на микротика в отделен бридж.

За да накарам ТП линка да излъчва през едно SSID личната, а през друго SSID гост, трябва ли и какви настройки да направя на МИКРОТИКА преди да почна да настройвам openWRT-то?

Поздрави!

Като си нагласиш тп-линка, ще сетнеш на изваденият от бриджа етер5 порт съответните вилани. После на секи вилан ще си сетнеш необходимата мреж с DHCP! Да не забравиш да си сетнеш и адреси по бриджовете в тп-линка също за достъп през вилана до него!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Добавям и видео как да сетнеш 740n понеже е с отделен етернет интерфейс за WAN ! Може да се сетне и само през суич частта като другият , ако това изглежда сложно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Добавям и видео как да сетнеш 740n понеже е с отделен етернет интерфейс за WAN ! Може да се сетне и само през суич частта като другият , ако това изглежда сложно!

Опитвам се да настроя 842ND-то, но последната версия на openWRT има промени, в менюто Interfaces няма таб Physical Settings !?!?!?! Сега има Devices?

При добавяне на новите интерфейси вече няма чекче Bridge interfaces и може да се избере само един интерфейс, а не както на видеото и двата и да се бриджнат.

Предполагам, че в новото меню Devices трябва да се създадат някакви бриджове, но ... не знам конкретно какви 😞

Правя някакви опити, но може би ми убягва логиката на нещата?

Създадох MineNET, статичен адрес, избрах Device - eth0.100.

Създадох GuestNET, статичен адрес, избрах Device - eth0.200. 

В новото меню Devices,  създадох бридж между eth0.1 и eth0.100 - Без да съм наясно защо точно между тях! ТУК ИМАМ НУЖДА ОТ ПОМОЩ дали е правилно?!

Сега мисля да включа ТП линка към МИКРОТИКА етернет 5. Не съм сигурен кабела от микротика в кой точно порт на ТП линка да го закача WAN или за произволен LAN

В Микротика още нищо не съм променял, очаквам, ако има нещо вярно в настройките на ТП линка, поне Gest мрежата да се закачи за етернет 5 DHCP сървъра, защото съм и задал статичен адрес от неговите адреси?!

Има ли шанс?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

"В новото меню Devices,  създадох бридж между eth0.1 и eth0.100 - Без да съм наясно защо точно между тях! ТУК ИМАМ НУЖДА ОТ ПОМОЩ дали е правилно?! "

Не може да бриджваш вилан със самият порт на който е сетнат !И защо го правиш! Следвай клиповете абсолютно точно. Така нарочените LAN които не ги пипаме ги оставям за да имаш достъп до устройствата. Те са като нативните вилани с нетагнат трафик да можеш от PC да влезеш и да ги настроиш и двата рутера. След като добавиш и двата вилана на 5ти порт на микротика , всичко трябва да тръгне. В следствие можем да спрем и на тези LAN dhcp и т.н. Ти стигни до там. Направи едно видео да видим какво правиш или поне някакви моментни снимки тук!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Погледнах сега и видях , че 842 трябва да се сетне подобно на 740 - има отделен интерфейс за WAN и друг за Switch-a ! Не е проблем да се сетне и по-първият вариант , като не се взима под внимание WAN порта !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

МИКРОТИКА на етер5 раздава адреси 10.20.50.100-10.20.50.150.

Като включа компа с автоматичен IP адрес му дава адрес, и има интернет. Когато е с ръчни настройки, трябва да му дам и DNS-сите, които дава при автоматичните настройки иначе не тръгва?

Когато компа е с автоматичен IP адрес се появява в менюто на МИКРОТИК DHCP servrer Leases.

Като е компа с ръчен IP адрес НЕ СЕ ПОЯВЯВА в МИКРОТИК DHCP servrer Leases.?!

Настроих ТП-линка 842 според видеото, доколкото можах, защото се различават менютата. Няма възможност за избиране на Bridge interfaces между Switch VLAN ''eth0.100  и Wireless network Master Guests при добавяне на VLAN в Interfaces!

Пускам клипче с настройките. 

Като включа кабел от етер5 на микротика към лан1 на ТП линка, в  МИКРОТИК DHCP servrer Leases се появява 10.20.50.100 с мака на ТП линка, неясно защо? Статичния адрес, който съм дал на ТП линка е 10.20.50.148.

Виждам безжичната мрежа Guests, закачам се за нея и ИЗНЕНАДА ! IP-то което ми дава Guests е 192.168.0.100 ?!?!? Откъде пък се появи това ? В openWRT-то влизам със 192.168.1.1 !

Направи ми впечатление, че в менюто на openWRT-Status-Routes има две Guests ?

Може ли да се установи къде е грешката?

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.