Jump to content

По колко потребители държите на вашите мрежови сървъри ?


kokaracha

Recommended Posts

  • Администратор

Ми някои по нормален, Xeon 55хх/56хх ,Intel 82576 биха свършили работа.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че има и по-нови процесори. Просто старите мощности все още си работят. Като дойде време за още, се взема актуален процесор и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така,да обобщим постъпилата информация до момента.

Масово се ползва стара техника/технология ( процесори/чипсети/интерфейси ) за доставка на услугите (малки и средни доставчици).

Работа,пройзводителниост,консумация на ток,време на облужване и поддръжка на машини,качество на услуги,явно не се вземат под внимание.

Изводите може да си ги направи прави всеки сам, за мен лично те не са положителни :)

Старата техника не води по презумпция до лоша услуга - стига да издържа на избраното приложение.

Добра услуга не значи само мощен и скъп хардуер, факторите са много.

Няма смисъл примерно от quad xeon за обслужването на 254 IP-та, ако ще се дават грешни пари, по-добре да е за инфраструктура до users (или нова услуга).

Ми някои по нормален, Xeon 55хх/56хх ,Intel 82576 биха свършили работа.

Ползват се и машини от подобен клас, където са необходими.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Типичен поглед по бългърски :)

Значи шефа няма пари за заплати,обача на края на месеца си купува кеш нов джип от шоурума.

Значи няма пари за техника,много скъпо било,после бърка в джоба и ти вика виж какъв аифон за 1500 си купих снощи.

А ти понеже си добро момче и му влизаш в положение,търсиш да купиш най евтиното от ибей.

После като гледаш колко буклука си наредил по рафтовете си викаш еха колко много техника имаме (че и работи че ти и работиш по нея :) )

Пък на мен ми омръзна,не искам да си навирам главата вече в кутии разни постоянно,да чакам кое кога ще изхлопа,и наи вече да "оптимизирам" щото е много ама много модерно и дразнещо.

Ми като се замислиш (ама малко) тя една свястна домашна система струва 1К пари, камо ли да предлагаш нещо и то качествено и да чакаш да ти изкарват пари тия бангий :)

Аиде стига с тая философия че осрахте отново и тая тема,пишете по същество и с факти та да сме си полезни.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено аз си решавам какъв хардуер ще рутира и аз си избирам да е нещо дърто и прашасало, но работещо. И си слагам по три от него във феил-овър конфигурации.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. >2К Клиенти

2. >700мбпс (разбирай 700 + 700)

3. само Quagga

4. 2 x Xeon@2.66 (Не ги знам моделите, но са двуядрени с хайпъртрединг), 2.6.27.5-117.fc10.i686, без FIB_TRIE

5. Мрежовите карти са 5 на брой: 2х 80003ES2LAN, 2х 82541PI и 82572EI

6....

Поставените въпроси са много разтегливи.

Много е важно какво ще прави рутера. Ако само ще пуска пакети от единият интерфейс на другия - може да му наредиш 2-3 К клиенти без проблеми.

Ако сложиш шеипинг и файъруоли - нещата се променят много. Зависи много какво ще шепваш, какви дисциплини и филтри ще ползваш и как ще шеипваш.

Ако е BGP рутер - зависи колко префикса ще има на колко доставчика и дали е с FIB_TRIE или без него. Освен това, зависи как е компилирано ядрото - за Десктоп или за Мрежов рутер.

Зависи и какви са мрежовите карти, техните буфери, имат ли модерация на прекъсванията, имат ли отделни опашки за прекъсванията генерирани при входящи и изходящи пакети. Тук само ще добавя, че скъпото си е струва. Не случайно Интел и Броадком са в пъти по-скъпи от разните му риълтеци и марвели.

И все такива дребни особености от които зависят отговорите на въпрос 6.

Иначе, на един от рутерите на който клиентите се шеипват имам 3 клас Ц мрежи, като 15 минутната натовареността на рутера в пиковите часове е под 0.05. Процесора е обикновен пентиум на 2.8, мрежовите карти са 2 , интел, но с отделни интеръпт линии.

Иначе, консумацията на тока е значителна част. От около 2-3 месеца се знимавам с оптимизиране на сървърите. Намалих ги близо двойно и мога да кажа, че консумацията на ток се намали с около 100 лева месечно. Да не говорим, че температурата в помещението спадна с около 4 градуса, което води до по-малка консумация на климатика също така.

Редактирано от smacker
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Типичен поглед по бългърски :)

Значи шефа няма пари за заплати,обача на края на месеца си купува кеш нов джип от шоурума.

Значи няма пари за техника,много скъпо било,после бърка в джоба и ти вика виж какъв аифон за 1500 си купих снощи.

А ти понеже си добро момче и му влизаш в положение,търсиш да купиш най евтиното от ибей.

После като гледаш колко буклука си наредил по рафтовете си викаш еха колко много техника имаме (че и работи че ти и работиш по нея :) )

Пък на мен ми омръзна,не искам да си навирам главата вече в кутии разни постоянно,да чакам кое кога ще изхлопа,и наи вече да "оптимизирам" щото е много ама много модерно и дразнещо.

Ми като се замислиш (ама малко) тя една свястна домашна система струва 1К пари, камо ли да предлагаш нещо и то качествено и да чакаш да ти изкарват пари тия бангий :)

Аиде стига с тая философия че осрахте отново и тая тема,пишете по същество и с факти та да сме си полезни.

Аз нямам началници :), сам си избирам техниката - говорех за смислени и безсмислени разходи за техника.

Няма вечна техника, пък била тя и нова - дефектира. А и в случая не става дума дали техниката е стара или нова, а каква производителност има, която производителност е базирана на нуждата/задачата, от там идва смисъла (или липсата от смисъл) да се монтира конкретна техника за избраната задача. Оптимизация в някаква степен винаги трябва да има. Добре подбраната "бангия" :) си изкарва службата.

Разводних темата, за което се извинявам - изразявах мнение.

По темата:

1.254 (1 "C" мрежа);

2.~ 200Mbps при ~40K PPS;

3.PPPoE концентратор + QoS + Shapers;

4.Debian Etch, 2.6.25;

5.Чипсет 945G/Pentium D 3.4Ghz 4MB cache/1GB RAM. Една карта 82572EI и три карти 82543GC.

6./6.1/6.2.Не съм рискувал до сега за повече от 0/24, но се замислям - масова практика е в по-големите доставчици в София, особено ако имаш винаги резервна машина под ръка. Спестява се много време и нерви за поддръжка, както и ток - там вече ще има нужда от по-мощните сървъри.

Натоварването е около 45% на ядро в пиков час.

До преди месец сървъра беше на P4 HT 3.2 GHz, което стигаше до 80%, за това го махнах.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По какво си личи че са Realtek ? CPU Load ... ? :) P.S. магазинчето за суичве кефи :D

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да лоада е сериозен. Не ми се занимава да го сменям. От две години кара така, но се очаква да стигне 250 / 100 тази пролет и ще се наложи или dual Intel / Pro PT или да сменя дъното.

Магазинчето го пуснах защото не мога да следя какво ми е излишно, а решението си е наше и храна и вода не ми иска. Така и така хостваме на кой ли не... Да зема и аз да си хостна нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.