Jump to content

WiFi HotSpot for 150 devices


dobriloff

Recommended Posts

Здравейте,

Налага ми се да изграждам WiFi хотспот с максимален капацитет 150 закачени устройства, като се предполага. Помещението където ще работи е около 400m2 без преградни стени. Също така си мисля да му пуснем 50Mbit гарантиран интернет. За момента се ориентирам към Ubiquiti-UniFi 802.11n MIMO Access Point PRO Dual Band , съответно да се пуснат 3 устройства като AP  на основните канали при 2,4GHz: 1 6 11 , също и при 5GHz. За тези устройства чета ,че им дават по 200потребителя , но ми звучи абсурдно при положение ,че масово устройствата не понасат по повече от 25-30.
Въпроса ми е правилно ли съм се насочил или няма да се получи по този начин. Съответно ако имамете някакви други идей за устройства или реализиране. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Според мен са малко на брой ап тата. Циско имат доста добри решения. 

Всъщност решенията са на Мераки а цицко им премахнаха интерфейса 

и пак минимум заложи на 4 устройства

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно клиентите, трудно може да се определят. Би трябвало 70% да са smartphones.. като това 150човека е максималния капацитет на помещението съответно доста рядко ще има толкова закачени, но като се случи трябва мрежата да издържи. Относно минимум 4 устройва , пускам ги като AP и гледам максимално да раздалеча физически тези които бих пуснал на еднакъв канал и евентуално може да им намаля излъчването, ако правилно съм разбрал? Относно Cisco Meraki , устройствата могат да понасят повече потребители от 25-30 или пак се слагат повече устройства и съответно могат сами да се нагаждат за да няма интерференция по между им?

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало 70% да са smartphones.. като това 150човека е максималния капацитет на помещението

Ако помещението е предвидено за Call Center или нещо подобно - забрави 150 у-ва. Повечето са с поне 2 смартфона. Поне 20% са с таблети и лаптопи допълнително. Ако трябва и служебните им компютри са безжично ....

При мен 100 човека (между 20 и 50г.) на 3 рутера, със служебни компютри с лан кабели и пак не стигат. При 4 рутера - по 20-30 у-ва на всеки. И около 200-300 Mbit/s, като включвам и служените трафици към Интернет. Да не забравяме и гости и т.н.

Помисли и за възможност с насочена антена 30/60 градуса. При мен така можех да си спестя 2, но е късно ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

4 сектора в ъглите

шейпър задължително

предполагам това е конферентна зала

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Може и UAP-AC Outdoor
въпреки че при PRO версията трябва да ги монтираш на тавана

като по този начин трябва да ги отдалечиш от стените

Редактирано от 111111
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен казус,

UniFi AP Pro изглежда, като за твоя вариант - основно заради dual band-а. Има и AC версия, която е с по-завишени характеристики (CPU/RAM), но пък е изцяло на база Broadcom - не съм ги тествал още, но се съмнявам да се представят по-добре от Атерос вариантите. В затворено помещеие ще има доста отражения - там не ти трябват високи мощности. Добре е да изолираш паразитния трафик между потребителите - освен ако не е наложително да го има (AP isolation на самите у-ва, и някакво разделяне на LAN ниво след кабела).
Има централизирана система на UBNT (UniFi Controller) - безплатна е - слага се на x86 машина, като има интересни функции.

Преди време реализирахме подобно нещо, но на открито - много UBNT само за AP, с еднакви SSID (в твоя случай, по-добре да са с различни SSID-ta) на различни канали, VLAN на лана към централна MTik машина с рутинга и шейпърите - все още функционира.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Защо да са на различни SSID-та като може на едно дай твойто тълкование Networker,
ако са в едно помещение и имат неидентични SSID,
хората ще изберат първото в обхвата и ще има претоварване на едно устройство.
4 устройства ще си пречат само на 2,4 на 5 гхз няма да имат яд.

Редактирано от 111111
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са със еднакво SSID, софтуера на у-вото вижда само едно SSID, което може да е претоварено в този момент. Ако са с различни SSID, потребителя ако види, че не е ОК на АП1 може сам да смени на другото AP. Отделно че софтуера помни името и ако е еднакво прави същата грешка при следващо ползване на услугата.
Другата страна е обслужването - няколко човека могат да имат проблем с конкретно устройство и ще могат да кажат, кое SSID е проблемното в тяхния случай.
Преченето м/у устройствата зависи от схемата, би могъл на 3 от 4 да им активира 2.4G+5G, а на 4-тото само на 5G, или да ползва 20Mhz лента ако е на 2.4 - по презумция, по-новите устройства имат 5G, което значи, че е по-вероятно по-малкото от хората да имат по старите стандарти (б/г), което пък би означавало, че дори у-вото да работи на 20Mhz ще има достатъчно пропускателна способност за тези с по-стара техника (дори да са на N, скоростта не е малко при 20Мhz канал на N) - така или иначе, не може да ползва 40Mhz ако в залата има някой с b/g only техника.
 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, трябва да го пускам с 1 SSID за да може да има Roaming, тъй като потребителите са свикнали да се закачат и разхождат без да усещат прекъсване. Ако нямаше това изикване , бих могъл да го реализирам със всяко устройсто пуснато със собствено SSID и потребителите да пробват да се закачат където им е най-добре :)

Случайно да знаете дали UniFi Controller , има функционалност която да балансира закачените потребители , мисълта ми  е примерно като едно устройство има 25 закачени потребителя, контролера да започне да асоцира следващите конекции към съседното най-близко устройсто където са по-малко закачените. Или UniFi Controller  просто предоставя централизиран интерфей за менажиране на повече устройства ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ако са със еднакво SSID, софтуера на у-вото вижда само едно SSID, което може да е претоварено в този момент. 
 

Това е така само при rottenapple защото той ползва мак адреси а не SSID.

Останалите платформи не са толкова прости.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.