Jump to content

Изграждане на опорна оптична мрежа


Recommended Posts

Здравейте, предстои ми окабеляване на малко градче, има главна улица 5км и около нея са построени всички къщи.

Решил съм да пусна оптика въздушно по цялата глвана улица и от там няколко малки лана за разклонения.

Предвидил съм да има около 10-тина разклонения средно през 500м.

Чудя се дали да изполвам медиаконвертори с едно влакно или с две

Ако позлвам с 2 влакна ще трябва да взема с 24 влакна с носещо въже но пък м.к. са ми доста по-евтини и винаги има варянт да сложа м.к. за едно влакно при липса на свободни влакна.

Досега не ми се е налагало да изграждам подобен вид мрежа, пускал сам оптика от точка до точка с 2 влакна без никаква разцепване по средата.

Какви кутии ползвате за разпределение, сплейс касети, муфи(въпреки че за сега надали ще се разклонява оптиката), одф освен в началото другаде ще ми трябва ли, към кой се обръщате за сплейсването и въобще какво друго трябва да приготвя преди да викна фирма която да сплейсва.

Също така какви скоби ползвате за закрепване на носещото въже към стълба, аз позлвам парче винкел, през него една шпилка 8мм обикаля стълба, а на винкела има 2 болта с голями шайби който затягат носещото въже но излизат сравнително скъпо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • koko

    10

  • ¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

    5

  • Mile

    4

  • Intel

    3

Аз позвам медиаконвертори по едно влакно като оптиката влиза в клиента.По скъпо е но се виждаме за сега само за сметките.В момента експериментирам с L3 суичове и QoS (шейпа и приоретизирам на порта на суича, като имам рутер с шейпър само за международния трафик)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Нещо ново по темата?

Също така дали мога да разцепя оптиката и да си извадя нужното влакно за да се сплейсва букса за медияконвертора и дали може цялата тази работа да седи в металното табло където седи медиаконвертора и първият суич без да се слагат отделно сплейскасета? Като се има в предвид че във всяка кутия ще се вадят по 1 или 2 влакна за медията а останалит епродължават по трасето.

Междодругото неомонтана има доста евтини 100мб медия за 1 влакно, комплекта е към 130лв

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Нещо ново по темата?

Също така дали мога да разцепя оптиката и да си извадя нужното влакно за да се сплейсва букса за медияконвертора и дали може цялата тази работа да седи в металното табло където седи медиаконвертора и първият суич без да се слагат отделно сплейскасета? Като се има в предвид че във всяка кутия ще се вадят по 1 или 2 влакна за медията а останалит епродължават по трасето.

Междодругото неомонтана има доста евтини 100мб медия за 1 влакно, комплекта е към 130лв

Хе може да се отговори еднозначно на твоите въпроси , всичко зависи от човек който ще ти сплАйсва кабелите, намери такъв и се консултирай с него, всичко се решава на място с оглед.

Между другото с пазарлък се намират и по - евтини медиа конвертори от монтанските.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега говорих с едни момчета, но те ми казаха че при всяка сплайс касета режат всички влакна, слагат конектори на тези който ще позлвам а останалите заваряват наново.

Досега не съм се занимавал с подобни истории и се чудя наистина ли е така, неможе ли да се обели изолацията и да се размотат нужните влакна а другите да останат цели?

Също така обмислям варянт в началото да сложа суич директно с оптични портове вместо да слагам МК и след това мед до суича. Някой има ли впечатление?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както са ти казали се прави. Не прави грешката на всеки начинаещ. Посъветвай се с тях преди да почнете. Обиколете и набелете точките. След това избери колко влакна да е оптиката и сложи 50% отгоре. В противен случай ще псуваш като мене в момента що съм бил толкова тъпо копеле едно време и не пусках оптиките с повече влакна. Всъщност въобще не слушах тогава хората какво ми говореха и съответно сега ще платя 3-4х за да го направя отново, но вече както трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Лесния отговор е - не може. Най малкото , защото на сплайсаджиите им трябва поне метър оголен кабел са да работят.

