Jump to content
  • 0

Засичане на дублирано ип в локална мрежа


sitnetworks

Въпрос

Здравейте, моля ви за една елементарна помощ, но спешна че става голямо мазало. Имаме в един квартал компютър със имсталирам микротик. На машината е сложено ип 192.168.100.1 и раздава по статични ИП-та маскирани. Получи се следният проблем, някои е сложил същото ИП на компютъра си, и спира нета на всички след машината. Как мога да засека кои е и от къде идва, след като си е забранил пинга. Постоянно излиза и конфликт 192.168.100.1. Има ли някаква програма или как да му видя мака и кои е?

Вчера спрях сървъра за 10 минути точно когато го даде този проблем, и търсих машина с подобн ип, но нищо, и в арп-а на микротиците не се вижда машина със ип 192.168.100.1, как мога да го засека? Моля помогнете. Лошото е, че става отвреме на време, и то точно със ип-то на изходната карта на рутера.

Редактирано от sitnetworks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Като цяло първо си направете правилен сегмент на мрежата 2 ро дали ще ползваш някакъв уин тоолс или това което ти вади микротик в арп таблиците няма да видиш нищо различно.. И аз си оставам твърдо зад мнението ти че мрежата ти е залупена някъде ако някой клонираше мак или е заразен или квото и да е щеше да ти го индексира в арп лист-а или ако някой се опитваше да се логва с ип-то ти щеше да ти го вади в логовете... Както казах за мен това си е чист тъп ЛУП на мрежата ти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Каква е тази любов към Уиндоус?!... Майкрософт изначало си е скаран с всичко де е мрежа. Арпинг за Уиндоус, едва ли ще ти извади МАС конфликт, дори и да има такъв, просто защото не работи с истински библиотеки, като libnet и libpcap а с някое M$ недоразумение. Учи Linux или BSD и чети основна теория, както ти каза Миле. Консултирай се с някого, да ти пооправи топологията на мрежата. Където е възможно, замени линковете с оптика. Сигментирай! Дали ще е на layer-2 или на Layer-3 ти си прецени... аз предпочитам първият вариант. Мрежата трябва да е структурирана така, че при някаква поразия, да се засягат минимален брой клиенти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги инсталирах програмката и вижте какво ми дава: 20121104202316: IP 192.168.100.1 changed MAC from 00-0e-2e-90-d4-d8 to 00-00-00-00-00-00

п.п. не са 5 суича а след тези радиовръзки има почти на всеки блок - може би са над 40 - 50

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

има евтини и хубави неща.. ебаното е че ги продават отделно.

най-простото и очевидно от самолет е, че свич 2 трябва да е поне малко управляем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Смени ип-то което мислиш че дублират и си готов и ще видиш кой мак е но продължавам да твърдя че не е дублирано ип :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги инсталирах програмката и вижте какво ми дава: 20121104202316: IP 192.168.100.1 changed MAC from 00-0e-2e-90-d4-d8 to 00-00-00-00-00-00

п.п. не са 5 суича а след тези радиовръзки има почти на всеки блок - може би са над 40 - 50

Това може да е от повреден хардуер (лаптоп, рутер, комп и т.н.). Да не би мрежовата карта на рутера да ти прави проблем? Ако имаш свободна на рутера премести си настройките там и наблюдавай за промени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

смяна на мак адреса на рутера е най лесно за елементарна проверка

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Подкрепям колегите gbdesign и Миле.

Никога досега не съм ползвал Уиндоус за мрежова работа и незнам как разните му туулчета ще работят.

Един обикновен apring под всеки линукс ще покаже ако имаш дублиран мак или дублиран ИП адрес.

От там натаък, метода на лампата. Изключваш и включваш по портовете. Ако имаш управляеми суитчове - търсиш на кой порт е въпросният МАК.

Доколко може да се вярва на уиндоуските МАК туулчет, МАК с толкова нули намирисва на пишман хакерче или калпав рутер. Но при всяко едно положение, метода на лампата ще ти трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги инсталирах програмката и вижте какво ми дава: 20121104202316: IP 192.168.100.1 changed MAC from 00-0e-2e-90-d4-d8 to 00-00-00-00-00-00

МАС адрес 00:00:00:00:00:00 е служебен и означава "нямам МАС". Има не малка вероятност и да става дума за вирус. Преди години имаше такъв, който чупеше мрежовият стек на Буза ХР и правеше аналогични проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря ви колеги за отделеното време днес инсталирах програмата която ми каза колегата Велин от Златоград на компютъра в офиса. И изкара наи после МАК адреса които прави проблема. Познах да разкачамм линии за по половин минута с лаптопа и локализирах от кои квартал идва проблема. Сведох нещата до 3 блока, и докато ида до там въпросният мак изчезна, или са си изключили компютъра, или друго нещо е станало незнам, но от слетобед вече 4 часа го няма, сигурен съм че пак ще се появи затова следя нещата и се надявам на следващото ходене да го видя вече на кои порт по свичовете е на тези 3 блока. Много ви благодаря за помощта и спежялно изкам да отделя благодарности на колегата Велин от Златоград. Колега от преди ми имаш скайпа, като идваш посока София (ако имаш път) ми се обади, една спецялна бутилка е предназначена за теб. Да може въпроса да е елементарен, но аз съм по хардъера, не по софта и затова става така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

МАС адрес 00:00:00:00:00:00 е служебен и означава "нямам МАС". Има не малка вероятност и да става дума за вирус. Преди години имаше такъв, който чупеше мрежовият стек на Буза ХР и правеше аналогични проблеми.

FFFFFFFFFFFFxf е броудкаст и незнам мак адрес 0xf да е служебен. Поне суитча не реагира на адрес 0xf по специален начин.

Вероятно говориш за Blast-а. Но той препълва TCP/IP стека на уиндоус с код който може да бъде изпълнен. Което от своя страна е НАЙ-КРАСИВИЯТ вирус някога правен след пингпонг-а и Edie/Edie2 (на DarkAvenger), който пък е Made in BG.

Да благодарим на създателите на Win32Blast, че просто искаха да покажат какъв боклук е уиндоус, а не да ни форматират дисковете.

Благодаря ви колеги за отделеното време днес инсталирах програмата която ми каза колегата Велин от Златоград на компютъра в офиса. И изкара наи после МАК адреса които прави проблема. Познах да разкачамм линии за по половин минута с лаптопа и локализирах от кои квартал идва проблема. Сведох нещата до 3 блока, и докато ида до там въпросният мак изчезна, или са си изключили компютъра, или друго нещо е станало незнам, но от слетобед вече 4 часа го няма, сигурен съм че пак ще се появи затова следя нещата и се надявам на следващото ходене да го видя вече на кои порт по свичовете е на тези 3 блока. Много ви благодаря за помощта и спежялно изкам да отделя благодарности на колегата Велин от Златоград. Колега от преди ми имаш скайпа, като идваш посока София (ако имаш път) ми се обади, една спецялна бутилка е предназначена за теб. Да може въпроса да е елементарен, но аз съм по хардъера, не по софта и затова става така.

Колега, до сега да бях изключил тоя 20 пъти. DHCP рутери в мрежата (тъй като работим по DHCP) ги изключвам за по-малко от 10 минути.

Като си по хардуера, вземи си техника която да ти върши работа a не да мърляш работите.

Свел си до 3 блока .... и докато идеш до там.... ?!?!? Ти сам ли движиш цялата мрежа?

Редактирано от smacker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.