Jump to content

Безжична мрежа в дома с RouterBoard


mishoboss

Recommended Posts

Здравейте,

това е първия ми пост в този форум, а и с оглед на това, че едва ли съм уцелил правилния раздел за въпроса, моля за малко разбиране към един начинаещ. :)

Предстои ми изграждане на мрежа в дома ми. Става дума за голям апартамент 155 кв.м. До входната врата имам специално отредено място за електроника (налага се, тъй като в апартемнта съм внедрил малко домашна автоматизация). Там бих искал да има хубав безжичен рутер за домашни цели с поне 4 гигабитови Ethernet порта и поне още толкова 10/100 Mbps. Тъй като комуникационният шкаф се намира до входната врата, която е в единия край на апартамента, а и около него се случват много неприятни неща от сорта на вертикални щрангове за парно, всякакъв силов кабелаж и бетонни стени, ми се иска самата WiFi антена да бъде изнесена извън шкафа на около 4-5 метра от него. Какви са възможностите това да бъде направено и въобще възможно ли е? Пък и смятате ли, че ще се налага или няма да има проблем с покритието на целия апартамент от този шкаф?

Честно казано последните години съм изпуснал новостите в тази сфера, а и никога не съм имал досег с продуктите на MikroTik. Ще се радвам да ми препоръчате определени модели RouterBoards и/или други продукти на други компании, с които може да бъде покрит апартамента според гореописаните препятствия.

П.П. Засега съм се спрял на модела RB2011UAS-2HnD-IN. Изглежда ми като перфектното съотношение цена/параметри. Въпросът е могат ли да бъдат изнесени антените на 4-5 метра от рутера?

Редактирано от mishoboss
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По твоят списък с изисквания, единственият вариант е RB2011UAS-2HnD

Аз на твое място бих си взел Mikrotik RB751G-2HnD

Също вариант е и Mikrotik RB751U-2HnD Аз съм с такъв и нямам оплаквания и забележки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сложи "кабелен" 2011 във антрето , а в някоя от розетките примерно в хола включи WR801N (има си и PoE за по красиво)

http://routerboard.com/RB2011L-IN

http://www.tp-link.us/products/details/?categoryid=239&model=TL-WA801ND

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като цяло не знам за какво са ти толкова портове да имаш вкъщи, но щом си преценил че са ти нужни и нямаш желание да слагаш 2 рутера то РБ2011 е твоя вариант. не е необходимо да извеждаш антените толкова настрани.

избягването на 2 рутера си има и плюсове - по-чист ефир... няма да серем на всички честоти

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислиш, че няма да има проблем с покритието? Говорим за покритие около 16 метра, като минава през стени от бетон, тухла и Итонг, и бая метална конструкция по таваните за гипсокартон. Иначе тези портове са ми нужни освен за мултимедията по стаите, също и за част от електрониката за домашната автоматизация, която споменах. Другия вариант е някакъв глупав суич, който да обслужва хардуера за автоматизацията, тъй като там кой знае какви изисквания няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зави какво искаш да получиш на крайните точки

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не знам какво си се притеснил, но предложения RB2011UAS-2HnD-IN ще ти свърши работа дори и в кутията.

Апартамента ми е малко по голям от твоя и без проблем с рутер в центъра (почти), най лошия сигнал на една от терасите е 3 от 5.

Без проблем минава HD видео 10-15 мегабита, стига наистина да не очакваш да торентираш от 5 компютъра безжично на макс.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имах подобен проблем - тествах много антени, адаптери и т.н.

Решението за мен беше PLC, т.е. LAN през електрическа мрежа. Почти навсякъде имам 100Mbps.

Най-добре се вързва рутер на D-Link с PLC и адаптори с/без WiFi.

Виж това http://pcshop.bg/Rut...-Router-DHP1565 комбинирано с това http://pcshop.bg/Mre...er-Kit-DHP501AV . За безжичните трябва малко повече да се потърси по магазините - не съм сигурен дали тези ще са съвместими с рутера http://pcshop.bg/Mre...-Kits-DHPW307AV

Редактирано от hgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

Mupo neTkoB, идеята е такава - от въпросния комуникационен шкаф съм прекарал по гофрирани тръби UTP кабели до всяка стая. Те ще обслужват телевизори, HTPC-та и друга мултимедия, общо около 4-5 броя. Съответно там бих искал гигабитови скорости, за да съм подсигурен за едно 10 години напред. Отделно в самия шкаф има Ethernet електроника, която обслужва домашната автоматизация. Там повече от 4 порта 10/100 не ми трябват. Сега, безжичната мрежа. Тя ще обслужва главно лаптопи и таблети по N стандарт. Чак пет торента едновременно по безжичната мрежа няма да се теглят... че незаконно, не друго ;) Все пак скоростта трябва да е приемлива, а покритието - пълно!

111111, единственото ми притеснение е за покритието, защото има доста и все кофти препятствия по трасето. Нямам опит с едноватова антена и N стандарт, но имам поглед върху покритието с b/g стандартите при Buffalo WHR-HP-G54, който навремето се водеше за един от възможно най-добрите рутери за покриване на дълги разстояния, и знам, че с него примерно е абсурд да стане това, което искам. Затова малко подхождам с недоверие да завра антената в шкафа в най-отдалечената точка на апартамента. Явно само с тестване ще разберем дали ще има проблеми... :)

hgd,нямам нужда от Powerline технологии. Имам изградено UTP окабеляване до всяка точка. Все пак, благодаря за отгвора :)

Редактирано от mishoboss
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май никой не обърна внимание, че предложих само един аксес поинт, но на по "правилно" място?

  • Харесай 2

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

У нас имам подобна конфигурация. На входа тръгват кабели до стаите. В началото рутера и wifi беше на входа, но не успях да получа добро покритие навсякъде. Затова преминах на друга архитектура. Рутер на входа и на удобно место в центъра на апартамента WiFi AP до което стига кабел. Така покритието е добро навсякъде. Има възможност да сложиш повече от едно AP, но първо пробвай така, дали няма да ти свърши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

mishoboss разиликата от G до N е огромна,

като елементарен тест пусни си телефона в АР режим

(ако поддържа N и АР) и ще видиш как с 3-5 миливата покриваш доста добре

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, трябва да пробваш вземи едни един рутер какъвто имаш под ръка и го сложи на мястото да видиш как се държи сигнала. При мен ситуацията е по различна апартамента е дълъг и рутера седи в единият край.. Въпреки че са две стени wifi ми е слаб в спалнята, защото посредата се пада кухнеското оборудване, две стени на банята и един голям гардероб.. така пропусквателната способност е само вратите обхвате е изключително слаб.. Надявам се да не е при теб толкова сложна систуацията като при мен ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами сложна е ситуацията, това е лошото. Само около шкафа се случват доста неприятни неща, пък нататък имам бетонни шайби, Wienerberger 35 см тухла, навсякъде отгоре е метална конструкция за гипсокартон... въобще, красоти!

Доста четох по въпроса и така да се каже, се поограмотих малко какви са тенденциите последната година и какви ще бъдат следващата. Значи, в момента света говори за WiFi AC стандарт или поне за двубандов N - 2.4 и 5 Ghz и MiMo вградени антени. MikroTik нещо са поизостанали в потребителския сегмент и за да постигна тези благини, които принципно ги има в един TP-Link за 220 лв., то при MikroTik трябва да стъпя на отделно дъно с два слота и респективно два WiFi модула. А цената нещо става доста дебела. Та започвам да се чудя дали RouterBoard е най-добрия избор към момента. Разбира се, очаквам да бъда убеден в обратното :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.