Мене ако ме питаш , най добре като отрежат кабела да ти сложат на още няколко влакна конектори - може да ти за наложи да превключваш някога.

И послушай Миле, даже не 50% , слагай двойно повече влакна от тези, които сега мислиш, че ще ти трябват.

Сега говорих с едни момчета, но те ми казаха че при всяка сплайс касета режат всички влакна, слагат конектори на тези който ще позлвам а останалите заваряват наново.

Досега не съм се занимавал с подобни истории и се чудя наистина ли е така, неможе ли да се обели изолацията и да се размотат нужните влакна а другите да останат цели?

Също така обмислям варянт в началото да сложа суич директно с оптични портове вместо да слагам МК и след това мед до суича. Някой има ли впечатление?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зависи с колко туби е кабела.

Ако е повече от 1, можеш да отцепиш само 1 туба и да режат влакната които са в нея.

Освен това вече има  кабели с по 1 влакно в туба, така че да може да отцепиш само 1.Но не съм ползвал такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гледах такава 24 влакна с по 4 влъкна в туба, можеби това би ми било идеалния варянт.

При толкова много заварки не се ли внася голямо затихване към най-крайните точки и риск някоя да се счупи ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Няма как да се счупят, щото са в сплайс касета . Затихването е минимално.

Единствения проблем е финансов :(

Ако са няколко туби , може и да се навие някой сплайсадия да извади само едната туба и да я среже само нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оказа се че оптика с няколко туби ще излезе доста по-скъпо отколкото обиновенна и не си струва.

От коя фирма купувате оптика за външно с носещо 12 или 24 влакна? За предпочитане сф стига да не е фрапираща разликата другаде?    - борекифинци, ланком, веос някой друг ?

Какви скоби ползвате за монтаж на стълбовете?

По колко метра аванс оставате там където ще има евентуално кутия и слайсккасета

Престои опъването на първите 2000м евентуално в събота а нямам читави скоби за закрепване към стълбовете?

Също така да препоръчате някой  сплайсаджия за района на софето?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кви скоби? Направо на стълба ги закачай. Аванс до земята + 2х3 метра да могат да работят спокойно сплайсаджиите. На всеки 100-120м по 10м за зор-заман (при скъсване се спестява време + 1 муфа така).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

за скоби ползвахме едни неръждаеми ленти на които слагахме едни съединители които се ползват и от енергото за техните кабели , лентата се обтяга около стълба с едни специални клещи-ножици. Носещото въже се връзва за тая скоба и се стяга с болтовете.

тая скоба е подобна само че е с две пластини ние ползвахме с 3, пред едната минава лентата а през другата носещото въже.

ZVZ.jpg

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чакам цени от   тези

http://www.balkanbit.com/contactus.php

http://www.unicomstrading.com/contact.php?lang=bg nemska 2ro ka4estvo

http://www.tilcom-bg.com/bg/Contacts/ kitaiska optika

http://www.teraoptics.org/en/contact.html turska optika

http://www.elitcom.com/index.php?lang_id=1&prm=about_us&subprm=contacts mnogo evtino ftp s nose6to vyje i utp sy6to i optika imat

за скоби май ще ползваме отново планка, винкел и шпилка - метеряли около 1лв на стълб

vsh тези ленти не се ли превъртат около стълба колкото и да си ги стегнал?

mile благодаря ти за   размерите, с тел нещо не ми харесва как става, въпреки че имаме доста фтп закрепено директно на носещото му.

също така каква да изберя, като ще е въздушна с носещо трябва ли да е армирана/бронирана ?

edit: Сега ме наплашиха че оптика с носещо след 1-2 години се отделя от носещото защото изгаряла от слънцето.

Препоръчват ми поцинкована тел

Някой има ли наблудения

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.