Jump to content

Изграждане на опорна оптична мрежа


Recommended Posts

Както и да я направиш след 1-2 години пак ще трябва да се поопъва от тук.. Оттам.. Слагай всичко така, че да не пречиш на енергото. И си сключи договор с тях за ползване на стълбовете. Да изкара там 1-2 години и после ще копаеш то е ясно. Досега сме разпъвали предимно MCP оптика и не сме имали някакви проблеми. Работи си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • koko

    10

  • ¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

    5

  • Mile

    4

  • Велин

    3

За тази с "вградено" въже нямам кой знай какви наблюдения.. Но с поцинкованата тел имам трасе от 2001 (80метра) не е мръднала само кабела е почнал да се скапва вече... проблема е, че много по-бавно и трудно се работи с тази тел затова спрях да я ползвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Та вчвра взех 2 макари по 2км 12влакна бронирана. Теглиме я подземно, днес изтеглихме първите 500м. На места тази оптика ще минава въздушно защото няма как да прекопаме главна асвалтова улица, въпроса е какви крепежни елементи ползвате за такава оптика защото няма нито носещо, нито ще я хващаме с тел, пък в магазина  казаха че без проблем ще се самоноси но нямаха крешежните елементи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

минимално но колкото дойде, където няма шахти и неможе да се копа ще трябва, т.е. по 3-4 стълба

edit: някоя бригада която може да прекопа 6м асфалт и после да го оправи (трябва да влезе тръба Ф20 на 4-5 сантиметра е напълно достатъчно)? за софия става въпрос?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо не питаш в някоя от фирмите занимаващи се с водопроводната мрежа ?

Те имат "къртица" и може да минеш без копане на асфалт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

защо не питаш в някоя от фирмите занимаващи се с водопроводната мрежа ?

Те имат "къртица" и може да минеш без копане на асфалт.

ползвал ли е някой къртица и колко излиза наем

а и колко копае за час да речем

гледах такова холандско решение ма струваше бая

http://www.plumett.com/

къртици имат бг представителство

Engineering-NM Ltd.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и на мен ми е интересна цената за къртица.

Също 8лв на заварка добра цена ли е защото ме чакат за начало 100-тина заварки и се двуумя да си купя китайски сплайсер http://www.elitcom.com/index.php?lang_id=1&prm=products&prod_cat_id=48 (7200лева)

Някоя бригада в сф за по-добра цена?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сплайс машини втора ръка - ибей, но болката е голяма. Евтиното излиза скъпо в случая.

За китайските машини - стават,но, ако няма да се подлагат на много работа, иначе "късат" влакна и вдигат цената на сплайс по този начин. Не са особено прецизни, но за къси разстояния са ОК(2км).

За къртица - не знам какво имате предвид, аз съм ползвал на Вома водна пробивна машина и изкопахме едни 30 годишни тръби на общината в които имаше само кал и пясък. 50м за около 5 минути.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не изчетох всички коментари щот ме мързи :) ма ще споделя моя опит

изградил съм оптична мрежа с 20 оптични точки купих си сплайзър :) ( има ги ефтини по 8000лв) ползвам сиско 3560g леър 3 за bgp gataway гигабитен 24 порта + 4 сфп-та.Разделил съм на райони града като за всеки район имам по един рутер за шейпър, оптиката ми завършва на гигабитни конвертори по 2 влакна по простата причина че няма разлика в цената на 100 и 1000, пуснал съм я въздушно като всяка точка завършва в кутия кадето има сплайз касета + медия конвертор и свитч работи без проблем и зиме и лете :) ако имате CTC са ми медия конверторите и мога да кажа че работят безотказно без забивания  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

къртица имам предвид машина която може да прокопа канал 6м между 2 шахти под 1 асфалтова улица без да се спира движението.

За медии ми препоръчаха zyxel със СФП но нещо немога да намеря налични в бг в момента, та сега търся поне 1 комплект по-читави за опорния линк 16км. Събирам предложения?  за другите линкове имам доста останали 100мб с по 2 влакна тъй че за начало ще слагам от тях, в последствие ще упгрейтвам към 1гб 1 влакно.

В понеделник ще взема муфи от тези GPJ-O 1in 3out http://www.elitcom.com/index.php?lang_id=1&prm=products&prod_cat_id=21

За одф мисля пак от тази фирма, ще взема няколко 12ки, имам доста място в шкафа и ми се струва че по-лесно се работи и е по-пригледно ако за всяка оптика има отделен одф

За външния монтаж намерих водопроводни скоби(гумирани) които стягат до Ф8 тъй че тях ще ползвам за външните места

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За одф мисля пак от тази фирма, ще взема няколко 12ки, имам доста място в шкафа и ми се струва че по-лесно се работи и е по-пригледно ако за всяка оптика има отделен одф

Колега, и на мен така ми се струваше навремето, ма не си е бира. По-правилното решение до което стигнах в процеса на годините експолтация и разширение:

Вкарваш от покрива до рака кабел 48 влакна с ОДФ 48 и ти ги вадят всичките на одфа, отвън слагаш читави муфа 48ца и на нея посрещаш кабелите. Може да залепиш в муфата само влакната които се ползват сега, утре много по лесно и безболезнено добавяш, изваждаш или преаранжираш.

А да не дава господ да се мести тех.центъра, (както аз съм преживял няколко пъти) със 5 ОДФ-а и 5 кабела 24в от които се ползват по 8-12 влакна  :D

..мисля да взма конвертори по две влакна...

пп. ДА СЕ РАБОТИ ПО ДВЕ ВЛАКНА Е КОЩУНСТВО!!!

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.