Jump to content

Още един линк на 11 км. от начинаещ...


exvitermini

Recommended Posts

Здравейте, новак съм във форума. Отдавна си мечтая да си метна нетец на село. Там ползвам мобилен интернет, но скоростта на връзката е около 200kbps, което е доста разочароващо. Има едно жере което е на около 550 метра надморска височина и което мога да ползвам за източник на интернет. Крайната цел е на около 200 метра надморска височина, на 11 километра от жерето, и има пряка видимост межру двете точки. Целта е около 10тина Mbps, или колкото може да се постигне със скромни средства. Как мога да осъществя линка с най-евтини елементи? Препоръчайте ми антенки и платки? 2,4 или на 5.0 GHz ? Aз имам 2 TP-link-a които могат да работят както като клиенти, така и като AP, но едва ли ще станат? Много Ви благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами най-простото - 2 борда на микротик по около 80 лв, 2 пигтейла, 2 антени 60см + облучватели, кутия и си готов. Около 150 мбпс може да постигнеш без особен проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия чарколяци втора ръка колко ще ми излезе всичко? А има ли вариант да сложа от едната страна (на село) nanostation5, който е наличен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами най-простото - 2 борда на микротик по около 80 лв, 2 пигтейла, 2 антени 60см + облучватели, кутия и си готов. Около 150 мбпс може да постигнеш без особен проблем.

Какви са тия бордове по 80 лв, че не ми стана ясно, пък и пигтейлите и антените и облъчвателите. Колко ще излезе в крайна сметка като сума.

За 330 лв може да си вземе чисто нови два NBM5 и без проблем ще прекарва мин 30 мбпс

Тия чарколяци втора ръка колко ще ми излезе всичко? А има ли вариант да сложа от едната страна (на село) nanostation5, който е наличен?

За втора ръка, колкото ги намериш, а за наностейшън от едната страна просто забрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега,така,най евтиния начин според мен е следният два от тези Mikrotik RB711Hn-U-Level 3-UFL около 90лв излиза единият нов,но си е с карта,е с левел 3 на оса е но това в твоя случай не е проблем!След което купуваш 2 антенки най-добре 60-ки тях ако ги намериш втора ръка ще е добре,с 5гхз облъчватели на пасат нови са около 50лв единия и съответните пигтейли и 2 пое адаптера!Правиш единият борд на бридж дригия на стейшън и дерзай,ще ти минат без проблем и 40-50мбпс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както колегата е обяснил не му трябва много ,иска 10тина мегабита в посока , какви са тия антени микротици и разни други изцепки ,колегата е добавил и да не струва майка си и баща си .Вие го пращате антени да купува, рутербордове пигтейли , при положение че, даже разполага и с едно нано 5 , какво да направи според Вас-да си го маже на главата ли?

При положение че има пряка видимост , какво ще търсим Френеловата зона или ......

При наличието на пряка видимост и 1 бр. Нано 5 първо е добре да вземе едно на заем да го монтира и като забоде по 10-ина мегабита в посока да седне на компа и да си свирка . При това дори да си купи ново нано 5 ,каквото няма да намери , на старо ще му излезе 50-60 левчета .

То Коледа, Коледни празници , бива бива ,ама ми се изтърка лопатата пари да рина :)))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за отговорите! Колегата mitqnx се досети за какво става дума. То за 300-400 лева и нагоре няма да се пуска тема. Идеята е възможно най-евтиния вариант, та ако ще и дивотията да е на 6 ::) То и 5 мегабита си е интернет, те да не са 10! Ако трябва ще намеря някаква външна антена за нано5цата. Ще го мисля горе долу схванах коментарите Ви. Ще се радвам на всякакви мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да на 11км nano.. един мармот наеми за да носи пакетите и да завива шоколад докато почива.

Като ги купиш тия нанота мини и през булсатком да си вземеш 2 антени. Като се наиграеш

монтирай нанотата на булсатските антени и ще стане. Снимки в нет-а. Формула за фокусно разстояние също.

