Jump to content
  • 0
v3ctor

Mikrotik ROS 6.43.12 проблем с DLNA от NAS към телевизор...

Question

v3ctor

Много странен проблем имам с мрежата в къщи. Закачам си тв-то по ви-фи и dlna-сървъра ми качен на synology nas,си изгрява на тв-то. Обаче не ми харесват скоростите по ви фи. Минавам на кабел. Изчезва ми длна сървъра на тв-то и изобщо не се появява повече. Търси в нета подобен казус но не намерих. Моля за помощ. Реално етернета на който е тв-то ,нас-а и ви-фи интерфейса са в един и същи бридж. Немога да проумея какво става.

Edited by vector85

Recommended Posts

• 1
v3ctor

Не се правя на голям разбирач от микротикове и мрежи-макар с това да си вадя хляба в момента,както твърди колегата в предния пост,просто ми харесва микротик че може почти всичко. Махнаха мастер и слейв портовете преди няколко версии. Иначе я знам разликата между бридж и суич. Бриджа е с пуснат hardware ofload. Няма как да ги сложа на един суич, тв-то е през 2 стаи на друг етаж на къщата. Мрежата е: от всяка стая влиза фтп в една кутия където е рутера и оптиката на доставчика. В кутията имам само 24v dc което се връща с пое от една от стаите и храни рутер и onu. A суичовете които имам са на 9 и на 12в. Нямам оплакване от АП частта на микротика за да я отделям на друго устройство. Ако проблема беше в тв-то или нас-а нямаше да има и на вифи serviio. A там си е ок просто не ми харесва скоростта на която е връзката през ви-фи. И ми насичат филмите. Закача се тв-то на 150Мбпс обаче реално минават 50Мбпс по вифи,не ми харесва ви фи картата на този тв,макар че я дават че поддържа 900Мбпс на ac стандарт. В момента съм на n и се държи злемакар и на 5 метра от микротика.. За това искам да подкарам нещата по кабел. Тв-то е 100Мбпс и си минават към 95,което ме устройва за момента понеже интерфейса на телевизора е 100Мбпс.

Другото което ми мина през ума е да не е от dhcp сървъра. Е сложих адресите статично и пак е така. В момента са резервирани статично но пак ги раздава dhcp по мак адрес. Рутера ми е и днс сървър но едва ли има нещо общо с този проблем.

Edited by vector85

• 0
111111

Експорт на защитната стена.

• 0
v3ctor

Ето стената в момента:

Please login or register to see this content.

Проблемните устройства са в мрежа 192.168.5.0/24

• 0
111111

Коя версия е този микротик и активно ли е UPnP?

вместо адреси ползвай интерфейси или интерфейсни групи.

• 0
v3ctor

Версията на Ros е 6.43.12 -последната стабилна. UPnP не ползвам и не е активно,но по ви-фи си ми работят нещата. Проблема е само с кабел. Между рутера и тв-то и нас-а и рутера има по един сохо суич.

Edited by vector85

• 0
111111

Сега трябва да си разясниш разликата между UPnP и DLNA.

Каква е идеята на толкова адресни групи в домашен лан ?

• 0
v3ctor

Идеята е че лан-а е за 2 домакинства. Vlan 10 и мрежа 192.168.10.0/24 е за друго домакинство,върви по ви-ви пренос на 5гхз на около 2км. 3-тата мрежа е за гости ограничена по скорост. Това за разликата между UPnP и DLNA не го разбрах? Пробвах да си пусна UPnP на 2-та интерфейса които са ми към 2-те проблемни устойства. Пак не ми върви Serviio-то. Не вярвам проблема да е в преноса на мултикаст трафик както се споменава по форумите. То ако е така нямаше да върви и по ви-фи.

• 0
111111

Дай експорт на бриджа.

• 0
v3ctor

Това е:

interface bridge settings -

Той си е само за локалната мрежа в която живеят ип адресите 192.168.5.0/24 

• 0
111111

Спри всички дроп правила и тествай

При мен си вървят 2 нас-а и един плекс без никакви ядове жично и безжично в лан-а

• 0
v3ctor

Спирах целия firewall за проба. Не се появява сервииото. Иначе самбата на synology си излиза и се достъпва. Не е от правилата в стената.

Телевизора е с андроид.Във настройките на тв-то научава сървъра. Но на плеярите: VIMU,VLC го няма сервииото. На един андроид бокс в съседна стая на друг суич няма този проблем.

Edited by vector85

• 0
111111

Пропускаш нещо.

• 0
Щирлиц

Аз лично. при подобна ситуация, нулирам броячите, тествам и гледам кой брояч натрупва или съответно не натрупва данни.

Надявам се да съм бил полезен ?

• 0
v3ctor

Аз тотално премахнах firewall filter и nat секциите в стената. Не помага. Чудя се и се мая. Противно на всякаква логика. В един бридж са и 2-та интерфейса и вифи и етернет-а. Но по етернет не ми показва сервиио. Иначе самбата си бачка и през 2-та интерфейса. Ето как изглежда и wi fi интерфейса:

Ако забележите нещо което да способства работенето на сервиио кажете...

P.S.

Форматирай си постовете

• 0
yHuKyM

Закачи ТВ-то и нас-а към някой суич и пробвай. Да видим дали е от микротика...