Jump to content

LAN Management System


koko

Recommended Posts

Най просто пък и сигурно е порт базиран V-lan. Като си наредиш дървото, всеки клиент вижда на Layer-2 само себе си и рутера. Адресите също е удачно да се дават с DHCP, щото лесно се сменят при нужда, без дори клиента да разбера, Също и помага за откриване на кофти свръзки, че като някой суич включи на Half Duplex, DHCP не му дава адрес и си търсиш проблемната връзка, а не стигаш до положението да ти мрънкат от бавна връзка и да се чудиш от какво се получава. Още по-добре, при по-големи мрежи е комбинация от Port и Tag базиран V-lan, до като дойде времето, в което всеки клиент ще отиде на умен порт, който пък можеш да гасиш автоматично от LMS, при неплащане.

За решението на Бонев... ами доста по-добре ми се получаваха нещата, като качество на връзката, само дето харчех доста повече хардуерни ресурси... но пък, като в сметката влезеше и икономисани пари от лицензи, нещата общо-взето се изравняваха. Доста съм сигурен че с малко повече мисъл и оптимизация и вероятно върху BSD ядро и с натоварването ще се справя, да е съизмеримо с комерсиалният продукт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • gbdesign

    10

  • 111111

    4

  • hollow

    4

  • kokaracha

    4

  • Администратор

Аз съм сигурен,че не са много хората в България който биха се справили с подобно начинание.

Иначе мисъл мога да ви дам,работата ще е от вас :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

абе и мрежите в България с порт базиран влан не са много :) имам предвид по малките доставчици, всеки избира уж по- малкото зло..

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм сигурен,че не са много хората в България който биха се справили с подобно начинание.

Иначе мисъл мога да ви дам,работата ще е от вас :)

Не е ядренна физика. Хората, които ще се справят са повече от колкото мислиш. Самият Линукс си е достатъчно преносим, след като е инсталиран. На служебният ми комп в момента инсталацията ми работи на трето, различно РС, без да съм пипал нищо по нея. Само си сменях HDD и Кубунтото си бачка. Трябва да се напише един Bash скрипт, който да промени настройките на мрежите и още няколко дреболии. Или пък може пак със Bash скрипт да се инсталира и конфигурира всичко необходимо върху готова базова инсталация на конкретна дистрибуция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За решението на Бонев... ами доста по-добре ми се получаваха нещата, като качество на връзката, само дето харчех доста повече хардуерни ресурси... но пък, като в сметката влезеше и икономисани пари от лицензи, нещата общо-взето се изравняваха. Доста съм сигурен че с малко повече мисъл и оптимизация и вероятно върху BSD ядро и с натоварването ще се справя, да е съизмеримо с комерсиалният продукт.

лиценза е направо без пари. да не би да връзвам 500 клиента на месец че да ги усетя?

Ето ти последните версии load-a. Преди прекъсването е на Mobile Intel T9300 на Asus IMISR-VM дъно. След прекъсването е на Supermicro X7SPA-H. Просто исках да си поиграя с мини дъното да го видя дали ще умре :)

load

post-32-0-17693900-1331988697_thumb.png

pps

post-32-0-99938800-1331988696_thumb.png

Клиенти на машината 830. Активни до към 400. Вероятно защото се оправи времето трафик няма кой знае колко ;)

post-32-0-56540300-1331988696_thumb.png

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не е ядренна физика. Хората, които ще се справят са повече от колкото мислиш. Самият Линукс си е достатъчно преносим, след като е инсталиран. На служебният ми комп в момента инсталацията ми работи на трето, различно РС, без да съм пипал нищо по нея. Само си сменях HDD и Кубунтото си бачка. Трябва да се напише един Bash скрипт, който да промени настройките на мрежите и още няколко дреболии. Или пък може пак със Bash скрипт да се инсталира и конфигурира всичко необходимо върху готова базова инсталация на конкретна дистрибуция.

Лошо няма,всеки има право да си мисли каквото си иска.Фактите обаче показват друго,за съжаление.Това че можеш да си сменяш харда и да работиш с кубунту е много добре,оценявам го положително.

Сега относто комерсиалните и отворените български мрежови продукти,лично аз не зная да има повече от 2-3 който доказано работят,единия е на човека цитиран по горе.

Много ще се зарадвам ако докараш идеята си до завършен работещ продукт,тогава ще може и да ги сравним :)

Между другото, относно пройзводителността и оптимизацията,на какво BSD ядро мислите да го реализирате ? Какво смятате да използвате за шейп,приоритизация,нат ? :)

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ipacct няма да го обсъждам повече, че темата не е за него... който си му е фен, със здраве да си го плаща и ползва. Относно LMS... ми за мен си беше добро решение. Проблем му е трудното конфигуриране, което определено не е за всеки. Аз и сега си го ползвам за някои неща, че ми е удобно и съм свикнал, пък и не струва пари. С Интернет доставчиците приключих, до някъде и заради Ipacct и заради рядко прост и тъп шеф, с нулева компютърна грамотност, но с желание да взима еднолични решения за неща, от които нищо не отбира. Унизителното заплащане на системните администратори в Интернет провайдърите ме накара да сменя попрището и сега съм повече от доволен. Хардуерните ми умения, не са по темата, за това и тях не мисля да коментирам. С BSD не съм работил, но е доказано по-добро в обработката на трафик, така че вероятно е добра идея да се ползва, вместо стандартно Linux ядро с раните netfilter компоненти. С радост ще помогна на всеки, решил да ползва LMS. Превода, дето съм сложил не е върха и не е пълен при последните девелопърски версии на LMS, но е лесно да се до оправи. Написал съм и Perl скриптове, с които без намеса в LMS, да може от него да се управляват захранванията по мрежата с PicoIP или каквото и да било, приемащо SNMP управление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Debian GNU/kFreeBSD става ли за компромис?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Debian GNU/kFreeBSD става ли за компромис?

Точно това ми се въртеше в главата, щото с Дебиан съм най на ти, пък ipfw едва ли ще ме затрудни особено. А и LMS си има скриптове и за него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тръгнах да навържа една примерна мрежа, ма се оказа че енкодинга се омазва. Иначе, нещата стават истински, като се пуснат демоните и пърл скриптовете и системата се оживи, че сега е просто един сайт, който не прави нищо. ::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам енкодинга е прецакан трябва да се оправи иначе ако ги драскаш на латинеца няма да има ядове трябва да вида да сменя енкодинга :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда доста гъвкава и функционална система - пускали ли сте я в реални условия и има ли други free алтернативи (лятос ще си правя билинг система за това питам :)).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За имането има колкото искаш free системи, ама са зор за доста от "новобранците" в бранша.

Аз и още някой друг колега от форума ползваме Abills . И аз поне съм доста доволен.

Според мен, няма смисъл да откриваш топлата вода, но ти си знаеш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реални, реални...колко да са реални?... Аз си управлявах 3 години абонатите с нея. Като напуснах си купиха Ipacct, че да има на кой да си платят да им го оправи, щото моят наследник си е обикновен, та макар и добър техник. Шейпър ползвах мой си, че тези в LMS не делят трафика на локален и международен. При интерес ще дам скриптовете и описание, на този, който реши да ги ползва.

Едит... ползвайки Ipacct в момента, в който някой от големите играчи се заинтересува от Вашият район, бъдете сигурни, че ще получи пълна и детайлна справка за Вашите абонати... брой, плащащи, неплащащи, трафик и т.н. Информация към приятелски фирми изтича без ограничения.

Редактирано от gbdesign
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.