Jump to content

UserSide - софтуер за ISP

bambo
 Share

Recommended Posts

Здравейте колеги.

Попаднах на този софтуер, и след като го закупих и ползвам известно време, с разработчиците от Украйна се разбрахме да го преведем и да го предложим и на българския пазар. Ето кратко описание какво представлява и някой от основните функцции:

CRM система UserSide е активно разработвана от 2007 година система за планиране на ресурсите на ISP. Ситемата е изцяло web ориентирана и позволява ефективно управление на всички процеси в ISP. Възможно е взаимодействие със различни билинг системи, работа с оборудване (и по SNMP), склад, счетоводство и персонал. Провеждане и проследяване на рекламни кампании, съобщения от/за абонатите и интерфейс за подаване на заявки за включване през web. Календар със задачи, лична страница за абоната с доста полезна информация.

Основните възможности са:
- информация за абонатите
- календар на задачите - включвания, ремонти, аварии, печат на наряди за работа
- обработка на съобщения от абонатите
- склад
- персонал, заплати, глоби, график
- покритие на мрежата (на карта)
- комуникационни възли, муфи, шахти, стълбове
- Оптики - опис, връзки на влакна в муфите, положение на кабел
- отчет и мониторинг на оборудване по SNMP
- PON модул - ону, олт, сигнали
- радиооборудване - микротик, убнт
- статистики
- рекламни кампании
- импорт на данни от различни билинг системи
- многоезичен интерфейс
- различни права на достъп по фукционален и териториален признак
- SMS/mail оповестяване за различни събития
- разнообразни допълнителни модули

Анализ и статистика:
- различни списъци и филтри за абонатите
- произволни полета в картоните на абонатите
- графика на ръста, отчети за проникване и доходност
- статистика на доходността
- маркиране на съмнителни и безнадеждни длъжници

post-574-0-18268200-1406700421_thumb.png

Покритие:
- области, райони, населени места
- поддържат се онлайн карти (googlemaps) и собствени изображения за карти
- различни слоеве по тип оборудване на картата
- визуална настройка за всеки обект на картата

post-574-0-38657300-1406700475_thumb.png

Отчет на оборудването:
- суитчове, радиооборудване, медиаконвертори, произволни устройства
- складова наличност
- мониторинг на активност (ping, arp, snmp)
- изтегляне на FDB/ARP таблици
- история на MAC адресите по портове на суичовете
- интегриране на няколко устройства (SFP модул във суитч)
- автоматично свързване на портовете (по мак адреси и др.)
- показване в реално време на състоянието на устройствата и техните портове, възможност за контрол на портовете
- търсене на loop
- отчети
- структурна схема на мрежата и на обектите по отделно
- показване на зоните на покритие на радиооборудването върху картата
- hotplug на оборудване

post-574-0-08383700-1406700499_thumb.png

Оптики:
- отчет на линии и трасета
- каталог на използваните кабели
- odf панели
- сплитери за PON
- различни типове адаптери и конектори
- схема на връзките на влакна в муфа,възел, одф
- трасе на кабела върху картата
- търсене на свободни влакна и автоматично предлагане на маршрут
- медни линии и комутация

post-574-0-46354000-1406700521_thumb.png

График на задачите:
- отчет на задачите - текущи, изпълнени, просрочени
- ведомости за работа
- календар на задачите
- назначаване на групи и работници за дадена задача
- произволни типове задачи
- коментари към задачите и уведомления
- контрол за изпълнение и просрочие
- изчисляване на заплащане за работниците
- вериги от задачи
- разграничаване на правата за достъп (откриване на задача, назначаване, закриване)

Изброените горе далеч не са всички възможности на софтуера. Има възможност да бъде ползван и като пълноценнен билиг при работа с микротик. Програмата се разработва и усъвършенства постоянно и непрекъснато се добавят нови функции, много от тях предложени именно от клиентите.

Официалният сайт на разработчиците е http://userside.ua. Софтуера се състои от много и различни модули и може да бъде окомплектован според нуждите на всеки. Направили сме и специално демо с българския интерфейс на адрес: http://userside.ua/bg/userside/oper/.

На разположение съм за всякакви въпроси.

• Administrator

Цените не спомена

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Това ме заинтригува, само да видим как е цената.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

• Administrator

Цена на основата $580 (за украинци дет искат да влизат в EU що няма цени в €)

http://userside.ua/price.php общо взето малко златна иде

Тази система се инсталира и седи от страни като управляваща единица

и всеки един модул също е бая пари

по груби сметки под 800-1000 клиента е неразумна цената

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

И е така и не съвсем. Има готови комплекти които са с редуцирана цена и точно това е правилния подход според мен.

За по-малки мрежи подходящ е комплект №1 - основната програма + us_ping + us_pon.

