Jump to content

Безжична мрежа в дома с RouterBoard


mishoboss

Recommended Posts

сложи си рутрер на входа и над окачения таван забрави 2 ап-та в най-непокритите точки. ако искаш захранвай с POE. след 4 години може да смениш рутерите и ап-тата. те ще са морално остарели. тогава ще си купиш евентуално ако ти е необходим AC стандарт

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър вариант, но работи само на 2.4ГХц. Добре е да има и 5ГХц, но на 5ГХц покритието пада рязко при преминаване през стените.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое масово нещо работи но 5гх? Дори смарт тв ене работи. До 2 години няма да излезе нещо хипер важно, а и да трябва сменяш 1 ап и готово

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новите телефони, таблети и notebooks. А при наличието на много устройства на 2.4Г и необходимостта понякога от скорости, не е ли по-добре да имаме План Б? :)

Инак си прав, че нужните неща ще работят, но си мисля за алтенативи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, мисля си следния вариант:

Слагам висок клас рутер от сорта на Asus RT-N56U в хола (Цена: 220 лв). Принципно този модел се слави с едно от най-добрите покрития на безжичната мрежа, сравнително мощен хардуер и хардуерен NAT. До него стига UTP-то на ISP-то. Няма проблем за това, има заложена гофрирана тръба от шкафа до хола. Тъй като вече рутера се намира в центъра на апартамента, няма шанс да не го покрие целия. От рутера се тегли едно UTP обратно до шкафа до входната врата и там слагам едно от тези, които ми покриват нуждите на хардуера за домашна автоматизация, PVR, NAS, etc.

От рутера в хола захранвам телевизора там и едно HTPC/PlayStation/Ouya (още не съм решил баш) и пускам UTP-та до стаите пак по гофрирани тръби, които ги имам вече заложени. Те ще се ползват за смарт телевизори.

RouetBoard имат хубави неща, но като че ли повече за далекобойни цели ;) За домашни цели не се връзват много ценово и дизайнерски. А и изостават от последните технологични новости в безжичните мрежи.

Все пак очаквам да бъда разубеден и убеден в предимството на това да имаш RouterBoard! Затова и пиша този пост тук :)

Редактирано от mishoboss
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За NAS е по-добре да имаш гигабитов switch. Другото звучи като план. Аз лично предпочитам да са отделни устройства рутера и wifi ap ама винаги можеш да добавиш. В началото бях с един TP-Link 1043nd и от време на време зависваше през безжичната мрежа. В този случай нямаш как да позная какъв му е проблема. Сега като са 2 устройства много по-рядко зависва. За рутер използвам един Mikrotik 750 и нямам забележки. Може да помислиш за вариант по-евтино АП + рутер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

750G и TP-Link TL-WR740N,

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 750G съм съгласен. Обаче тоя TP-Link TL-WR740N нито е двубандов, нито гигабитов, нито тая една антенка вдъхва доверие.

bilboto, съгласих се с теб, че е добре NAS-a да минава през гигабитов суич.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двубандовите най-често са рутери. Не успях да намеря от масовите производители АП-та. За гигабитов порт е добре да има. Има едни джаджи на Ubuquity дето представляват като малка плафонера и правят това, но са цифра. Също така ако е скрит (например в картона на тавана) може да вземеш рутерче + 2 карти (на 2.4Г и 5Г), но както и да го смятам все става цифра (над 200).

Ако не ти се дават много пари в момента вземи едно евтино АП, което да ти даде безжична мрежа, а по-нататък като им паднат цените ще го замениш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така ако е скрит (например в картона на тавана) може да вземеш рутерче + 2 карти (на 2.4Г и 5Г), но както и да го смятам все става цифра (над 200).

Дай идея за това. Става дума за RouterBoard, нали? Че аз както и да го смятам, става над 300 и кусур, не над 200 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За идея, някой дето повече разбира. Аз се допитах до колеги. И според техните сметки отива над 200-300, но не съм се задълбочавал.

Колкото и да го мисля до сега не съм намерил разумен вариант като баланс цена/функция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 750G съм съгласен. Обаче тоя TP-Link TL-WR740N нито е двубандов, нито гигабитов, нито тая една антенка вдъхва доверие.

за какво ти е гигабитово безжично АП? ще минава над 100Mbps трафик ли?

антенките са му две на АП-то, да вярно че не е кой знае какво но за 30лв не знам какво не му харесваш

на смарт тв-тата ти за какво им е гигабит? да не случайно да могат да понесат толкова трафик? нали имат по един браузер закачен и някво youtube-тип приложение дори и фуллхд клипове ще вървят на доста по-малки скорости. за NAS съм съгласен за гигабит, но след като не искаш кабели за какво ти е повече от 100мбита. гигабит само до НАС-а и до някое HTPC евентуално. цялата домашна автоматизация може да я закачи на 100Мбпс портове на АП-то. останалите портове на гигабитовия рутер да ползва за NAS, HTPC и ако има нещо много важно да закачи и него.

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До сега не съм срещал SOHO рутер, различен от Router Board, който да не забива никога. През годините са ми минали какви ли не марки и модели. Единственият пък Access Point, който работеше със 100% ъптайм, беше NetGear, въпреки че рутерите им бяха красиви боклуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.