Jump to content

Линк на 10-на км помощ


n0name83

Recommended Posts

Здравейте предстои ми упгрейд на 10 км линк който в момента е с 2 Аираи и носи към 20мб, искам да го подменя с микротик, но не съм толкова запознат с него :) Интересува ме каква техника ще ми бъде необходима(рутърборд, карти, антени) да прекара около 40 мбит/с фулл, и още дали ще бъде по-добре да ползвам рутерборд или обикновено ПЦ от гледна точка на евентуалната подмяната на ЛАН.

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е проблем мястото тогава бих заложил на PC-тата. Стандартния хардуер има много преимущества пред всякакви недоклатени бордове (особено на МТ). Недостатъците са заеманата площ, по-сериозни инвестиции за поне 6-8 часа автономна работа, 220В наблизо и евентуална подмяна на bios батерията на 2 години. Ако работите няколко човека въведи практиката всеки да пише какво прави по тях и да оставя вътре листа/дневничето.

пп 50-60 също могат да се окажат невъзможни на много места. Може и да станат от воле. Ако се целиш в максимума на този стандарт може да се разочароваш след реализацията. Затова тръгни с идеята, че и 40d / 20 up ще са ти ъпгрейд на чудото наречено Araya.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е, че няма "най-добро". Mile препоръчва компютри, аз предпочитам бордове (Alix 2d2, 2c2). Предимства на бордовете:

- ниска консумация

- заемат малко място

- лесни за смяна

- удобни за монтаж

Недостатъци:

-имат само два разширителни слота

други не се сещам :)

За компютрите

Предимства:

-Висока производителност

-повече разширителни слотове

Недостатъци (много)

-Генерират много топлина - лятото е пред нас :)

-не тръгват без клавиатура (някои от тях)

-обемисти и трудни за монтаж

Ако ще ползваш компютър препоръчвам Dell Optiplex GX 110 - вече две години работи безпроблемно (почти). Иначе с Alix-a прекарвам 40/15 МБ (download/upload) на 50 километра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте предстои ми упгрейд на 10 км линк който в момента е с 2 Аираи и носи към 20мб, искам да го подменя с микротик, но не съм толкова запознат с него :) Интересува ме каква техника ще ми бъде необходима(рутърборд, карти, антени) да прекара около 40 мбит/с фулл, и още дали ще бъде по-добре да ползвам рутерборд или обикновено ПЦ от гледна точка на евентуалната подмяната на ЛАН.

Благодаря предварително

Два Alix3d2-1 LAN ,две карти UB5,облъчватели от Релоуд или подобни по качество(тук в форума един фен беше постнал инфо че прави -купих от него-про са от всякъде а и по-евтини отколкото другаде ;) )За антени нема ти казвам какво и що-там си е според както решиш,но 90см чиния според мен ти е нужна-много отдавна не съм купувал антени-тук в нашия регион един образ праска по договор за булсат-90см оборудвана с стоика и държач за облъчвателя я вземам за 40 кинта,но всеки как намери :)

Иначе и аз за разлика от Миле съм скептичен относно ПЦ -имам десетина линка с ПЦ останали и освен гореописаните дертища хубаво от тех не съм видел-така че Alix ;)

На 10км колкото и да е боза ефира като се заиграеш с мощноста на картите нема как да не биеш поне с дубал Airaya

Дерзай :)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За хора с по сериозен бюджет Alix. Ако няма на склад равностойна замяна РС е по-добре. Ако се търси максимално качество с евентуален ъпгрейд аз бих използвал дъно с Intel 865, Celeron 2553, вграден IntelPro 10/100 + PCI wlan карти 3com (Gigabyte I865G - разкошното дъно за IRQ). Закачено на инвертор с 2 акумулатора ще си работи безгрижно години. Задължително добро захранване. Никакви noname идиотщини. Delux, Codegen и прочие са "батерия Никопол, убиеца на веф-ове".

