Jump to content

Захранване на оптика


Тодор Лазаров

Recommended Posts

Ще гръмне моментално. Кондензатора даже и той ще цъфне като роза. Нзобщо не си играи да го правиш така. ;):)

Щом казваш, значи е "100%" така.

Тодор Лазаров, ако те притеснява тази реализация. Която не е сигурна.

Може да използваш синусоидално захранване. Като използваш понижаваш трансформатор. Така пикът които би се получил  ще се намали пропорционално, ако приемем че има около 15-20% загуби в магнитопровода, които растат пропорционално на честотата, а това е от значение, като времето за насищане на магнитопровода ще играе ролята на буфер, мисля

би се получил доста ефикасен метод.

Ако след това изправим напрежението и го филтрираме( стабилизираме) няма да имаш притеснения за устройствата.

Така, хем галванично разделен, хем трансформатора ще те предпазва донякъде от пренапрежения.

Може да се комбинира гореописаното с газов разрядник.

Минуса на такава реализация са по-високите загуби на енергия, и паричната себестойност на реализиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колко по-лесно е да се вземе 200 метра с 4 влакна и 1.2 мед и да се пусне 60v и ап-то директно на импуслно + оптиката на 5v импулсно. Не мога да разбера в случая какво се цели? Опъни 200 метра утп успоредно с нея и си захрани каквото е нужно баси..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

за 200 метра се пускат 3 парчета кабел

ползват се 1 гигабитов 4 портов суич и бондинг ;)

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колко по-лесно е да се вземе 200 метра с 4 влакна и 1.2 мед и да сепусне 60v и ап-то директно на импуслно + оптиката на 5v импулсно

Да, така е...Съгласен

Не мога да разбера в случая какво се цели? Опъни 200 метра утп успоредно с нея и си захрани каквото е нужно баси..

Притеснява го факта, че трасето ще е въздушно положено и при близко попадение на мълния,

1. Вероятно ще се индуктират пренапрежения в захранващото трасе, които биха разрушили импулсните захранвания, пробива може да засегне и захранваните устройства.

2. Възможно е да се появи голяма потенцилна разлика спрямо земя, т.к. реализацията на повечето импусни не разделя галванично високоволтовия блок на импулсното, от нисковолтовия такъв.

От тук следва, че всички устройства, които затварят през себе си веригата към земя са допълнително подложени на риск и от този фактор.

Затова са и тези мой писания по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

абе вие почнахте малко да се базикате :) и отклонявате от темата , в крайна сметка дори да има загуби от пада на напрежението ще пусне повечко и при постоянен товар винаги ще знае колко трябва да е , стига тези две жила да не се допират в самия кабел някаде накъсо, и в крайна сметка както и да пусне захранването си остава въпроса със защитата, с кондензатори не става, меко казано е смешно, слагат се заземителни колове и подходящи разрядници , ползват се галванично разделени захранвания. Те това е подготовка за недиректо попадение , директно попадение ще изпари много неща. ;D

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не ги разбирам тия неща. Да се опази някакъв дръглив медиа конвертор за 50-60лв ще се похарчат 300 за материали и неясен брой човекочаса бесен труд. И всичко това защото защото в условието на задачата имаме стомана вместо мед...  Наистина се бъзикате май.

Не се съмнявам, че може да се направи да работи, но да предположим кофти късмет и повреда. Нищо не е стандартно (взаимозаменяемо с лан историите). Това влачи 1-2 дни според зависи dаwntime. В добрия случай толкова защото след буря пораженията често са навсякаде. Разумното решение е, импулсно 5в + медиа. Като гръмне ланаджиите минават и сменят наред така и така. Работа 5 минути и максимален разход 70лв, но това изисква промяна на условието на задачата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали се бъзикаме.

Въпроса наистина се отнасяше за стоманени проводници вместо медни такива.

На всеки му е ясно, че загубите в стоманата са > от тези в медта, точка по въпроса. 

В последствие темата се измести относно пренапреженията възникнали при мълнии.

Ще се повторя....

Мнението ми е по отношение на това как да се защити възможно най-оптимално от пренапреженията, независимо от това какъв захранващ проводник ще ползва.

И всичко това защото защото в условието на задачата имаме стомана вместо мед...  Наистина се бъзикате май.

И всичко това, защото ще го цитирам за последно:

........

Оптиката ще е въздухна.

Страшме е да не гърми ...

А сега как ще се тълкува това,

и кой се бъзика всъщност.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че ще стане ще стане, че няма да работи хубаво, няма да работи хубаво.

