Jump to content

Запитване за HEX S - RB760IGS


Buxpo

Recommended Posts

Привет!

 

Искам да попитам отностно това рутерче. 

Спрял съм се на него. Мисля да го ползвам за  граничен рутер в домашната ми мрежа. 

Тя е разделена  на няколко отделни VLAN-ни.  Като съответно имам друга мрежа която я ползвам за лаб. Искам да разгранича и конфигурирам  мрежата с по умно устройство.

Тъй като в лаба устройствата са си доста шумни, не ми се иска да ползвам някои от тях. Съответно, това рутерче ми се видя доста способно на пръв поглед, но тъй като не съм много запознат с бранда Mikrotik, бих желал да понауча малко повече от по вещи лица, и ако може разбира се за съвет.

Връзката ми с ISP-то е  чрез оптика, като до този момент имам медиен конвертор. 

Идеята ми е да махна този конвертор и да сложа директно този рутер, като си взема и един SFP модул. 

Като цяло дали е добра идея да сменя конвертора и дали този рутер е най потходящ в случая?

Какъв SFP модул бихте ме посъветвали да взема. Дали задължително трябва да е Mikrotik или има вероятност и друг производител да е съвместим.

 

Поздрави. 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рутерчето за размера си е супер. Аз лично бих взел сфп което е посочено, че се поддържа от микротик. На въпроса дали е по-добре от медия - да определено и ще имаш по-малко активни устройства по пътя на сигнала. Рутера няма Wi-Fi и ако това е от значение при вас? Няма да е лошо да съгласувате предварително с вашия доставчик мигрирането от медия към сфп - може те да имат някакви изисквания.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително питане на доставчика да няма хън мън. Има понякога проблеми какво устройство има и от другата страна (казвам го от опит като доставчик).И последно но не на последно място конвертора сигурно е 100 мегабитов ,а рутерчето май не поддържа 100 мегабита SFP. Така че съгласувай с оператора .И аз препоръчвам покупка на съвместими модули ,но тогава инвестицията е такава че е по добре взимането на по сериозен рутер от типа на 3011 или дори 4011 .Успех и сподели впечатления че и на мен ми се иска за граничен домашен да го използвам ,да замени стария микротик вярно служил 4 години :) . Блазнещото е поддържането на DUDE .

Редактирано от niki5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет! 

Благодаря за отговорите.

master

Рутера не е от голяма важност да има WiFi, тъй като аз ще си ползвам access point вътре в мрежата.  До колкото успях да видя  има няколко съвместими SFP Модулчета които най вероятно биха ми свършили работа.  

niki5 

Мисля че моя медиа конвертор е гигабитов, моя доставчик е Булсатком, и до колко съм запознат устройството е някакво не особено известно ONT4100v . 

На вграденият му конектор, където е закачена оптиката пише GPON ONU. Дори тук в този форум бях преди време намерил някаква тема за това конкретното устройство. 

Иначе разгледах 3011 и 4011, но те са вече доста големички, въпреки че може би са добри, но не съм толкова запознат с Mikrotik на този етап. 

 

Иначе и двамата сте прави, най вероятно трябва да се съгласувам с оператора, за да видя дали нямат някакви изисквания или ограничения от тяхна страна.

Между другото този тип рутери, имат ли възможност да се конфиругират през CLI, или са само през GUI?

Поздрави.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Обикновенното SFP v 95% от случаите ще тръгне,

но с PON SFP ще има премеждия.

От една страна трябва да е съвместимо с оператора,

от друга оператора трябва да знае как да го добави в системата си.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да това си е пон устройство и ако е г пон по е възможно да тръгне.Такива модули продават КСТ и Сенетик по спомен.А инак в този случай оператора задължително го добавя в неговата система и назначава  вилан.По повод на това че не си запознат с микротик то дали ще настройваш този или другите два в основата е все едно .Основните настройки са едни и същи.А и сега интерфейса е по юзер френдли спрямо преди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет!

 

Взех рутерчето!

 На първо четене, съм доста доволен. Напълно функционален мрежов рутер с доста компактни размери. 

Доста гъвкав като функционалност. 

Сега остава да намеря SC SFP което да е съвместимо с него, тъй като това което дойде с него е LC и не ми върши работа. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При плануването ако не си погледнал виж блоковата схема на рутерчето до колкото си спомням етер едно и сфп порта са обвързани и трафика е добре да се разпредели на 2,3,4,5 порт .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да го пуснеш към мрежата е препоръчително да промениш user-a, портовете на сървисите които ще ползваш. В IP-Firewall-Service Port & IP Service List - всичко което няма да се ползва се спира . UPNP, Cloud също е желателно да се спрат. Ако ще го достъпваш от определени IP адреси може да ги опишеш в адрес листа. И не на последно място ъпдейт на софтуера и фирмуера.

Редактирано от master
  • Харесай 1

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 3 часа, master написа:

 UPNP, Cloud също е желателно да се спрат.

Обоснови се за тези 2 неща. 
Не съм видял никаква вреда от тях но ползите са бол.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато имаше проблеми с някой версии преди време бях чел че е добре да се спрат. За cloud-a аз не виждам полза особено ако си зад нат на мобилен оператор - за жалост там само впн те спасява. Upnp то е спряно от година и проблеми не е имало. Не споря може и аз да съм в грешка просто споделям.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет! 

Ами махнах админ профила, направих друг, софтуера мисля, че е последната стабилна 6.44.3. Някои от функциите които споменавате си бяха по default  disable. 

Но при сегашната ми конфигурация, рутера  седи зад медиа конвертора, и ползвам ether  порт за връзка с интернет. Аз реално искам да намеря подходящ SPF който да е съвместим с рутерчето, за да мога да махна конвертора. 

Поразпитах тук там, повечето хора са на мнение, че ако модула е напълно работещ и съвместим с рутера, не би трябвало да има проблем да се върже с мрежата на оператора. 

Но в официалният сайт на Mikrotik не открих подходящ SPF, който в моя случай трябва да е SC, докато този който дойде с рутера е LC 

Редактирано от Buxpo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Кой да е би трябвало да стане, разгледай раздела с обявите.
Направи справка с медиа конвертора за дължините на въланта.

 

image.png

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, ще видя този конвертор действително, с каква дължина на вълната работи. 

В разни онлайн магазини намирам SC 1310/1550 (Tx/Rx) nm модули. Ако конвертора е с такива параметри може би има надежда да сработи.  Стига действително рутера да разчете модула. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 31 минути, Buxpo написа:

Ами, ще видя този конвертор действително, с каква дължина на вълната работи. 

В разни онлайн магазини намирам SC 1310/1550 (Tx/Rx) nm модули. Ако конвертора е с такива параметри може би има надежда да сработи.  Стига действително рутера да разчете модула. 

Може да питаш и да купиш от тук ! Питай все пак дали се поддържа от ROS . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.