[admin@Rtr-Zasele] > system resource irq print

IRQ OWNER                                                                                                                                                                                                              

1   keyboard                                                                                                                                                                                                          

2   APIC                                                                                                                                                                                                              

5   ether1                                                                                                                                                                                                            

8   [rtc]                                                                                                                                                                                                              

10  [a5212_pci]                                                                                                                                                                                                        

11  [a5212_pci]                                                                                                                                                                                                        

12  [a5212_pci]                                                                                                                                                                                                        

14  IDE 1                                                                                                                                                                                                              

[admin@Rtr-Zasele] > sys reso pr

                  uptime: 2d16h29m22s

             free-memory: 245024kB

            total-memory: 256416kB

                     cpu: "Intel®"

           cpu-frequency: 2679MHz

                cpu-load: 59

          free-hdd-space: 100704kB

         total-hdd-space: 121215kB

 write-sect-since-reboot: 226

        write-sect-total: 20216

Изглежда горе-доло така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте предстои ми упгрейд на 10 км линк който в момента е с 2 Аираи и носи към 20мб, искам да го подменя с микротик, но не съм толкова запознат с него :) Интересува ме каква техника ще ми бъде необходима(рутърборд, карти, антени) да прекара около 40 мбит/с фулл, и още дали ще бъде по-добре да ползвам рутерборд или обикновено ПЦ от гледна точка на евентуалната подмяната на ЛАН.

Благодаря предварително

За 10км. ти трябвят 2бр. РБ 433АХ 4x CM9 4 антени по 60см. или две с двойни облъчватели (не е много рационално решение ) . Ако имаш свободни машини използвай и тях но като се има в предвид , че по горе описаните бордове се конкурират на P4 2,4~2,6Ghz. Както каза Mile наблегни на добри захранвания (отнася се за PC) аз лично използвам pico-PSU120 предполагам, че вече трябва да ги има в БГ. Прилагам снимки: http://www.kiten.net/pico/  в случай, че ги няма на БГ. пазара за да ги внесат търговците защото определено са "голяма работа" поради доста положителни причини.

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 10км. ти трябвят 2бр. РБ 433АХ 4x CM11 4 антени по 60см. или две с двойни облъчватели (не е много рационално решение ) . Ако имаш свободни машини използвай и тях но като се има в предвид , че по горе описаните бордове се конкурират на P4 2,4~2,6Ghz. Както каза Mile наблегни на добри захранвания (отнася се за PC) аз лично използвам pico-PSU120 предполагам, че вече трябва да ги има в БГ. Прилагам снимки: http://www.kiten.net/pico/  в случай, че ги няма на БГ. пазара за да ги внесат търговците защото определено са "голяма работа" поради доста положителни причини.

Да ,да тия CM11 така пак ще ги подкараш на РБ 433АХ ,че чак ще цафнеш-тва дърво е такъв консуматор че даже не на всяко дъно пали-виж ако имаш в предвид СМ9-това вече е друга манджа ;)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ,да тия CM11 така пак ще ги подкараш на РБ 433АХ ,че чак ще цафнеш-тва дърво е такъв консуматор че даже не на всяко дъно пали-виж ако имаш в предвид СМ9-това вече е друга манджа ;)

Точно за CM9 говоря 10x за забележката грешката е изцяло моя наистина CM11 създава грижи!

няма начин да няма начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CM11 е свете пред R5H... МТ не пропуснаха да ме изненадат. Както винаги неприятно ;)

Абе гледам ви дъвчете ги доста често тия R5H,особенно що се отнася до читав линк за трафик и разтояние-не знам,пробвах един чифт от тях-ми за мен са си пълни дарвета също като въпросните СМ11-тука запали,тука не....

Що се отнася до линк с който гониш повечко трафик-моето мнение е твардо за UB5-верно бачка само в тесен честотен диапазон,но пък само как бачка ;)

Гледам отскоро и Наско ги е пуснал в Релоуд,а и за цената са си супер.

Ако ще да е по-наблизичко-APC-SAG20 (скромно мнение,като за отношение цена-качество)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

UB5-верно бачка само в тесен честотен диапазон

Колко тесен ?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Колко тесен ?

не е много тесен :) UB5 - Frequence 5200 - 5825 MHz

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е много тесен :) UB5 - Frequence 5200 - 5825 MHz

Да да-недей да вярваш много на това което четеш написано,да не скляпаш на някой покрив ;)

В конкретния случай-картата наистина си поддържа банда 5200 - 5825 MHz ,но производителноста и в диапазона 5320-5760 е с около 20% по-добра отколкото в края на банда-позаиграй се ако си нямаш работа-сам ще го разбереш :)

Иначе си оставам на предишното мнение-за 5 Гхц линк-само тази карта-с нея съм изтисквал макс трафик реален(е при тази тясна лента-ако ефира е чист,което уви в повечето случаи е само пожелателно >:( )

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.