Трябва да се добави, че оптиката с мед има още едно голямо предимство пред тази със стоманата, т.е. не само материала е от значение. Медта е многожилна. Стоманата е едножилна.

В една кабелна бяха пуснали 220V по стоманата и след 6 месеца си събираха влакната от земята.

Вариантите са:

1) допълнителен кабел (ШВПС, СВТ и всьо) или uTP,fTP и всьо xTP.

2) Или оптика с мед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...
  • Собственик

Хм, знам за хора, които така си захранват конверторите . Също така, конверторите им гърмят при бури :)

Защитата против пренапрежения е елементарна и почти 100%-ва .

Един гръморазрядник между двата проводника и по един меджу проводниците и земята.

За по-висока надеждност - паралелно на разрядниците по един варистор с малко по-високо пробивно напрежение (варисторите са по-бързи)

Цена на цялата защита - около 4-5 лева :)

п.с.

Трансформатора няма да предпази от няколко киловолта пренапрежения , е то зависи и от трансформатова, ама идва ненужно скъпо.

Аз с гръморазрядници съм пазил powerline адаптори и за сума ти години нямаше нито един изгорял. А са били свързани към километри въздушен кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, знам за хора, които така си захранват конверторите . Също така, конверторите им гърмят при бури :)

Защитата против пренапрежения е елементарна и почти 100%-ва .

Един гръморазрядник между двата проводника и по един меджу проводниците и земята.

За по-висока надеждност - паралелно на разрядниците по един варистор с малко по-високо пробивно напрежение (варисторите са по-бързи)

Цена на цялата защита - около 4-5 лева :)

п.с.

Трансформатора няма да предпази от няколко киловолта пренапрежения , е то зависи и от трансформатова, ама идва ненужно скъпо.

Аз с гръморазрядници съм пазил powerline адаптори и за сума ти години нямаше нито един изгорял. А са били свързани към километри въздушен кабел.

В допълнение към защитата - Transil диоди :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Хм, знам за хора, които така си захранват конверторите . Също така, конверторите им гърмят при бури :)

Защитата против пренапрежения е елементарна и почти 100%-ва .

Един гръморазрядник между двата проводника и по един меджу проводниците и земята.

За по-висока надеждност - паралелно на разрядниците по един варистор с малко по-високо пробивно напрежение (варисторите са по-бързи)

Цена на цялата защита - около 4-5 лева :)

п.с.

Трансформатора няма да предпази от няколко киловолта пренапрежения , е то зависи и от трансформатова, ама идва ненужно скъпо.

Аз с гръморазрядници съм пазил powerline адаптори и за сума ти години нямаше нито един изгорял. А са били свързани към километри въздушен кабел.

Мда аз съм свидетел заедно сме ги слагали  :)

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако линията, която захранва е с постоянен ток, просто преди захранването на медията сложи един хубав електролитен кондензатор(поне от 2200 мF нагоре), би бил достатъчен да предпази захранването на медия конвертора от пренапрежения появили се при близко попадение на мълния.

Защото кондензатора ще шунтира този пик, или поне ще изглади формата му, като намали амплитудата.

Ако се подбере някоя LC група е още по-добре.

Вземи си един автотрансформатор пусни 90~100v по лан-а или оптиката вържи оригиналното захранване на медиата и си тръгва без проблем.Повечето захрания са input 100~240v. ;)

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Това ми напомня една весела историйка от нашия град :)

Та едни колеги си дръпнали оптиката въздушно - главно по стълбовете на тролейте. И решили да го захранят по носещото (доста стабилна стоманена оплетка м/у другото). Оказало се обаче, че трасето е дългичко и загубите по ток са големи. Затова пуснали 220V - при това изглежда са го закачили в някой доста стабилен контакт с доста як бушон зад него... За съжаление обаче се оказа че не работи много добре... Проблемът дойде, когато по някакъв начин изведнъж носещото се заземи през някой от металните стълбове (нз как са успели да не го заземят от самото начало...).

Резултатът беше разтечена оптика през половината град, екипи на Гражданска защита обикалят и се чудят какво се случва, а тролей нямаше доста време :) За съжаление го отнесоха и едни други колеги, чието трасе минаваше наблизо - просто им изрязаха оптиката.... Не знам как нашата оцеля тогава - и тя минава оттам :)

Та по принцип няма проблеми - и по стоманеното носещо върви ток. Само, моля ви се, внимавайте къде точно го включвате ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.