US_ping е модул, който "пингва" всичко по мрежата кеото може да се пингне, след което отбелязва активност в базата - абонати, устройства и т.н. ако да речем абонат има пуснат firewall - модула преглежда и ARP таблицата и на база MAC адрес също отбелязва активност.

Модула us_pon е предвиден за работа с PON оборудване - показва наличието и отсъствието на устройствата, сигналите на клиентските ONU, заети портове и трафик realtime и т.н.

UserSide може да уведомява чрез мейл или SMS администратора и/или определени оператори за наличие / отсъствие на потребител или устройство в мрежата (да замени nagios изцяло).

Въпросния комплект като цена с фактура, ДДС и всички необходими документи излиза 1450 лв. Това за мрежа с 500 абоната е ~ 3 лева на абонат еднократно. В цената влиза и 12 месеца поддръжка и всички обновления и най-вероятно както и преди споменах някой доработики по желание на клиента. Ако за BRAS се ползва микротик, UserSide може да работи и без нужда от страничен билинг, като си говори с миркотик устройствата през АПИ.

Това ме подсеща че забарвих да спомена в описанието, че в базовия пакет има пълнофункционален модул за генериране управление и отчет на карти.

За финал ще кажа че всичко подлежи на коментар, така че ако някой има сериозен интерес - да не се колебае да пита :)

за 100-150 абоната каква е хавата?

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Тази система не става за нищо :) за това и не е наложена на българския пазар в пъти по добра и по евтина е MikroBill да не говорим че и за 200 юзъра е фрее :) По измислен билинг не бях виждал от този и ако се надяваш че ще искараш някой лев покрай тях от тая система направо се откажи :) никой няма да даде и 5 лв за нея :)

Edited by Linux

Linux: MikroBill не за 200, а за 20 няма да го сложа, защото нещата които ще искам от него са в допълнителни платени модули. Къде отиде сега безплатното до 200 потребители?

Софт-а за който bambo пише има много повече възможности, от този който ти си цитирал. А лично за теб дали ще е удачен вариант, това само ти можеш да знаеш.

за 100-150 абоната каква е хавата?

Предполагам че питаш в качеството на билинг система за 100-150 абоната, но в такава ситуация не си заслужава.

Основната функция на софта е да работи съвместно със билинг ситема която ползвате, а не да я замести. Обичайно, билингите имат модул за клиените със адреси, контакти и т.н., модул за услугите, и модул за плащания - кой платил, кога платил, пуснат, спрян. Тази информация се импортира регулярно към UserSide и на нейна база се вадят статистики по много различни параметри. Освен това, останалия фунционал изобщо не съществува в билинг системите - кабелно стопанство, безжични устройства, комутатори, рутери, склад, работници, групи, заплати, повечето популярни билинги нямат и тикет система за аварии, тук я има и т.н. Инвертаризацията на мрежата е уникална - с разполагане на кабелите и всички елементи от мрежата върху карта (ваша подложка или онлайн карта), изчисляване дължините на кабелите, опис на връзките в оптичните муфи или в кутиите, покритие на секторите на безжични устройста и много други.

Личното ми мнение е че си заслужава за фирми със 500 и нагоре клиента, които ще могат да ползват функционала пълноценно. По-малките могат да се справят с тези задачи като ползват някой фрии билинг + нагиос + какти + ексел + тефтер и молив.

Edited by bambo

Знаехме за топлата вода, но нямахме кураж.

Скоро мигрирахме на http://ipacct.bg, голяма грешка, че изобщо сме започнали с друга система.

В момента всичко е песен.

Всичко е изтискано до максимум и има всичко, което ни трябва.

Срещу скромно заплащане, имате страхотна система (разработва се от ~15 год.) и страхотен администратор.

Предполачам, че ще има колеги, които не са съгласни с мен.

Опитайте се да постигнете част от това, което е свършил Боян Бонев през годините и го сравнете с готовия продукт и цената за която я получавате.

Бел. - След миграцията, ни остана много ненужно желязо, с парите дадени за тези сървъри, дълго време нямаше да се занимаваме с глупости.

Linux: MikroBill не за 200, а за 20 няма да го сложа, защото нещата които ще искам от него са в допълнителни платени модули. Къде отиде сега безплатното до 200 потребители?

Софт-а за който bambo пише има много повече възможности, от този който ти си цитирал. А лично за теб дали ще е удачен вариант, това само ти можеш да знаеш.

Нещо го бъркаш с Abills :) MikroBill няма нито 1 платен модул пич :) Колкото до мен аз си си написал билинг и ми върши страхотна работа но ти явно си нямаш никва идея от това което пича предлага и за кво можеш да го ползваш като цяло :) освен ако не ползваш за сървъри микротици и всичко ти минава през тях :) аз казвам кое е по добро и по добре а не кое ползвам никога не бих сложил на сериозна техника микротик и да очаквам да си администратирам и поддържам всички клиенти с подобен тип ОС :) тва го правят някви домошарски исп-та които има 50-100 човека на кръст в някое село в което не знаят кво е интернет :)

Предполагам че питаш в качеството на билинг система за 100-150 абоната, но в такава ситуация не си заслужава.