Редактирано от Mile
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми вероятно ще хване но поне от едната страна антената да е повечко децибели . За информация крива решетка със Булет М5 към Нано М5 прави сигнал -80 при условие че наното е леко в дупка. М сериите Нанота са 27дБ а старите маи бяха 24 с малко сметки и теглилки ако две нанота 5 се закачат то сигнала ще е около -90 8) . Кво по хубаво оттова докато вали навън да си си увас и да нямаш нет ;D .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да на 11км nano.. един мармот наеми за да носи пакетите и да завива шоколад докато почива.

Като ги купиш тия нанота мини и през булсатком да си вземеш 2 антени. Като се наиграеш

монтирай нанотата на булсатските антени и ще стане. Снимки в нет-а. Формула за фокусно разстояние също.

В рамките на шегата ама във Своге Мармотите явно са се устроили и си живеят там , работи ли още фабриката за шоколад ?

Сега сериозно .

Чудно ми е как пък не става след като при мен работи , не виждам защо да не работи и другаде , хич не правя реклама на нанотата ,но в случая 11км с нано 5 не е проблем при пряка видимост . Като пример за теб специално ще ти дам от Копитото до ул .Орляк 25 сигнал -70 по 18мегабита в двете посоки стабилно при всякакви атмосверни условия и ниска латентност ,погледни го на гугъл мапс или на друго каквото имаш . Също така провери за разстоянието по права линия от вр.Дупевица до същия адрес там вече е -76 но километрите са вече 15и отгоре.Да не забравяме че

ефира не е сълза при мен .

Единственото нещо което може да му попречи на колегата е зоната на Френел и местни смущения , другото е работа за 1 час :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Практиката е ясна. Нямам пари да купувам решения дето не работят.

Примерен 11км линк с нанота показва -76 с airlink-a. В реалноста обаче има 5-10 отгоре обикновено + шум. На -80 какво ще носи и как.. ми не ми е ясно

пп Мармотите от точно тая фабрика може да ги наеме :)

post-32-0-10307600-1325106688_thumb.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Mile

Програмката дава достатъчно ясна представа за терена и загубите и е полезна до толкова доколкото да знаеш дали да палиш джипа или не :)

За нуждите на колегата обаче (има се в предвид това че, няма да продава нет на комшиите си )както и терена между двете точки за които знам достатъчно , мога да ти кажа че, ще лети линка му с nanostation 5 , дори няма да е необходимо да купува булсаткомски антени .

Въпросните 11 км и 15,4 км ги ползвам за тест на нанотата които идват за ремонт при мен и много добре зная какво минава .

Весели празници !!!

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лети не лети линка все тая. Да разчиташ на този линк с нанота си е смешно. Друг е въпроса че никога не трябва да се прави така. Прави го днес и мисли за утре. Двойната покупка ще ти излезе скъпа. Лесен и евтин начин Air Grid M5 27Db-AGM5. 220лв без ДДС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лети не лети линка все тая. Да разчиташ на този линк с нанота си е смешно. Друг е въпроса че никога не трябва да се прави така. Прави го днес и мисли за утре. Двойната покупка ще ти излезе скъпа. Лесен и евтин начин Air Grid M5 27Db-AGM5. 220лв без ДДС.

Колега ако си прочел цялата тема би трябвало да ти е известно че, вече има едно нано 5 в наличност ,също така става ясно че, няма да се продава интернет .

Айргрида е по-добър разбира се .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ако си прочел цялата тема би трябвало да ти е известно че, вече има едно нано 5 в наличност ,също така става ясно че, няма да се продава интернет .

Айргрида е по-добър разбира се .

Прочел съм всичко. Прочетох също че е написал и с най-евтини елементи. По-евтино от това с гридовете (нови) не ми идва наум. Компромисен вариант е да сложи само от едната страна наногрид. После като се наиграе както каза колегата по-горе да мине да си вземе една булсатка и да се погрижи и за наното. Не е нужно да продаваш интернет за да ти е стабилен линка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.