Основната функция на софта е да работи съвместно със билинг ситема която ползвате, а не да я замести. Обичайно, билингите имат модул за клиените със адреси, контакти и т.н., модул за услугите, и модул за плащания - кой платил, кога платил, пуснат, спрян. Тази информация се импортира регулярно към UserSide и на нейна база се вадят статистики по много различни параметри. Освен това, останалия фунционал изобщо не съществува в билинг системите - кабелно стопанство, безжични устройства, комутатори, рутери, склад, работници, групи, заплати, повечето популярни билинги нямат и тикет система за аварии, тук я има и т.н. Инвертаризацията на мрежата е уникална - с разполагане на кабелите и всички елементи от мрежата върху карта (ваша подложка или онлайн карта), изчисляване дължините на кабелите, опис на връзките в оптичните муфи или в кутиите, покритие на секторите на безжични устройста и много други.

Личното ми мнение е че си заслужава за фирми със 500 и нагоре клиента, които ще могат да ползват функционала пълноценно. По-малките могат да се справят с тези задачи като ползват някой фрии билинг + нагиос + какти + ексел + тефтер и молив.

Фирма с 500 + клиенти никога няма да чака на готов софт или да си го закупи :) ще си плати да му направят софт по негов избор и да работи както тои иска и очаква а не да плати за нещо което ще му върши 30% от работата :) 

Фирма с 500 + клиенти никога няма да чака на готов софт или да си го закупи :) ще си плати да му направят софт по негов избор и да работи както тои иска и очаква а не да плати за нещо което ще му върши 30% от работата :)

Потвърждавам! Основата на системата е ясна, но ние работим на месечен абонамент. Всеки клиент има специфични нужди и му разработваме модули за тях по негова мярка разбиране и желание. Просто подобен софтуера не се продава в магазина, няма цена ;D и етикет.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Нещо го бъркаш с Abills :) MikroBill няма нито 1 платен модул пич :) Колкото до мен аз си си написал билинг и ми върши страхотна работа но ти явно си нямаш никва идея от това което пича предлага и за кво можеш да го ползваш като цяло :) освен ако не ползваш за сървъри микротици и всичко ти минава през тях :) аз казвам кое е по добро и по добре а не кое ползвам никога не бих сложил на сериозна техника микротик и да очаквам да си администратирам и поддържам всички клиенти с подобен тип ОС :) тва го правят някви домошарски исп-та които има 50-100 човека на кръст в някое село в което не знаят кво е интернет :)

Не бъркам МикроБил и Абилс... накарай безплатния Микробил да пуска и спира клиент, който ти се закача с ПППОЕ.

Колкото до идеята за какво става дума в темата - май на теб ти липсва... само ще вметна че аз този софт съм го виждал при bambo да работи.

Въобще не ми се спори с теб, че тръгнахме да се отклоняваме от темата и да отиваме към спама.... много поздрави.

Edited by cna

Може и аз да обърках някой колеги, затова да кажа: UserSide не е билинг. Може да работи като билинг с микротик bras но това е една странична опция и далеч не е основата на програмата нито нейната главна функция.

Относно абонамента - UserSide също има абонаментна поддръжка и доработка, но не месечена а годишна. За писането на софтуер - сигурно можете да напишете и по-добър, сигурно има хора които могат да напишат по-добър и от вашия, но това не е толкова важно. Важно е да има разнообразие и избор, UserSide е още един избор за тези които си търсят CRM система.

Да завърша поста връщайки се към началото му - колегата 111111 го е казал точно - UserSide работи съвместно с билинга който ползвате и прави всички останали функции по упралението на мрежата които билинга не прави.  Има готови модули за интеграция с много билинг-и които за нас в България едва ли са от полза, но със всеки базов модул върви и пълно съдействие за интеграция с текущия ви билинг, стига да не ползва някаква съвсем извънземна база данни. UserSide дори не "пише" в базата на билинга, само чете от там през определен период необходимте му данни.

Не бъркам МикроБил и Абилс... накарай безплатния Микробил да пуска и спира клиент, който ти се закача с ПППОЕ.

Колкото до идеята за какво става дума в темата - май на теб ти липсва... само ще вметна че аз този софт съм го виждал при bambo да работи.

Въобще не ми се спори с теб, че тръгнахме да се отклоняваме от темата и да отиваме към спама.... много поздрави.

Пич караш ме да те обиждам вече разбирам че правиш реклама на приятеля си :) но Mikrobill пуска и спира клиенти през PPPoe без ниакъв проблем с FreeLicense явно наистина не знаеш за какво говориш :) мога дори да ти го покажа в работеща среда действащ с всичките му функции и с безплатен лиценз. :)

А колкото до пича успех с начинанието но е безсмислено :)